Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@MixalisX δλδ μας λες οτι τα windows σου ακόμα δεν σου έβγαλαν μπλέ οθόνη και οτι αν συμβεί αυτό θα κάνεις μήνυση στη μ$;

 

btw πολύ σωστά υπόθηκε απο κάποιον οτι αυτό το κενό ασφαλείας δεν βρέθηκε για 2 χρόνια (δλδ ήταν δύσκολο να το ανακαλύψουν), ενώ στα windows με κλειστό κώδικα και πάλι βρίσκονται κενά ασφαλείας...

 

 

 

EDIT:

 

πάνω στο τελευταίο που είπες με την υποστήριξη, κάνεις λάθος, υποστήριξη χωρίς ευθύνη βέβαια βρίσκεις απο φόρουμ. το λίνουξ δεν είναι απλά λειτουργικό, είναι μια ολόκληρη κοινότητα, μια φιλοσοφία, όπου εσύ και μόνο εσύ έχεις ευθύνη για το σύστημά σου, όλα τα υπόλοιπα είναι για τα αμερικανάκια (βλ. ευθύνες σε ξένους και 10 μυνήσεις/sec).

 

Το να αναγνωριστεί ένα κενό ασφαλείας δεν έχει να κάνει με τον άν είναι ανοιχτό ή κλειστο το λειτουργικό αλλά με τα αποτελλέσματα που μπορεί να υπάρχουν απο αυτό. Αμφιβάλω να υπάρχουν πολοί που κάθονται διαβάζοντας ατελείωτες ώρες έναν κώδικα να μπορούν να αναγνωρίσουν αν θα προκύψει ένα κενό ασφαλείας. Συνήθως πρώτα γίνεται η ξερή και μετά ψαχνόμαστε.

 

Μην με παρεξηγείς φίλε. Σέβομαι το κοινό των linux αλλά δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι είναι λειτουργικό για το ευρύ επαγγελματικό κοινο. Στον pc του σπιτίου σου δεν σε νοίαζει να κανεις 7 φορματ τον μήνα αλλά στην εταιρία είναι αλλίως.

 

Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το κάθε πράγμα για την δουλεία του. Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι λινουξάδες μπορεί να το υμνούν σαν λειτουργικό αλλά στην πραγματικότητα είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν τί να κάνουν με αυτό.

 

Το 99% των λειτουργίών πού θέλει ο απλός χρήσης να κάνει με έναν pc το κάνει με windows, σε απλό user friendly περιβάλλον. Το 1% είναι για τους περισσότερους αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των λειτουργίών πού θέλει ο απλός χρήσης να κάνει με έναν pc το κάνει με windows, σε απλό user friendly περιβάλλον. Το 1% είναι για τους περισσότερους αμελητέο.

 

Πλέον το 99% το κάνει και σε Linux. Βλέπε Kubuntu/OpenSuse (είμαι του KDE :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιον ενδιαφερει το λειτουργικό linux και θέλει να το γνωρίσει καλυτερα και αν θελησει να το δοκιμάσει κιολας (για να εχει και προσωπική άποψη) μπορεί να κανει αυτο το τεστ http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίζει παιχνίδια είναι στο 1% ?

+ να μπορει να κανει capture από εξωτερικες καρτες tv και να μπαινει net με το εσωτερικο μοντεμ του λαπτοπ?

 

Εγω το εχω πει 1000 φορες, αλλα κανενας λινουξας δεν ακουει. Στο συστημα μου εχω μονο win, και δεν υπηρξε ποτέ ούτε μια δουλεια (video capture, μετατροπες βιντεο, gaming, word proccesing, ssh κ.λ.π.) που να μην μπορουν να την κανουν για μενα. Στο Linux, αμα θες να χρησιμοποιησεις καμια εξωτερικη καρτα video capture, κανα εσωτερικο μοντεμ, καμια δημοφιλή εφαρμογη χωρις να ρισκαρεις ασυμβατοτητες με wine, ή εστω κανα παιχνιδάκι, χρειαζεσαι τα win. Υπάρχουν δηλαδη πραγματα, που το linux δεν μπορει, στην πλειονοτητα των περιπτωσεων να τα κανει με με την καμμία. Μονο και μονο αυτό το τελευταιο που ειπα, κανει το λειτουργικο αποτυχια σκετη για το μεσο χρηστη. Βρειτε μου τρια πραματα που μπορει να κανει το linux και να μην μπορουν τα windows (όπως βρηκα εγω 4 που δεν μπορει το linux και μπορουν τα win) για τον μεσο χρηστη και σας παραδεχθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίζει παιχνίδια είναι στο 1% ?

