Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλη αλήθεια .. !

Είναι τουλάχιστον τραγικό, για να μην πω κάτι χειρότερο, να επικροτείς μία "αλήθεια" που είναι τελείως υποθετική και μπορεί να αποδειχτεί μόνο κατόπιν εορτής. Αν σε άκουγε ο Αριστοτέλης θα αυτοκτονούσε ....

 

Και όλοι εσείς που ακόμα μετά μανίας επιμένετε ότι οι linuxάδες είναι κομπλεξικοί με την επιτυχία της Microsoft, δεν έχετε καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι η επιτυχία, αλλά η υιοθέτηση ενός λειτουργικού ως απόλυτο που κατά γενική ομολογία σέρνεται, είναι υπέρβαρο και που μετά από πέντε χρόνια υπομονής και αναβολών το πιο σημαντικό που είχε να προσφέρει σε σχέση με το προηγούμενο ήταν το Aero ....

 

10 Gigabyte λειτουργικό που κάνει μία ώρα να σηκωθεί για μένα δεν είναι επιτυχία, είναι ανέκδοτο (και ναι εκφράζω την προσωπική μου άποψη και δεν περιμένω κανένα να την ενστερνιστεί, αν και αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο). Το ότι αγοράζοντας ένα λάπτοπ έπρεπε με εκβιαστικό τρόπο να πάρεις και Windows μαζί είναι επιτυχία; εγώ το βλέπω σαν χούντα ... Το ότι μετά από τα τραγελαφικά Vista η microsoft αναγκάστηκε να επεκτείνει το support των XP είναι επιτυχία; μάλλον πατάτα είναι ....

Το ότι δε μπορώ να κάνω shrink το partition των Vista από τα Windows (και δεν εννοώ από 120GB να το κάνω 119GB) αλλά μπορώ μια χαρά να το κάνω με τον Grub τι είναι; επιτυχία; (για τον grub είναι σίγουρα). Βάλτε στο μυαλό σας ότι δεν ενδιαφέρει τον κόσμο του linux να πάρει την κυριαρχία. Τον ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά του. Εσείς μπορείτε να αναλωθείτε σε ανταλλαγή ύβρεων για το ποιός έχει το καλύτερο λειτουργικό. Και μην ξεχνάτε ότι τα windows έγιναν το πιο προσιτό και "επιτυχημένο" (μόνο οικονομικά) λειτουργικό πατώντας πάνω σε αυτό που δήθεν κυνηγάνε: την πειρατεία. Όλοι εσείς που μιλάτε για την επιτυχία του, έχετε συμβαλλει με αυτό τον τρόπο είτε λίγο είτε πολύ (ακόμα και εμείς που δεν μιλάμε για την επιτυχία του). Κάτι που είναι βέβαια εκ φύσεως αδύνατο να το κάνει το linux γιατί δε μπορεί να υπάρξει πειρατεία ....

 

Υ.Γ. Κάντε κάτι με την ορθογραφία και τη σύνταξή σας γιατί δεν καταλαβαίνουμε αυτά που θέλετε να πείτε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η αντιπαραθεση, σχεδον σε ολα τα θεματα που διαβαζω. Μου θυμιζει διαμαχη πιτσιρικαδων ωρες ωρες. Εχοντας φαει αρκετο χρονο σε υπολογιστες, και εχοντας ασχοληθει με μεγαλυτερη ή μικροτερη επιτυχια, απο προγραμματισμο μεχρι gaming, και χρηση λειτουργικων, απο Unix και DOS, μεχρι ΧP και προσφατα Ubuntu, νομιζω οτι μπορω με ασφαλεια να εκφερω γνωμη.

Προσπαθησα σιγα σιγα, απο το καιρο των Windows ακομα, να χρησιμοποιω προγραμματα freeware, αντι της πεπατημενης (κατεβασε σπασμενο, αντιγραμμενο). Ανακαλυψα οτι υπαρχουν αρκετα προγραμματα δωρεαν, απο επεξεργαστες κειμενου, εως οτιδηποτε. Μια χαρα κανεις τη δουλεια σου ανετα, και χωρις κανενα κοστος.

Παντως μεχρι στιγμης, οι μονες δουλειες που δεν μπορω να κανω στο Ubuntu, ακομα, ειναι να δω καποια Novell partitions. Οσο για το gaming, δε μου λεει κατι. Εφοσον τα περισσοτερα pc ανα το κοσμο τρεχουν win, λογικο ειναι οι εταιριες να χτυπανε προς τα κει, μιας και θα εχουν μεγαλυτερο κερδος.

