Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση ubuntu στο συστημα μου


light360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Ξερω οτι το ιδιο θέμα ισως να το πόσταρε και κάπιος άλλος για το pc του αλλα, ΟΚ.

 

Λοιπόν έχω ένα pc εδώ και 2-3 χρόνια με:

 

3ghz pentium 4 processor

512mb ram (σκεύτομαι να την κάνω 1 ή 2 gb)

6600 gpu club3d agp κάρτα γραγικών

dvd-r 16x

80gb ide hdd

και ένα παλιο 10gb ide hdd (στον οπίο μάλον θα μπεί ubuntu)

 

και βλέποντας τα screens των desktops σας εδώ στο insomnia σκεύτομαι να εγκαταστήσω μια ubuntu ενδοση στο pc αυτό.

 

Λέω μιας και φοβάμαι την απόλια των δεδομένων του 1ου σκληρού να τα εγκαταστήσω με wubi .

 

Τί θα μου προτίνατε ubuntu ή kubuntu .

Επίσης θέλω και να έχω το compiz fusion με τα φοβερά εφέ.

 

Τι λέτε να κάνω.Εδώ να σημειώσω πως είχα ξαναδουλέψει linux σε μια suse διανομή στο παρελθόν.Εχω μάθει κυρίως τα βασικά ε, και κάτι παραπάνω.

 

 

Edit: Ευχαριστώ τον nullscan για τον οραίο του οδηγό που πόσταρε ,λινκ http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2175503&postcount=49

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γειά σου φίλε

εδω μπορεις να διαλέξεις διανομή

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

 

τωρα αν θελεις ubuntu ή kubuntu ειναι θέμα γουστου. Αλλοι ειναι φανατικο kde και άλλοι gnome

εγω ειμαι kdeακιας αλλα για λόγους δεοντολογιας δεν κανουμε πολεμο οι kde με τους gnome για το ποιο είναι το καλυτερο desktop

το KDE τα σπάει :devil:

 

 

κάνε το παραπάνω τεστ ετσι απο περιεργεια

και για να εχεις προσωπική γνωμη κατεβασε ενα livecd kde και ενα αλλο gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε

εδω μπορεις να διαλέξεις διανομή

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

 

τωρα αν θελεις ubuntu ή kubuntu ειναι θέμα γουστου. Αλλοι ειναι φανατικο kde και άλλοι gnome

εγω ειμαι kdeακιας αλλα για λόγους δεοντολογιας δεν κανουμε πολεμο οι kde με τους gnome για το ποιο είναι το καλυτερο desktop

το KDE τα σπάει :devil:

 

 

κάνε το παραπάνω τεστ ετσι απο περιεργεια

και για να εχεις προσωπική γνωμη κατεβασε ενα livecd kde και ενα αλλο gnome.

 

Ευχαριστώ ρε δημητρη για το ενδιαφέρον .

Θα σου πώ οτι μόλις χθες έκανα αυτό το τεστ.

Μου έβγαλε ubuntu, kubuntu, freespire, mandriva,opensuse.

Μόνο που ρωτάω το pc μου θα αντέξει kde με compiz fusion σε wubi(που νομίζω οτι καθυστερεί λίγο το συστημα)? Αν και δεν νομίζω να γίνει πιο βαρύ απο τα windows xp ,αλλα λέμε τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που σου λέει το τεστ προτείνω το τελευταίο κατά τη γνώμη μου!!

openSUSE!!!

 

Ναι, είχα αρχίσει οπως είπα πριν με suse την εμπορική εκδωση ,ένα dvd με πολλες εφαρμογές επιπλέων μεσα.

Ενα συστημα 666mhz 192 ram πετούσε σε gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγες για kubuntu.... :P

Βάλε τη RAM που είπες και θα είσαι έτοιμος για όλα.

 

Αφού σκοπεύεις να βάλεις σε ξεχωριστό δίσκο δεν χρειάζεσαι wubi.

Εδώ μια βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ghz pentium 4 processor

512mb ram (σκεύτομαι να την κάνω 1 ή 2 gb)

6600 gpu club3d agp κάρτα γραγικών

dvd-r 16x

80gb ide hdd

και ένα παλιο 10gb ide hdd (στον οπίο μάλον θα μπεί ubuntu)

 

Το συστημα σου θα τρεχει ανετα ενα πληρες desktop (gnome ή kde)

Εξαρτατε απο την νμήμη της κάρτας γραφικών και αν βαλεις 1g μνημη το compiz θα πηγαινει σφαιρα αν και το ειχα 1 χρονο με 512mb και 5100fx 64mb !!!! αλλα μολις το αναβαθμισα ειδα τεραστια διαφορά

 

