Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση ubuntu στο συστημα μου


light360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
To περιοδικό linux format έχει βγάλει μια ειδική έκδοση για χρήση του ubuntu από αρχάριους.

 

Εγώ είχα ξεκινήσει με ενα πληρες πακεο λινουξ, ηταν απτο ram , οχι απτο περιοδικό ξεχοριστa το πήρα ,απο ενα βιβλιοπολείο. Περιέχει 2 dvd, ενα install και ενα update και ένα βιβλιο γυρο στις 200 σελ.Κοστιζε γύρω στα 15-20 ευρώ.Είχε το novell suse linux profesional 9.3. Να κάνω update και να συνεχίσω με αυτην η με μια open suse ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα openSUSE αλλά αφού έχεις πληρώσει το enterprise ίσως θα ήταν και αυτό μια καλή ιδέα!Ότι θες και βέβαια το κάθε τι είναι ανάλογα τι θες να κάνεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης ,για είχα πάρει ένα τευχος του pc magazine που είχε πλήρες οδηγό ubuntu linux.Είναι καλος αλλα δεν πειράζει όταν βρώ χρόνο θα τους δώ ολους.Αν και ο λινουξ φορματ φαίνεται πολύ καλός

Ομως τώρα εμλεξα ,δεν ξέρω τι στο καλόνα βάλω, ubuntu,kubuntu,suse pro9.3,opensuse?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ,για είχα πάρει ένα τευχος του pc magazine που είχε πλήρες οδηγό ubuntu linux.Είναι καλος αλλα δεν πειράζει όταν βρώ χρόνο θα τους δώ ολους.Αν και ο λινουξ φορματ φαίνεται πολύ καλός

Ομως τώρα εμλεξα ,δεν ξέρω τι στο καλόνα βάλω, ubuntu,kubuntu,suse pro9.3,opensuse?:-D

 

Μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις...θα σκοτωθούμε εδώ μέσα. :-D

 

Μπορείς να τις δοκιμάσεις όλες αλλά όχι την suse pro9.3, δεν την συνιστώ με τίποτα.

 

Εγώ σου προτείνω ubuntu γιατί ότι πρόβλημα έχεις με ένα search στο google κατά 99.9% έχεις βρείς την απάντηση ακόμα και σε Ελληνικά.

 

Τώρα ανάμεσα στο Ubuntu(Gnome) και στο kubuntu(KDE)?

Γούστα είναι αυτά! Η κύρια διαφορά τους είναι οι βιβλιοθήκες γραφικών που χρησιμοποιούν kubuntu -> qt , ubuntu -> gtk

και τα προγράμματα που έρχονται μαζί τους.

 

Εγώ προτιμώ KDE γιατί μου αρέσει περισσότερο η εμφάνισή του και συν ότι τα περισσότερα βασικά του προγράμματα είναι must ακόμα και για Gnome χρήστες (βλέπε amarok,k3b,).

 

 

suser,DIMITRISG σας βούλωσα! :lol: :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

φίλε μου σου προτείνω openSUSE επειδή έχω δοκιμάσει και τις 2 διανομές και έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι καλύτερο.

Παρακάτω ακολουθεί το link που λέει τα χαρακτηριστικά των 2 διανομών:

http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=openSUSE

 

Υ=Και επίσης πιστεύω ότι λόγω του yast θα σε βοηθήσει πολύ η διανομή τουλάχιστον περισσότερο από το ubuntu!!:lol:

Παρ 'τα ftso!!

 

 

 

Στην βούλωσα και για χάρη του Dimitrisg!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, αν το πας έτσι και κάνεις vote αφήνοντας το για κανά δυο μέρες θα δείς:

suse pro 0

ubuntu +ΟΟ :P

kubuntu 50

opensuse 10

 

 

A!Ξέχασες τον chek2fire, παρακαλώ να γίνει 2 το kubuntu! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...