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν πολυασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά αν μιλάμε για εργασία στον υπολογιστή, τότε ισχύει το 99%. Σίγουρα έναν gamer δεν τον ικανοποιεί το Linux.

 

Edit: Την κάρτα τηλεόρασής μου την αναγνώριζε ακόμα και το Suse 7.1. Τώρα για DVB-T δεν ξέρω τι παίζει, αλλά με αναλογικά κανάλια δεν είχα πρόβλημα (απλές κάρτες τηλεόρασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναγνωριστεί ένα κενό ασφαλείας δεν έχει να κάνει με τον άν είναι ανοιχτό ή κλειστο το λειτουργικό αλλά με τα αποτελλέσματα που μπορεί να υπάρχουν απο αυτό. Αμφιβάλω να υπάρχουν πολοί που κάθονται διαβάζοντας ατελείωτες ώρες έναν κώδικα να μπορούν να αναγνωρίσουν αν θα προκύψει ένα κενό ασφαλείας. Συνήθως πρώτα γίνεται η ξερή και μετά ψαχνόμαστε.

 

Μην με παρεξηγείς φίλε. Σέβομαι το κοινό των linux αλλά δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι είναι λειτουργικό για το ευρύ επαγγελματικό κοινο. Στον pc του σπιτίου σου δεν σε νοίαζει να κανεις 7 φορματ τον μήνα αλλά στην εταιρία είναι αλλίως.

 

Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το κάθε πράγμα για την δουλεία του. Η πλάκα είναι ότι οι περισσότεροι λινουξάδες μπορεί να το υμνούν σαν λειτουργικό αλλά στην πραγματικότητα είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν τί να κάνουν με αυτό.

 

Το 99% των λειτουργίών πού θέλει ο απλός χρήσης να κάνει με έναν pc το κάνει με windows, σε απλό user friendly περιβάλλον. Το 1% είναι για τους περισσότερους αμελητέο.

 

 

Πραγματικά φίλε, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις σε linux για να δεις τη δύναμή του. Και δεν εννοώ να εγκαταστήσεις 800 πακέτα, να ανοίξεις μια κονσόλα και γράψεις ένα cd ή να ανοίξεις τον Konqueror. Μιλάω για ουσιαστική δουλειά. Να κατεβάσεις τα πακέτα που σε ενδιαφέρουν, να προγραμματίσεις σε C/C++/Python/PHP/you-name-it, να δεις τα προγράμματα σου να τρέχουν, να φτιάξεις τα δικά σου μικρά utilities, να ψάξεις τα αρχεία του συστήματος, να τρέξεις έναν σοβαρό προσομειωτή για κάποιο Project της σχολής σου, να στήσεις έναν web server, να κάνεις χίλιαδυο πράγματα.

Συμφωνώ, μπορείς να τα κάνεις και με windows όλα αυτά.

Αλλά δεν θα έχεις μάθει τίποτα για την πραγματική φύση των υπολογιστών, της αρχές λειτουργίας τους και την δομημένη μορφή τους.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε :

Ο φάκελος με τα Program Files δεν σημαίνει δομή λειτουργικού συστήματος.

Τα accounts των χρηστών δεν ήταν καινοτομία των windows.

Όλα τα eye candies των Vista, πρωτοεμφανίστηκαν πολύ νωρίτερα στα Unix συστήματα.