Οσο για αυτους που φωναζουν για τα τζαμπα, οτι ειναι οντως τζαμπα, ας αναρωτηθουν για το Openoffice πχ, που το φτιαξανε οι ρακενδυτοι προγραμματιστες της SUN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον τραγικό, για να μην πω κάτι χειρότερο, να επικροτείς μία "αλήθεια" που είναι τελείως υποθετική και μπορεί να αποδειχτεί μόνο κατόπιν εορτής. Αν σε άκουγε ο Αριστοτέλης θα αυτοκτονούσε ....

 

Φίλε μου δεν μιλάω για όλους, μόνο για τους κομπλεξικούς αντι-μικροσοφτικούς.

 

Και μην ξεχνάτε ότι τα windows έγιναν το πιο προσιτό και "επιτυχημένο" (μόνο οικονομικά) λειτουργικό πατώντας πάνω σε αυτό που δήθεν κυνηγάνε: την πειρατεία. Όλοι εσείς που μιλάτε για την επιτυχία του, έχετε συμβαλλει με αυτό τον τρόπο είτε λίγο είτε πολύ (ακόμα και εμείς που δεν μιλάμε για την επιτυχία του). Κάτι που είναι βέβαια εκ φύσεως αδύνατο να το κάνει το linux γιατί δε μπορεί να υπάρξει πειρατεία ....

 

Μα καλά τι λες τώρα ..

 

Τι να την κάνεις την πειρατεία σε linux ? Αφού τζάμπα τα δίνουν και ακόμα στο 2% βρίσκονται. Τι άλλο να πει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα καλά τι λες τώρα ..

 

Τι να την κάνεις την πειρατεία σε linux ? Αφού τζάμπα τα δίνουν και ακόμα στο 2% βρίσκονται. Τι άλλο να πει κανείς ?

 

Φαντασου οτι μεσα στο 98% ειναι και οσα pc, ή desktop αγοραζονται απο χρηστες Linux αλλα τους κοτσαρουν και τα Windows σαν "αναποσπαστο κομματι" του Hardware. Αρκετοι απο αυτους τα σβηνουν αλλα εξακολουθουν να φαινονται σαν "Χρηστες Windows"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν μιλάω για όλους, μόνο για τους κομπλεξικούς αντι-μικροσοφτικούς.

 

 

 

Μα καλά τι λες τώρα ..

 

Τι να την κάνεις την πειρατεία σε linux ? Αφού τζάμπα τα δίνουν και ακόμα στο 2% βρίσκονται. Τι άλλο να πει κανείς ?

 

Ειλικρινά απο αυτά που γράφεις δεν μπορώ να σε φανταστώ πάνω απο 14 χρονών...

 

Κρίμα που σπουδάζεις και "computer science - πανεπιστήμιο κρήτης"...

 

Συμφωνώ για την κτηνώδη άγνοια, έχω αρκετούς γνωστούς στην κρήτη που ασχολούνται με το αντικείμενο, θα σου πρότεινα να σε φέρω με κανέναν σε επαφή, αλλά το φοβάμαι...

 

 

Και για να δείς οτι απλά δεν παίζουν με τέτοια θέματα, δες ένα κείμενο που έγραψα το 2001 σαν πολύ μικρό και ακόμα περισσότερο άμυαλο παιδί που ήμουν τοτε...

 

http://www.pcmaster.gr/columns/default.asp?Column=11&ArticleID=506

 

(ΠΡΟΣΟΧΗ πρόκειται για ιστορικό post που θα το έχω για να μου θυμίζει πόσο εύκολα αλλάζουν τα πάντα...

και για να γελάω με τον εαυτό μου [χρειάζεται και αυτό])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κάνεις την πειρατεία σε linux ? Αφού τζάμπα τα δίνουν και ακόμα στο 2% βρίσκονται. Τι άλλο να πει κανείς ?

Να πει ότι δεν κατάλαβες ούτε τι είπα ούτε τι εννοώ ....

 

Και αλήθεια, εγώ που αγόρασα λαπτοπ με προεγκατεστημένα vista και έβαλα πάνω Linux και αυτό δουλεύω που ανήκω; στην πραγματικότητα ανήκω στους χρήστες linux, στις στατιστικές στους χρηστες της Microsoft. Άρα αυτό το 2% είναι μια τεράστια μπούρδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο dark_banishing

 

Μα καλά τι λες τώρα ..

 

Τι να την κάνεις την πειρατεία σε linux ? Αφού τζάμπα τα δίνουν και ακόμα στο 2% βρίσκονται. Τι άλλο να πει κανείς ?

 

Φαντασου οτι μεσα στο 98% ειναι και οσα pc, ή desktop αγοραζονται απο χρηστες Linux αλλα τους κοτσαρουν και τα Windows σαν "αναποσπαστο κομματι" του Hardware. Αρκετοι απο αυτους τα σβηνουν αλλα εξακολουθουν να φαινονται σαν "Χρηστες Windows"

 

 

ΚΑΛΑ σε λίγο θα μας πεις ότι κατέχουν και το 50%...

