Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και κατι επειδη ειμαι λιγο κακος...

 

http://tech.slashdot.org/article.pl?sid=08/05/26/0257213&from=rss

 

Δηλαδή αν έχω πρόσβαση στο filesystem του λειτουργηκού μπορώ να γίνω root/admin; Με σοκάρεις! :P

 

Έχεις Linux; Δοκίμασε να κάνεις boot από ένα liveCD, mount το root filesystem και chroot <filesystem> (η μετονώμασε το /etc/shadow).

 

Δεν λέω οτι βρήσκω τα Vista καλό λειτουργικό, αλλά να λέμε πράγματα που έχουνε βάση. Αυτό δεν έιναι security hole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ανοιχτά λειτουργικά είναι μια χαρά για ανθρώπους που δεν έχουν λεφτά να πάρουν (λέμε τωρα) ένα κανονικό εμπορικό προιόν με σοβαρή υποστήριξη κλπ. Αν πχ ό bill κάνει μια πατατα και μου χαλάσει τον pc 1on θα χάσει πελάτες, 2ον θα μου το επισκευάσει και 3ον αν δεν το κάνει αυτό μπορώ να τον κυνηγήσο νομικά.

 

Τα linux για εμένα είναι σαν την αγρια δύση. Αναρχία και χάος. Έιναι για αυτούς που δεν έχουν τον pc για να βγάλουν δουλεία αλλά για να δουλεύουν για αυτόν (μιλάω πάντα για τον μέσο χρήστη έτσι; για τον επαγκελματία που θα δουλέψει απλές εφαρμογές και όχι πχ προσομέιωση της κίνησης των αστρικών σωματιδίων στον γαλαξία μας).

Μα καλά...τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?

1ον δεν χάνει πελάτες (γιατί λειτουργεί με το marketing του network effect...αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό).

2ον ξέρεις, η εντολή FORMAT C: δεν είναι remote repair της Microsoft!!!

3ον αλήθεια?Διάβασε ξανά το license agreement των Windows (ανεξαρτήτως έκδοσης)

Μην με παρεξηγείς φίλε. Σέβομαι το κοινό των linux αλλά δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι είναι λειτουργικό για το ευρύ επαγγελματικό κοινο. Στον pc του σπιτίου σου δεν σε νοίαζει να κανεις 7 φορματ τον μήνα αλλά στην εταιρία είναι αλλίως.

 

Το 99% των λειτουργίών πού θέλει ο απλός χρήσης να κάνει με έναν pc το κάνει με windows, σε απλό user friendly περιβάλλον. Το 1% είναι για τους περισσότερους αμελητέο.

Να το πάλι το Format...Γιατί ρε αδερφέ να μην το στείλεις στο Redmond να στο φτιάξουν και μπαίνεις στην διαδικασία του Format...Αφού η Microsoft θα στο φτιάξει!

Το 100% των λειτουργιών των Windows γίνονται με μια διανομή Linux όπως τα Ubuntu!!!!Από εκεί και πέρα τα διαφορετικά προγράμματα που θα εγκαταστήσεις θα δώσουν τις παραπάνω λειτουργίες...Και μάντεψε...Λόγω marketing και μόνο υπάρχουν περισσότερες (λέμε τώρα) εφαρμογές στα Windows...(γι'αυτό και δεν παράγονται παιχνίδια για Linux...πάλι το network effect σε ισχύ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην "τσιμπάτε". Ο "αρθογράφος" ξέρει οτι μερικοί αρέσκονται στο να τρώγονται μεταξύ τους για το "ποιος την έχει μεγαλύτερη". Ποιος είπε οτι θέλει να είναι αντικειμενικός και πως ξέρει τι λέει; Να προκαλέσει ντόρο και βαβούρα θέλει, οπότε μην απορείτε για τα γραφόμενά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ να μπορει να κανει capture από εξωτερικες καρτες tv και να μπαινει net με το εσωτερικο μοντεμ του λαπτοπ?