 

Και σου μιλάει ένας τύπος που έχει βγάλει τα μάτια μου μπροστά σε Solaris, Ubuntu, Suse, WinME,WinXP, οπότε μπορώ να έχω πιο σφαιρική άποψη από το "χαϊβάνια".

 

Το να λέμε ότι τα windows είναι πιο ασφαλές/πλήρες και σωστά στημένο λειτουργικό σύστημα είναι σαν να λέμε πως όσοι έχουν ECDL "ξέρουν από Η/Υ". Και εδώ δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όπου και να το πιάσεις τα Windows είναι ένα μακράν πιο εύχρηστο λειτουργικό σύστημα από τα linux και κάνει για όλες τις δουλειές.

 

Όσον αφορά στο security, όσοι χρησιμοποιούν linux (ubuntu π.χ.) θα έχουν σίγουρα προσέξει τα critical updates που κατεβαίνουν τακτικά (σε συχνότητα τύπου Windows Update). Αυτά δεν βουλώνουν κενά ασφαλείας; Ακριβώς. Τα κενά ασφαλείας στο linux είναι το ίδιο πολλά με αυτά στα Windows.

 

Το πρόβλημα του συγκεκριμένου bug είναι όμως ΤΕΡΑΣΤΙΟ, καθώς το SSL αφορά secure servers στο internet που φιλοξενούν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, χρηματικές συναλλαγές, ηλεκτρονικά καταστήματα κλπ. Δηλαδή αν κάπου δεν έπρεπε να υπάρχει μαλακία, αυτό ήταν στο SSL, καθώς το εμπιστεύεται απόλυτα ο κόσμος.

 

Το security είναι εφάμιλλο και στα δύο συστήματα όταν τα στήνουμε σωστά για συγκεκριμένες δουλειές. Απέιρως σημαντικότερος παράγοντας είναι η ΓΝΩΣΗ του ΠΩΣ να στήσεις ένα secure σύστημα είτε αυτό είναι Windows είτε linux.

 

Φυσικά για συστήματα σπιτικά που τα πηδάμε καθημερινά με install/uninstall και τους ανοίγουμε τρύπες με 3rd party μαλακοπρογράμματα, δεν μπορεί να γίνεται λόγος για security εξ' ορισμού, εκτός αν ο χρήστης είναι πολύ ψείρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kurkosdr φίλε μου αυτά που λές οδήγησαν σε διανομές όπως ubuntu, αυτά που λες όμως με τις ασυμβατότητες, πολύ απλά δεν ισχύουν.

 

Πλέον μόνο εξωτικό hardware ίσως να μην υποστηρίζεται, ΑΛΛΑ, πχ εγώ με τι wi-fi κάρτα του λάπτοπ μου είχα πρόβλημα στα χρ με τις κωλοεφραγμογές τις acer. στο kubuntu 7.04 όλα λειτούργησαν ρολόϊ, βέβαια κάποιος άλλος μου έδειξε πως γίνεται (μπήκε και terminal στη μεση βέβαια), και απο το εκει σετάρισμα κατάλαβα πολύ περισσότερα πράγματα για τη διασύνδεση μεταξύ των συσκευών.

 

Το ζήτημα είναι τα παιχνίδια και φυσικά έχεις και δίκο, ΑΛΛΑ αν η eidos κτλ δεν γουστάρουν να εκδόσουν για διανομές linux παιχνίδια, τότε μην περιμένεις βελτίωση σε αυτόν τον τομέα ποτέ.

 

όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ και όπως πολύ σωστά επεσήμανε καλύτερα απο εμένα ο sotirakis.net, το λίνουξ είναι φιλοσοφία, δν είναι ενα απλό λειτουργικό. σου μαθένει πως πρέπει να μοιράζεσαι την πληροφορία και τη γνώση και πως όλοι μαζί εμείς (η κοινότητα του λίνουξ), είμαστε οι παραγωγοί και καταναλωτές του. με τα τυποποιημένα λειτουργικά το πρόβλημα είναι οτι ποτε δεν είναι δικό σου το λειτουργικό. πως να το κάνουμε, είναι σα να φτιάχνεις με βοήθεια φίλων ένα αμάξι στα μέτρα σου απο την αρχή, μακριά απο πυροτεχνήματα, διαφημίσεις, μεσάζοντες κτλ. και στο τέλος αυτής της προσπάθειας θα έχεις την ικανοποίηση της δημιουργίας.

