Προς το περιεχόμενο

linux σε καβουρδιστηρι ?


drdedus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα έχω 2-3 παλιά pc celeron 300-400 με 256 μνήμη και θέλω να περάσω ένα λειτουργικό μόνο για browsing αντε και κάνα voip

θα μου πείτε να βρω κάτι λίγο καλύτερο αλλα δεν γινετε....

θα το πάω σε ένα σπίτι εκτός αθηνων όπου οι κλέφτες μπαίνουν μέσα πολύ συχνά και παίρνουν οτιδήποτε

για να φανταστείτε το πρόβλημα με την τηλεόραση το έλυσα παίρνοντας μια εξωτερική κάρτα vga και μαζεύοντας ότι πεταμένη crt οθόνη έβρισκα για να έχω απόθεμα

για επανέλθω στο θέμα... πιο λειτουργικό μπορώ να βάλω σε αυτά τα μηχανήματα καθώς και αν γίνεται να τρέχουν απευθείας από το cd χωρίς σκληρό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αρχισουν να μαθαινουν linux οι κλεφτες

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:-D

παιδιά ευχαριστώ πολύ

να ρωτήσω μια λεπτομέρεια χρειάζεται να τα περάσω σε καπιο pc για να δημιουργήσω boot cd αργότερα (αν το λέω καλά) γιατί δεν θέλω να έχω σκληρό μέσα .

η μήπως αυτό κάνει τα (ρημάδια) pc να σέρνονται ακόμα πιο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις μια διανομη με liveCD και αν τα pc που εχεις εχουν usb να βαζεις και ενα κλειδι usb να αποθηκευεις τις ρυθμίσεις σου

Αν ναι κοιτα και το knopix ειναι καλό για τετοια δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βρεις μια διανομη με liveCD και αν τα pc που εχεις εχουν usb να βαζεις και ενα κλειδι usb να αποθηκευεις τις ρυθμίσεις σου

Αν ναι κοιτα και το knopix ειναι καλό για τετοια δουλεια

έχουν usb , αυτό πρέπει να το δηλώσω κάπου πως γίνετε

 

εχω χάσει την μπάλα είναι τόσα και δεν ξέρω τι να βάλλω

το πιο ελαφρύ πιο λετε?

ξεκινάω με xubuntu και μετά KNOPPIX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή. Γενικώς το linux είναι ελαφρύ. Πρόσφατα πέρασα μια custom gentoo διανομή σε 386 με 64 ΜΒ μνήμης και μετα κόπων και βασάνων bootαρε σε 4-5 λεπτά. Όσον αφορά τα γραφικά θα έχεις ένα θέμα γιατί τα γνωστά KDE και Gnome είναι αρκετά βαριά. Συνεπώς προτείνω να διαλέξεις κάτι σε στύλ fluxbox/openbox ή ακόμα και tiling window manager όπως ο ion και ο awesome. Μην επιλέξεις κάτι σε ubuntu γιατί αυτά αφ' ενός φορτώνουν πάρα πολλά πράγματα κατά το boot και αφ' εταίρου μόνο και μόνο η διαδικασία του να scanάρει το hardware σου για να φορτώσει τα κατάλληλα modules μπορεί και να σε τρελάνει σε celeron 300. Όσον αφορά το diskless υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Μπορείς να πάρεις μία θήκη συρταρωτή και να βάζεις τον σκληρό κάθε φορά που θα είσαι εκεί. Αυτό θα είναι και το πιο γρήγορο όσον αφορά την απόδοση του συστήματος. Αν δεν θέλεις να κουβαλάς τον σκληρό μαζί σου, μπορείς να πάρεις έναν card reader (15 euro) και μιά flash memory (10 euro) και να το τρέχεις από εκεί. Αν επιμένεις για livecd, τότε και από πλευράς απόδοσης πάντα, καλό θα ήταν να καταναλώσεις τον χρόνο και να φτιάξεις μια custom διανομή, βασισμένη σε όποια σε βολεύει. Για βοήθεια σε αυτό πάλι εδώ είμαστε αλλά σου λέω από τώρα ότι είναι σχετικά δύστροπη διαδικασία. Όσον αφορά browser, μπορείς να επιλέξεις τον opera με τις static linked βιβλιοθήκες που στο start θα είναι πιο γρήγορος από τον firefox και για voip... δεν έχω ιδέα.

Τέλος, για την διανομή που θα επιλέξεις, για ταχύτητα απόκρισης συστήνω Linux From Scratch (LFS) αλλά η διαδικασία να το φτιάξεις δεν είναι και πολύ ευκολότερη από αυτή της διαδικασίας του custom live cd. Το puppy είναι γρήγορο αλλά προσωπικά δεν το έχω σε εκτίμηση γιατί δίνει την αίσθηση του πρόχειρου. Σε εμένα πάντως στο σύστημα που σου είπα παραπάνω δεν δούλεψε και πολύ καλά. Έχω την αίσθηση ότι την απόλυτη ταχύτητα μπορείς να την πετύχεις μόνο με gentoo κατά πρώτο λόγο και κατά δεύτερο με slackware, σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για αρκετή δουλειά.

Τονίζω πάντως ότι όλες οι live διανομές θα παίξουν, το θέμα είναι πόση καθυστέρηση αντέχουν τα νεύρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες custom εννοείς να διαλέξω μια διανομή linux και να πετάξω ότι δεν χρειάζομαι από μέσα , και αν ναι πως ?

τι ακριβώς είναι το fluxbox/openbox και tiling window manager δεν καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το puppy 4.0

 

http://www.puppylinux.com/

 

είναι περίπου 80 mb

πορείς να σώζεις τα δεδομένα σου και τις ρυθμίσεις σε usb

μπορείς να εγκαταστήσεις προγραμματα

μπορεις να βάλεις skype

δεν χρειάζεσαι δίσκο και μπορείς να χρησιμοποιείς τη συσκευή του cdrom

στο προτείνω γιατί όλα αυτα είναι σχεδόν έτοιμα

ο τύπος που το έφτιαξε είναι ¨γάτα¨.

 

αν τα βρείς ¨σκούρα¨ τότε δοκιμάζεις άλλους δρόμους

κοντεύω να ¨καταργήσω¨ τις σταθερές εγκαταστάσεις.

απο αυτό γράφω τώρα (presario compaq 512 ram)

το τρέχω και σε ενα k6 400 με 256 ή 128 ram

.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=254961

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=254802

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...