Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση ubuntu στο συστημα μου


light360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστή επιλογή!!

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον grub ή τον lilo.(Αυτό θα το αποφασίσεις κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης)

 

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον grub θες να πείς.

Τι τους λες για lilo του ανθρώπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδια καλησπερα κιολλας εγω παντως που εβαλα opensuse 10.3 που λενε μερικοι οτι sthn ubuntu βρισκεις τα παντα στο google το ιδιο ισυει και για μενα...καταφερα να τα δουλεψω ολα με λιγες ωριτσες δουλεια...ειχα παντως δοκιμασει και kubuntu και απογοητευτικα γιατι δεν καταφερα ποτε να φτιαξω την καρτα γραφικων να δουλευει και κρασαρε συνεχεια το kde...τωρα παντως με opensuse ειμαι μια χαρα... Εχει και το Yast που πραγματι κανει παππαδες οπως λενε....

 

Υ.Γ Αν θυμαμαι καλα προσφατα δεν βρικαν κενο ασφαλειας σε διανομες Debian?(τα Ubuntu debian ειναι :P) ναι καλα θυμαμαι οριστε και η σελιδα που το λεει http://www.insomnia.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3147&Itemid=1 (ειμαι κακος χχααχαχαχαχαχαχαχαχα :P :P :P :- ) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον grub θα βάλω μου φαίνεται πιο καλος.

Είχα δοκιμάσει κάποτε να βάλω lilo και δεν φόρτονε.

Τώρα τι καλύτερο έχει ο lilo απτον grub δεν ξέρω .

Αλλα οι περρισοτεροι απότι ξέρω έχουν grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι ακόμη μπορώ ι να φορτώνω suse απο τον loader των χp?

 

Ναι μπορείς. Σαν root θα δώσεις την παρακάτω εντολή:

>dd if=/dev/sda1 of=/boot.img bs=512 count=1

Αλλάζεις το /dev/sda1 με το partition που βρίσκεται το directoy /boot. Αν το έχεις μαζί με το υπόλοιπο /, τότε του δίνεις αυτό το partition. Το που βρίσκεται το καθε partition το βλέπεις με

>cat /etc/mtab

Μετά από αυτή την εντολή θα σου δημιουργηθεί στο / ένα αρχείο που θα λέγεται boot.img. Το μεταφέρεις στα Windows με οποιονδήποτε τρόπο (usb stick π.χ.) και το βάζεις στο C:\.

Εκεί υπάρχει ένα hidden system αρχείο που λέγεται boot.ini. Κάτω από τη γραμμή που έχει το partition των Windows προσθέτεις κάτι τέτοιο:

>[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect (κάτι τέτοιο υπάρχει ήδη)
[b]C:\boot.img="Linux"[/b] (αυτό προσθέτεις)

 

Η διαδικασία αυτή προϋποθέτει ότι για default boot loader στο σύστημά σου (στο Master Boot Record ή MBR) έχεις αυτόν που σου δίνουν τα Windows και ο lilo/grub είναι εγκατεστημένος στην αρχή του /boot της εγκατάστασης του linux. Αν χρειαστεί να επαναφέρεις τον winnt loader γιατί το MBR το έχει πάρει ο lilo/grub, υπάρχει ένα sticky στο insomnia με λεπτομερείς οδηγίες.

Τα παραπάνω ισχύουν για Windows 2000/XP αλλά δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει τίποτα στα Vista.

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ωραία εγκατέστησα την Opensuse 11.0 και αντιμετωπίζω ορισμένα προβλήματα.

 

1) Δεν μπορώ να βάλω flash player

2) Δεν λειτουργεί το java

3) Δεν μπαίνει το avant window navigator

 

Στο 1ο και το 3ο δείχνει το yast installer που φορτώνει και ξαφνικά κλείνει το πρόγραμμα .

Σε ενα αλλο installer μου λέει repo exeption.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εγκατέστησα την Opensuse 11.0 και αντιμετωπίζω ορισμένα προβλήματα.

 

1) Δεν μπορώ να βάλω flash player

2) Δεν λειτουργεί το java

3) Δεν μπαίνει το avant window navigator

 

Στο 1ο και το 3ο δείχνει το yast installer που φορτώνει και ξαφνικά κλείνει το πρόγραμμα .

Σε ενα αλλο installer μου λέει repo exeption.

1)κάνε κλικ εδώ και εγκατέστησε το με

>tar xfz flash-plaer...
cd flash-player...
./flash-player-installer(ή τεσπα όπως λέγεται)

2)Γιατί;

3)Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)τρέχω το azureus (σε jar αρχείο) μου δείχνει την (εικονική ) κονσολα να γράφει κάτι και σταματάει.

3)ενα άλλο installer (οχι το yast) πετάει error και λέει repo exeption

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yast σου βγάζει κανένα πρόβλημα και δεν τον χρησιμοποιείς??

 

To Υast δίχνει τη μπάρα που φορτώνει ,ξαφνικά σταματάει και κλείνει το προγγραμμα..:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...