επίσης προτεινω με τα ματια κλειστα να δοκιμασεις opensuse αφου το εχεις δουλεψει και είναι απο τις πιο πληρες και ποιοτικες διανομες με πολλα αυτοματοποιημένα εργαλεια που δεν τα εχουν άλλες διανομες. πχ το control panel του opensuse (και του mandriva) είναι πιλοτηριο. Εγω πχ δεν εχω προχωρημενες γνωσεις και με τα εργαλεια αυτα κανω οτι θελω στο τοπικο μου δικτυο. Κοινοχρηστοι καταλογοι εκτυπωτες κλπ χωρις κοπο και χωρις πολυ κονσολα, ολα απο εργαλεια γραφικού περιβάλλοντος

 

Δοκιμασε opensuse αφου το ξερεις και μετα mandriva και μετα βαζεις ubuntu :P αν θες τοσο πολυ ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα σου θα τρεχει ανετα ενα πληρες desktop (gnome ή kde)

Εξαρτατε απο την νμήμη της κάρτας γραφικών και αν βαλεις 1g μνημη το compiz θα πηγαινει σφαιρα αν και το ειχα 1 χρονο με 512mb και 5100fx 64mb !!!! αλλα μολις το αναβαθμισα ειδα τεραστια διαφορά

 

επίσης προτεινω με τα ματια κλειστα να δοκιμασεις opensuse αφου το εχεις δουλεψει και είναι απο τις πιο πληρες και ποιοτικες διανομες με πολλα αυτοματοποιημένα εργαλεια που δεν τα εχουν άλλες διανομες. πχ το control panel του opensuse (και του mandriva) είναι πιλοτηριο. Εγω πχ δεν εχω προχωρημενες γνωσεις και με τα εργαλεια αυτα κανω οτι θελω στο τοπικο μου δικτυο. Κοινοχρηστοι καταλογοι εκτυπωτες κλπ χωρις κοπο και χωρις πολυ κονσολα, ολα απο εργαλεια γραφικού περιβάλλοντος

 

Δοκιμασε opensuse αφου το ξερεις και μετα mandriva και μετα βαζεις ubuntu :P αν θες τοσο πολυ ubuntu

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον dimitrisg αν θες τόσο ubuntu βάλε το άμα βαρεθείς το suse!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου και ένα ακόμη πλεονέκτημα στο suse το compiz 0.7.6 ήρθε πιο γρήγορα στο suse.Αν κοιτάξεις στα repos του ubuntu το compiz είναι ακόμη στην 0.7.5!!

Το είπα αυτό γιατί ενδιαφέρεσαι για το compiz!!!

Δες και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέπτομαι να βάλω αλλά με προβληματίζει το θέμα αν έχουν ελληνικά ξέρει κανείς να μου πει ευχαριστώ.

 

 

Ειμαι στην ομάδα μεταφρασης του mandriva , κανενα προβλημα στην προτεινω με τα ματια κλειστα

 

http://www.mandriva.com

 

Εδω συκγριτικό διανομών :

 

http://polishlinux.org/choose/comparison/

 

 

EDIT: Νομιζα οτι αναφεροσουν στο ποστ μου

 

Για το suse επισης κανενα προβλημα με τα ελληνικά, κανε τον κοπο να το δοκιμασεις, το εβαλα στο virtualbox και αν δεν ηταν η Mandriva θα εβαζα opensuse δαγκωτό

Graphical system management

(5) Ubuntu does not provide a disto-specific Control Panel (like in SuSE or Mandriva).

Lots of useful graphical tools integrated into drakconf AKA "Mandriva Control Center (MCC)". Almost all aspects of the OS may be configured graphically.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέπτομαι να βάλω αλλά με προβληματίζει το θέμα αν έχουν ελληνικά ξέρει κανείς να μου πει ευχαριστώ.

 

Ναι, το είχα παρει με ενα βιβλιο / οδηγο. Απο εκει είχα μάθει τα βασικά .Είχα κανει το 1ο απτα 3α κεφαλαια .Επίσης δεν είχε καθόλου πειράγματα στο κελυφος ,είχε ενα πρόγραμμα που λεγόταν Yast και έκανε τα πάντα απο partitioning μεχρι και εγκατασταση web server .Η εκδοση ηταν η 9.3 η εμπορική την εχω ακομη μαλλον αυτη θα βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλεις να βάλεις ubuntu έχει κυκλοφορήσει μια ειδική έκδοση του linux format με οδηγίες εγκατάστασης του αλλά και χρήσης του. Μόλις το έχω αγοράσει και νομίζω είναι φοβερή δουλειά και αρκετά χρήσιμη στους αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλεις να βάλεις ubuntu έχει κυκλοφορήσει μια ειδική έκδοση του linux format με οδηγίες εγκατάστασης του αλλά και χρήσης του. Μόλις το έχω αγοράσει και νομίζω είναι φοβερή δουλειά και αρκετά χρήσιμη στους αρχάριους.

 

Τι ενοείς , για πές λιγα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...