Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε usb device


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω windows vista εγκατεστημενα.Ειναι δυνατον να εγκαταστησω το ubuntu σε flash usb stick η σε εξωτερικο σκληρο χωρις να πειραχτουν τα vista?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αυτό που θέλεις (προφανώς) είναι να δοκιμάσεις το ubuntu, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τρέξεις ένα live CD. Χωρίς εγκαταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως απο οτι βλεπω για να το κανεις αυτο πρεπει να κανεις remove οτι εσωτερικο σκληρο δισκο εχεις πραγμα που δεν ειναι δυνατον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι απάραιτητο να κάνεις remove τους εσωτερικούς σκληρούς απλά το προτείνουν για να μην γίνει καταλάθος τίποτα.

 

Στην έκδοση Ubuntu 8.04 τα πράγματα τυχαίνουν να είναι πιο απλά.

http://www.pendrivelinux.com/2008/04/14/ubuntu-804-usb-hard-drive-install/

 

Βασικά στο τέλος απλά ενός κανονικού installation φροντίζεις να γίνει install ο boot loader στον εξωτερικό (σωστό) σκλήρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικό όχι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν αλλάζει κατι παραπάνω.

Εδώ τα έχω στον ίδιο σκλήρο με διαφορετικά partition μόνο και στον κόσμο τους τα XP.

 

Εφόσον κάνεις την εγκάτασταση και του linux και του grub loader (boot loader) στον εξωτερικό σκλήρο τα vista θα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάνεις την εγκάτασταση και του linux και του grub loader (boot loader) στον εξωτερικό σκλήρο τα vista θα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου.

ολο το προβλημα ειναι ο grub (στο ubuntu γινεται το εξης: οταν ειναι συνδεδεμενος ο εξ.σκληρος στο pc ολα καλα, οταν ομως τον αποσυνδεσεις δεν μπορεις να συνδεθεις πουθενα, βγαζει error 21 αν θυμααι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη ποιος σωστός ο paschalis.m Το είχα ξεχάσει τελείως το wubi.

 

Ναι το κάνεις install/uninstall σαν ένα απλο πρόγραμμα. Η μόνη διαφορά είναι στις επιδόσεις του linux γιατι κάνει ενα εικονικό σκληρό (για να μην επηρεάσει το σύστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το προβλημα ειναι ο grub (στο ubuntu γινεται το εξης: οταν ειναι συνδεδεμενος ο εξ.σκληρος στο pc ολα καλα, οταν ομως τον αποσυνδεσεις δεν μπορεις να συνδεθεις πουθενα, βγαζει error 21 αν θυμααι καλα).

 

Το πρόβλημα βγαίνει αν εγκατασταθεί ο grub στον κανονικό σκλήρο και μόνα τους τα linux στον εξωτερικό. Αν είναι και τα δύο στον εξωτερικό είναι σαν να μην υπάρχουν τα linux αν δεν είναι συνδεδεμένος ο εξωτερικός.

Και να είναι συνδεδεμένος πάλι δεν υπάρχουν αν δεν bootareis πρώτα απο τον εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι συνδεδεμενος ο εξ.σκληρος δουλευουν ολα (και τα wins και το ubuntu).

αν θελεις ομως να βγαλεις τον σκληρο (για να μπεις κανονικα στα wins) τοτε δεν γινεται γιατι ο grub ειναι σαν να εχει εγκατασταθει μισος στο εσ. σκληρο και ο αλλος μισος στον εξ. σκληρο (λεμε τωρα).

και ναι η λυση ειναι να εγκατασταθει ο grub στο εξ.σκληρο και μετα επαναφορα του mbr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται λογικό αλλά ενηγουει. Τζάμπα θα μπερδέψουμε το παιδί. :-) Και μόλις μου κινήθηκε η περιέργεια για να το δοκιμάσω και εγώ. Περαιτέρω μόλις μου φέρουν ένα μεγαλύτερο φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε flash θα κολλαει μονιμως. εδω το sidux κολλαει (καλα εξαρταται και απο το flash).

εχω το kubuntu σε εξ.σκληρο (ειναι μειωνεκτημα αυτο που δεν σου δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις που να βαλεις τον grub).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...