Προς το περιεχόμενο

Χαμένα -ας πούμε - αρχεία...


shadowstab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα Windows έχω 2 partition του ιδίου "σκλήρου".. C + D...

 

Έβαλα τα Ubuntu-ακια μου στον D οπου και είχα τον φάκελο με τα mp3 μου.

Αφου πλέον ο D είναι ο FileSystem δίσκος μου πλεον... πως μπορώ να "ξεθάψω" τα παλία περιεχόμενα του ??? (αυτά δλδ που έβλεπα μεσο windoze) ????

 

Έχω Ubuntu 8.04 hardy heron

 

Επίσης ο C:/ ήταν το partition που έχω τα Windoze...

Και κατι ακομα : Μπορώ μεσο Ubuntu να κάνω format ston C:/ ? ? ??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων..

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mp3 σου πανε! Το ubuntu τα εσβησε για να εγκατασταθει. Επρεπε να ειχες προβλεψει να κανεις ενα μικρο partition, εστω και 10GB.

 

Format μπορεις να κανεις μεσα απο το linux στον C (με parted/gparted/qtparted). Εγκατασταση δεν μπορεις να κανεις τα win μεσα απο linux.

 

Μπορεις ομως να κανεις εγκατασταση τo linux μεσα απο linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... καλο κακο αυτό...

 

Επειδι ειμαι Dual-Boot με winDoze.... αμα κάνω boot στα Windoze και τα σώσω με καπιον τροπο ?? ολα gg e ????

 

αλλιός να αρχίσω να κλαίω.... 150gbit mp3 και 50gbit Ταινιες....

 

 

:cry::cry::cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι :(

 

Φαντασου οτι ειναι σαν να εκανες format τον D: για να βαλεις xp. Μονο που δεν ειναι πλεον σε ntfs αλλα σε ext3. Σαν να τον "οργωσε" ενα πραγμα.

 

Καλου κακου, βαλε ενα recovery προγραμμα στα win και δες μηπως κατι σωζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική σου επιλογή είναι να κάνεις το εξής. Format το ext3 και ξανά format σε NTFS. Μετά δοκιμάζεις ένα πρόγραμμα όπως το get data back. Δεν είμαι βέβαια και πολύ σίγουρος οτι θα πετύχεις κάτι, η μόνη σου ελπίδα είναι το mkfs που χρησιμοποιεί το linux για να κάνει format τους σκληρούς να μην κάνει low level format στον δίσκο, και αυτό είναι κάτι που δεν το ξέρω. Επίσης θα πρέπει το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για data recovery να μην διαβάζει από τα πρώτα sectors του filesystem (MFT για το NTFS ή FAT για το FAT32) αλλά να προσπαθεί να βρεί τα αρχεία από το filesystem κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...