 

Παράθεση:4. Ογκόδης και κτηνώδης άγνοια, αυτό σου λέω μόνο...

 

αυτό τα λέει όλα !

 

 

Πρώτη φορά ακούω να υπάρχει κτηνώδης αληθεια! Αλλά τι να σας πω ρε παιδιά. Ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία, προσφορά-ζήτηση. Και ο κόσμος ΖΗΤΑΕΙ MICROSOFT WINDOWS (και μάλιστα vista sp1 ;) ).

 

Γουστάρω να ζώ στην αγνοιά μου. Δεν πείρα το κοκκινο χαπάκι απο τον morpheus πείρα το μπλέ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Μ' αρέσει η εικονική μου μπριζόλα.

 

Εχείς δεν πειρατε μαλον μονο ένα μπλε αλλά κανα δύο κούτες μαζί και σας βάρεσε μάλον στο νευρικό σύστημα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχείς δεν πειρατε μαλον μονο ένα μπλε αλλά κανα δύο κούτες μαζί και σας βάρεσε μάλον στο νευρικό σύστημα! :P

Α, γι 'αυτο μου φαίνεται μπλε το αβαταρ που έχεις... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω εγώ είναι αν και πρώην φανατικός της microsoft, κάνω πλέον άριστα την ίδια δουλειά με ubuntu και έχω την αίσθηση ότι αγόρασα νέο μηχάνημα - κάτι που βεβαίως δεν έχω κάνει -.

 

Και μη μου πείτε για παιγνίδια κτλ κτλ. Δεν είναι τα παιγνίδια αυτοσκοπός στους Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω να υπάρχει κτηνώδης αληθεια! Αλλά τι να σας πω ρε παιδιά. Ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία, προσφορά-ζήτηση. Και ο κόσμος ΖΗΤΑΕΙ MICROSOFT WINDOWS (και μάλιστα vista sp1 ;) ).

 

Κάτι έχει μπερδέψει. Εγώ ζήτησα να ΜΗΝ έχω Vista στο μηχάνημα και δε μπορούσα. Άρα για τη δική μου ζήτηση δεν υπήρχε προσφορά. Μάλλον έχεις πάρει το χαπάκι του καπιταλισμού εσύ και το καταπίνεις όπως σου πει ο γιατρός (M$).

 

Και κάνε μας μια χάρη μιας και δε θέλεις να την κάνεις στον εαυτό σου. Αφιέρωσε λίγο περισσότερο χρόνο στο πως γράφεις. Κάνε σωστά τις παραθέσεις. Και χρησιμοποίησε το κουμπάκι που λέει "Προεπισκόπηση μηνύματος". Έλεος δηλαδή. Δε ξέρουμε τι παραθέτεις και σε τι απαντάς (όχι ότι περιμένω να αλλάξεις :X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λινουξαδες αριστεριζουν , οι γουιντοους δεξιιζουν και οι μακ κεντριζουν

:-D

 

Λάθος. Δεν τα 'μαθες τα νέα για τους μηλαράκηδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά απο αυτά που γράφεις δεν μπορώ να σε φανταστώ πάνω απο 14 χρονών...

 

Κρίμα που σπουδάζεις και "computer science - πανεπιστήμιο κρήτης"...

 

Συμφωνώ για την κτηνώδη άγνοια, έχω αρκετούς γνωστούς στην κρήτη που ασχολούνται με το αντικείμενο, θα σου πρότεινα να σε φέρω με κανέναν σε επαφή, αλλά το φοβάμαι...

 

Άκου φίλε μου θα στο πω απλά.

 

Το αν χρησιμοποιώ λινουξ και ξέρω και 2 πράγματα επειδή σπουδάζω σε σχετικό τομέα δεν σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνομαι και την πραγματικότητα.

 

Και η πραγματικότητα είναι η εξής.

 

Μετά από όλο το σούσουρο με το open source με διάφορες εταιρείες να βγάζουν pc με linux, compiz, firefox κλπ κλπ, η μόνη διαφορά που βλέπω στον μέσο χρήστη είναι ... τίποτα.

 

Πάλι όλοι windows έχουν.

 

Το ότι ο poscaman και ο danaos έβαλαν linux λίγα μου λέει. Άντε πες δεν είναι 2% είναι 5%. Βασικά ο καθένας χρησιμοποιεί ότι θέλει. Απλά το ότι μετά από όλα αυτά ακόμα ο μέσος χρήστης με windows είναι δεν σας λέει τίποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη μου πείτε για παιγνίδια κτλ κτλ. Δεν είναι τα παιγνίδια αυτοσκοπός στους Η/Υ.

 

Δεν διαλέγω στρατόπεδο αλλά αναιρείς αυτό που είπες με την πρόταση σου που παραθέτω.

 

Ο καθένας ορίζει τις προτεραιότητες και τις ανάγκες του αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...