 

Οπότε φίλε μου kurkosdr έχεις δίκιο σε όσα λες, παλιότερα οι "λινουξάδες" ήταν τόσο κολλημένοι που ούτε γραφικά δεν ήθελαν (που λέει ο λόγος) στο λίνουξ τους (όπως λέει κ ο δημιουργός του: "...θυμάστε την εποχή που οι άντρες ήταν άντρες..." :P ), αλλά πλέον με διανομές όπως: Κ/Χ/ubuntu, Mint, CentOS, Suse, Mandriva κτλ ακόμα και εντελώς άσετα άτομα μπορούν να τα εγκαταστήσουν να πειραματιστούν και με λίγο googlarisma να λύσουν τα προβλήματά τους μαθαίνοντας παράλληλα και κάτι.

 

Τέλος για όσους δεν θέλουν να έχουν σχέση με τεχνολογία κτλ ---> μην βάλετε λίνουξ, προτημίστε εναν mac+windows στο ίδιο μηχάνημα.

 

Το λίνουξ κατεμέ αποτελεί πολιτισμική επανάσταση, ίσως την μοναδική βιώσιμη στην ιστορία, το ξέρω πως γίνομαι τραγικός, αλλά είναι φοβερή η αίσθηση να τροποποιείς κατα βούληση τον "χωρο" εργασίας σου, σε κάνει πιο έξυπνο ρε παιδί μου, σου ανοίγει το μυαλό, σου μαθαίνει πως λειτουργεί ένα τόσο περίπλοκο σύστημα όπως ο υπολογιστής και έτσι διευρύνεται γενικότερα και η αντίληψή σου και φυσικά προάγει το σύνολο και όχι το άτομο, αλλά και την κοινοκτημοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λίνουξ κατεμέ αποτελεί πολιτισμική επανάσταση, ίσως την μοναδική βιώσιμη στην ιστορία, το ξέρω πως γίνομαι τραγικός, αλλά είναι φοβερή η αίσθηση να τροποποιείς κατα βούληση τον "χωρο" εργασίας σου, σε κάνει πιο έξυπνο ρε παιδί μου, σου ανοίγει το μυαλό, σου μαθαίνει πως λειτουργεί ένα τόσο περίπλοκο σύστημα όπως ο υπολογιστής και έτσι διευρύνεται γενικότερα και η αντίληψή σου και φυσικά προάγει το σύνολο και όχι το άτομο, αλλά και την κοινοκτημοσύνη.

 

Με απλά λόγια βάζεις ubuntu και τσοοουυυυπ... μπορείς και τηλεκινείς πράγματα...

 

Με mandriva... περνάς μέσα από τοίχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν θα έχεις μάθει τίποτα για την πραγματική φύση των υπολογιστών, της αρχές λειτουργίας τους και την δομημένη μορφή τους.

 

Και σου μιλάει ένας τύπος που έχει βγάλει τα μάτια μου μπροστά σε Solaris, Ubuntu, Suse, WinME,WinXP, οπότε μπορώ να έχω πιο σφαιρική άποψη από το "χαϊβάνια".

 

Το να λέμε ότι τα windows είναι πιο ασφαλές/πλήρες και σωστά στημένο λειτουργικό σύστημα είναι σαν να λέμε πως όσοι έχουν ECDL "ξέρουν από Η/Υ". Και εδώ δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης....

 

Μα φίλε μου δεν με ενδιαφέρει στην τελική ανάλυση πως δουλεύει. Εγώ απλά θέλω να κάνω την δουλεια μου με αυτό. Είναι ένα εργαλείο δουλείας στην τελική ανάλυση.

