Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.04: Firefox δεν φορτωνει καποιες ιστοσελιδες


gust

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια εχω το εξης προβλημα με τον firefox στο Ubuntu 8.04 hardy heron!

Το λειτουργικο εγκατασταθηκε σε ενα virtual machine οπου ο host τρεχει winxp.

 

Μερικες ιστοσελιδες ο firefox δεν τις φορτωνει πληρως.

Αλλες παλι τις φορτωνει χωρις κανενα προβλημα.Οι σελιδες που δεν φορτωνει στο Linux φορτωνουν μια χαρα στα windows.

Στα διαφορα σαιτ που δεν φορτωνει πληρως κολλαει και συνεχιζει να φορτωνει για παντα χωρις να εμφανιζονται ολα τα στοιχεια της σελιδας. (πχ. μου κολλαει και στην μπαρα καταστασης κατω φορτωνει το google-analytics ή αλλα παρομοια)

 

Υποψιαζομαι οτι κατι στο Linux μπλοκαρει συγκεκριμενα sites.

εχω ελεγξει για malware και αλλα και ειμαι καθαρος.

Επισης δεν εχω εγκατεστημενο καποιο firewall.

Αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω μια εβδομαδα που ψαχνω και τιποτα ακομα.

Μηπως το ubuntu 8.04 εχει ενσωματωμενο firewall και πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις και πως?

Ευχαριστω προκαταβολικα!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux σε host που τρεχει winxp?

Κάνε το ανάποδο να βρείς την υγειά σου.

 

Μήπως τα site έχουν java,flash ktl?

Έχεις εγκαταστήσει στο linux flash,java ktl?

 

αν θες δώσε ένα url να τσεκάρουμε...αν και δεν υπάρχει περίπτωση να

μην μπορούμε να μπούμε..

 

Το linux έχει ΤΟ firewall το οποίο κλείνει όλες τις πόρτες στις οποίες ο super user δεν έχει τρέξει κανένα servise.Οπότε άκυρο στην περίπτωση του ιντερνετ browsing, εκτός αν τρέχει κανένα peerguardian...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα με host winxp κυριως για πειραματισμο!

Ολα ειναι εγκατεστημενα σωστα (flash, java κτλ)

 

Ενα παραδειγμα τετοιας σελιδας ειναι το youtube. Στην αρχικη σελιδα φoρτωνουν ολα εκτος απο τις εικονες preview των βιντεο (τα βιντεο φορτωνουν κανονικα).Η σελιδα στην μπαρα καταστασης φορτωνει συνεχεια το s4.ytimg.com και εκει παραμενει.

Επισης πολλα απο τα στοιχεια της ιστοσελιδας του http://www.demonoid.com δεν φαινονται και το φορτωμα κολλαει στο http://www.google-analytics.com.

 

Κατι πρεπει να εμποδιζει καποια συγκεκριμενα sites να φορτωνουν υπηρεσιες που σχετιζονται με διαφημισεις ή cookies.

Για peerguardian δεν γνωριζω κατι γιατι εγω δεν εχω εγκαταστησει κατι τετοιο.Το λειτουργικο ειναι out of the box δεν εχω αλλαξει τιποτα ουτε εχω προσθεσει περα απο τις αυτοματες αναβαθμισεις απο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι σελίδες που αναφέρεις φορτώνουν κανονικά...

Το πρόβλημα μάλλον δημιουργείτε λόγο της virtual machine.

Δοκίμασε να δώσεις περισσότερη μνήμη...

 

Μπορείς να κάνεις dualboot για να πειραματιστείς αν έχεις χώρο στον δίσκο και σιγά σιγά θα ξεχάσεις τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε με flashblock εγινε η δουλεια!

Δοκιμασα και με αυξηση μνημης.... τιποτα!

Δεν νομιζω να φταιει το VM γιατι με αλλα os δεν εχω prob!

 

Δοκίμασε και το noscript addon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τιποτα!

Οσες σελιδες μισοφωρτωνουν κολλανε την ωρα που στην γραμμη κατασστασης φαινεται να δεχονται και να στελνουν πληροφοριες απο url google-analytics, googlesyindication και αλλα παρομοια .... κατι μπλοκαρει την συνδεση με αυτα τα site γιαυτο δεν φορτωνουν πληρεις οι σελιδες .... anyone??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα οπως ειπαν και τα παιδια υπαρχει προβλημα με το flash player. εμενα με ειχε κουρασει παρα πολυ το αρχικο flash player του ubuntu (παρα πολλα crash σε youtube) και ετσι εβαλα την 10η εκδοση του adobe flash player και ειμαι μια χαρα τωρα. οδηγιες εγκαταστασης εδω:

 

http://www.ubuntu-unleashed.com/2008/05/howto-install-flash-player-10-astro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν φταιει ο flash player.

Εκανα εγκατασταση αυτο που προτεινες και παλι το προβλημα επειμενει.

Εγκατεστησα τον opera και ολα φορτωνουν πολυ καλα αρα ειναι καθαρα προβλημα του firefox....μηπως υπαρχει κανα αρχειο που θελει καποια τροποποιηση?

 

Επισης κατι ακομα .... στον opera οι ελληνικες σελιδες εμφανιζονται με ελληνικους χαρακτηρες αλλα με πολυ παραξενη γραμματοσειρα που ειναι πολυ δυσαναγνωστη .... μπορει καποιος να μου πει πως θα το διορθωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...