 

Εγω το εχω πει 1000 φορες, αλλα κανενας λινουξας δεν ακουει. Στο συστημα μου εχω μονο win, και δεν υπηρξε ποτέ ούτε μια δουλεια (video capture, μετατροπες βιντεο, gaming, word proccesing, ssh κ.λ.π.) που να μην μπορουν να την κανουν για μενα. Στο Linux, αμα θες να χρησιμοποιησεις καμια εξωτερικη καρτα video capture, κανα εσωτερικο μοντεμ, καμια δημοφιλή εφαρμογη χωρις να ρισκαρεις ασυμβατοτητες με wine, ή εστω κανα παιχνιδάκι, χρειαζεσαι τα win. Υπάρχουν δηλαδη πραγματα, που το linux δεν μπορει, στην πλειονοτητα των περιπτωσεων να τα κανει με με την καμμία. Μονο και μονο αυτό το τελευταιο που ειπα, κανει το λειτουργικο αποτυχια σκετη για το μεσο χρηστη. Βρειτε μου τρια πραματα που μπορει να κανει το linux και να μην μπορουν τα windows (όπως βρηκα εγω 4 που δεν μπορει το linux και μπορουν τα win) για τον μεσο χρηστη και σας παραδεχθηκα

 

Το καλύτερο λειτουργικό πρόγραμμα που έχει βγει ποτέ, από συνολική άποψη φυσικά, είναι το windows xp sp2 pro. Στην εποχή μας με το σύγχρονο hardware απλά πετάει. Ωστόσο οι εποχές άλλαξαν, και πια η ανάγκη ύπαρξης ανοιχτού λογισμικού είναι εμφανής. Εχτές έκανα format στο laptop και΄μετά το instalation του windows ήρθε η ώρα για τα πρόσθετα προγραμματάκια, όπως zip, video codecs, sound codecs, dvd recording. Επειδή πια με ξενερώνει να κατεβάζω πχ το winrar για να το βάλω, έψαξα εναλλακτικά προγράμματα που διατίθενται δωρεάν. Βρήκα πάρα πολλά. Και μου άρεσε η ιδέα ότι έχω τσάμπα κάτι νόμιμο που ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Θεωρώ ότι το software στο μέλλον θα πάρει διαστάσεις απίστευτες στη ζωή μας και πρέπει από τώρα να αποκτηθεί open source συνείδηση, αλλιώς κλάφτε τα.

 

Το linux είναι ένα λειτουργικό που παλιά απευθυνόταν σε power users. Οι ίδιοι θεωρούν ότι ισχύει και το αντίστροφο. Όχι πια. Σε λίγα χρόνια , ο όποιος παράξενος power user, που μόχθησε να μάθει και να βελτιώσει ένα λειτουργικό, θα καταλάβει πως σκοπός του Linux δεν είναι να αποτελεί software για την elit, αλλά αγαθό για όλους. Η λειτουργικότητά του ήδη είναι τέτοια που θα ικανοποιεί διαφορετικά προφίλ χρηστών. Όποιον ακούω να λέει ότι πια το linux είναι για τους λίγους και δε ενδιαφέρει την κοινότητά του linux να διαδοθεί σε άσχετους, του αναφέρω ότι με αυτές τις σκέψεις γίνεται πολέμιος της φιλοσοφίας "open/free" και του προτείνω 2 πράγματα:

1)Get a life

2)Get a life

 

Όσο για αυτούς που πιστεύουν ότι το windows είναι καλό απλά και μόνο επειδή υποστηρίζει παραπάνω προγράμματα από το Linux, τότε αυτομάτος γίνεται πολέμιος της εξέλιξης και φυσικά σκάβει τον τάφο του!!!