 

Έχω λιώσει άπειρες ώρες και εγώ μποστά σε υπολογιστές. Και να σου πώ την αλήθεια δεν έχω μάθει και πάρα πολλά πράγματα. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να στήσω έτσι τον υπολόγιστή μου ώστε να μπορώ να κάνω την δουλεία μου απλά και εύκολα καταναλώνοντας τον λιγότερο δυνατό χρόνο.

Τώρα οκ θα μου πεί κανείς ότι με τις καταλληλες γνώσεις ενα λινουξ σύστημα κάνει παπάδες. Δεν διαφωνώ αλλά το να φθάσεις σε αυτό το σημείο πρέπει να αφιερώσεις άπειρες ώρες μελετώντας πάρα πολλά πραγματα.

 

Άν τα βάλεις κάτω για εμένα αυτό απλά δεν συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί μιλάτε για το για το bug αυτό λες και αφορά όλες τις διανομές η αφορά τον πυρήνα του Linux.

 

Μην ξεχνάμε ότι κάθε διανομή εκτός από τον πυρήνα σε αρκετά άλλα σημεία (τρόπος, συχνότητα ανανέωσης των πακέτων, τρόπος διανομής των ενημερώσεων) διαφέρει...

 

Τι κάθεστε και φωνάζετε ποιό γ@μ@ει περισσότερο; Βγήκε ένα πρόβλημα με το SSL επηρεάζει το Debian και τα Debian derivatives. Ε, και?!

 

Το θέμα που θα πρέπει να μας απασχολεί σαν χρήστες και σαν τεχνολογικά ενημερωμένα άτομα είναι πόσο γρήγορες και έυστοχες είναι οι διαδικασίες ενημέρωσης του κοινού και επίλυσης αυτών των προβλημάτων.

 

Και εδώ θέτω ένα ερώτημα. Η ομάδα του Debian μόλις ανακαλύφθηκε το bug το πιάσανε το διορθώσανε και ήδη υπάρχει το update για κατέβασμα. Αν αυτό το bug υπήρχε στα Windows, θα το μαθαίναμε ποτέ από την ίδια την MS, και πόσο καιρός θα πέρναγε μέχρι την επίλυσή του (θα περιμέναμε το SP4; );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα λειτπυργικα τα αναπτυσουν ανθρωποι

 

αν σκεφτουμε ποσες γραμμες κωδικα εχει ενα λειτουργικο συστημα θα καταλαβαιναμε και λογικο το θεωρω οτι θα υπηρχε ενα bug ,στα λειτουργικα υπαρχουν και μικρης σημασιας bugs και μεγαλης σημασιας bugs

 

το θεμα για τον απλο χρηστη που χρισημοποιει εναν υπολογιστη ειναι ποσο γρηγορα η αντιστοιχη εταιρια βρισκει το bug και βγαζει το αντιστοιχο patch

 

οταν βγηκε ο firefox ολοι τον εβαζαν και λεγανε ποσο bugless ειναι οταν ανεβικε η δημοτικοτητα του ειδατε ποσα bugs και επλοιτσ βγηκανε

 

στο τελος σας αφηνω με μια ρητορικη ερωτηση

 

αν καποτε το linux κατακτησει το 90% παγκοσμιως εγκατεστημενη βαση υπολογιστων πιστευετε οτι οι hackers δεν θα το σπασουν ?

 

Το linux ΕΧΕΙ κατακτήσει το 90% των μηχανημάτων που τρέχουν με σοβαρές-επιχειρησιακές-πανεπιστημιακές απαιτήσεις με δεδομένη την ανάγκη για ασφάλεια και ταχύτητα.

 

Το επιχείρημά σου δεν στέκει προφανώς.

Γιατί να hackarο τον βλάκα της γειτονιάς που τρέχει wow και fifa σε windows και όχι κάποια τράπεζα με ολόκληρα συστήματα βασισμένα σε linux;

 

 

Όταν θα καθίσετε και θα διαπιστώσετε τι θα πει linux δεν θα το αλλάζετε με τίποτα. Και εγώ τα ίδια έλεγα.

Σας το ορκίζομαι, τώρα την πάτησα και δουλεύω αποκλειστικά σε Debian...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...