 

Tέλος, όταν το Linux γίνει πιο δημοφιλές, οι επιθέσεις και τα bugs θα είναι πιο πολλά από το windows, λόγω του ότι το ένα έιναι κλειστό και το άλλο ανοιχτό. Επίσης για να επενδύσει μια εταιρία σε μια εφαρμογή που θα τρέχει σε περιβάλον linux, θα θέλει από πίσω να υπάρχει άλλη εταιρία που να παρέχει ασφάλεια και υποστήριξη ΑΜΕΣΑ.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι: Μπορεί πχ η Microsoft να φτιάξει μια διανομή linux και να την πουλάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον ακούω να λέει ότι πια το linux είναι για τους λίγους και δε ενδιαφέρει την κοινότητά του linux να διαδοθεί σε άσχετους, του αναφέρω ότι με αυτές τις σκέψεις γίνεται πολέμιος της φιλοσοφίας "open/free" και του προτείνω 2 πράγματα:

1)Get a life

2)Get a life

 

 

 

Καλά αυτό φίλε μου είναι εντελός κουλό, και χαλάς τα ωραιότατα επιχειρήματα σου.

 

Η πλάκα ρε παιδία ξέρετε ποια είναι? Ότι όσο τα linux γίνονται ποιό προσιτά για τον απλό χρήση τόσο περισσότερο θα αρχίσουν να απλοποιούνται και θα έρθει και η στιγμή όπου θα γίνουν και εμπορικό προιόν. Είμαστε σε μία beta φαση ακόμα. Να δούμε πόσο θα κρατήσει όμως...

 

Ακόμα και να μην συμβει αυτό αλλά απλά αλλάξουν κάποια στιγμή οι αναλογίες και το 90% των χρήστών δουλεύουν πάνω σε linux τόσο (και κόβω τον π@@@@ο μου για αυτό) θα αρχίσουν οι power users να ξενερώνουν και να ξεφύγουν σε κάποιο άλλο ποιο ''εξωτικό'' λειτουργικό.

 

Πνευματα αντιλογίας ρε παιδί μου πως να το πω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να μην συμβει αυτό αλλά απλά αλλάξουν κάποια στιγμή οι αναλογίες και το 90% των χρήστών δουλεύουν πάνω σε linux τόσο (και κόβω τον π@@@@ο μου για αυτό) θα αρχίσουν οι power users να ξενερώνουν και να ξεφύγουν σε κάποιο άλλο ποιο ''εξωτικό'' λειτουργικό.

 

Χα! Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ ρε φίλος. Και ξέρεις πότε; Όταν είπα να ασχοληθώ (για πολλοστή φορά με linux) και δεν ήθελα να βάλω ubuntu γιατί και η κουτσή Μαρία έχει ubuntu πλέον.

 

 

Δεν είμαι μόνος στον πλανήτη!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό φίλε μου είναι εντελός κουλό, και χαλάς τα ωραιότατα επιχειρήματα σου.

 

Η πλάκα ρε παιδία ξέρετε ποια είναι? Ότι όσο τα linux γίνονται ποιό προσιτά για τον απλό χρήση τόσο περισσότερο θα αρχίσουν να απλοποιούνται και θα έρθει και η στιγμή όπου θα γίνουν και εμπορικό προιόν. Είμαστε σε μία beta φαση ακόμα. Να δούμε πόσο θα κρατήσει όμως...

 

Ακόμα και να μην συμβει αυτό αλλά απλά αλλάξουν κάποια στιγμή οι αναλογίες και το 90% των χρήστών δουλεύουν πάνω σε linux τόσο (και κόβω τον π@@@@ο μου για αυτό) θα αρχίσουν οι power users να ξενερώνουν και να ξεφύγουν σε κάποιο άλλο ποιο ''εξωτικό'' λειτουργικό.

 

Πνευματα αντιλογίας ρε παιδί μου πως να το πω? :P

Για αυτό το λόγο λέω ότι κάποιοι powe users είναι εντελώς άσχετοι και το μόνο που ξέρουν είναι απλά να προγραμματίζουν. Σιγά τα οά!! Όποιος θέλει το κάνει, αφιέρωμα χρόνου είναι ,όχι έρευνα για νόμπελ, το να ξέρεις το linux. Άμα όμως κάποιος με Get a life προφίλ νομίζει ότι γίνεται σπουδαίος μέσα στην ασυμαντότηα που διακρίνει τη ζωή του, με το να ασχολείται μόνο με το περιθώριο, go for it.

 

Ωστόσο όταν το Linux γίνει δημοφιλές, τότε θα ξεχωρίσουν τα στάχυα από τα φύκια, και οι αληθινοί power users θα μείνουν εκεί να υποστηρίξουν αυτό που αγαπήσαν και έχτισαν, στο στάδιο που θα το χρειάζεται περισσότερο.Και το πιο σημαντικό, θα τιμήσουν και θα προστατεύσουν την ιδεολογία του open/free. Διότι μάγκες, το open software, χωρίς power users,θα πεθάνει σε μια μέρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό το λόγο λέω ότι κάποιοι powe users είναι εντελώς άσχετοι και το μόνο που ξέρουν είναι απλά να προγραμματίζουν. Σιγά τα οά!! Όποιος θέλει το κάνει, αφιέρωμα χρόνου είναι ,όχι έρευνα για νόμπελ, το να ξέρεις το linux. Άμα όμως κάποιος με Get a life προφίλ νομίζει ότι γίνεται σπουδαίος μέσα στην ασυμαντότηα που διακρίνει τη ζωή του, με το να ασχολείται μόνο με το περιθώριο, go for it.

 

Ωστόσο όταν το Linux γίνει δημοφιλές, τότε θα ξεχωρίσουν τα στάχυα από τα φύκια, και οι αληθινοί power users θα μείνουν εκεί να υποστηρίξουν αυτό που αγαπήσαν και έχτισαν, στο στάδιο που θα το χρειάζεται περισσότερο.Και το πιο σημαντικό, θα τιμήσουν και θα προστατεύσουν την ιδεολογία του open/free. Διότι μάγκες, το open software, χωρίς power users,θα πεθάνει σε μια μέρα!!

 

1. Δεν ξέρεις τι λες ούτε για τους προγραμματιστές ούτε για τους Power users. Πες μας πρώτα το δικό σου προφίλ και τι χρήση κάνεις στα windows για να μπορούμε να απαντήσουμε καταλλήλως. Γιατί εγώ που δεν σε ξέρω μπορώ πολύ εύκολα να σε χαρακτηρίσω επίσης άσχετο (και κυρίως από αυτά που γράφεις μου δίνεις αυτό το δικαίωμα).

2. Επειδή εσένα δε σου αρέσει δε σημαίνει ότι αυτός που ασχολείται είναι περιθωριακός τύπος. Ίσα ίσα που στο περιθώριο θα μείνουν αυτοί που πιστεύουν ότι ΤΟ linux (και όχι ΤΑ linux) είναι στο περιθώριο.

3. Το linux ΕΙΝΑΙ δημοφιλές, δε περιμένει ακόμα να γίνει. Το ότι εσύ πιστεύεις ότι ΔΕΝ είναι δημοφιλές δε σημαίνει και ότι είναι έτσι πραγματικά. Και μη κρίνεις μόνο από τα νούμερα στην Ελλάδα. Το linux είναι παγκόσμιο και στο εξωτερικό δεν έχουν νταβατζή τη Microsoft να τους φτιάχνει "Κέντρα καινοτομίας" για να παράγει λοβοτομημένους προγραμματιστές. Αν εσύ πιστεύεις ότι η μεγαλύτερη εταιρία στο χώρο των υπολογιστών (ΙΒΜ) είναι ηλίθια και δίνει στους server της εγκατεστημένο το linux, σου προτείνω να τους μιλήσεις για να τους αφυπνήσεις. Κρίμα είναι ....

4. Το linux δε το στηρίζουν ΜΟΝΟ οι power users. Υπάρχουν πολλοί καλοί προγραμματιστές (που δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι και power users) που προσφέρουν στην κοινότητα.

 

Αν αυτά τα πολύ απλά πράγματα σου φαίνονται δύσκολα να τα κατανοήσεις τότε πραγματικά get a life. Ασε μας εμας στο περιθώριο και ασχολήσου με αυτό που θεωρείς πραγματικά αξιόλογο. Γιατί αν πίστευες πραγματικά ότι είναι περιθώριο δε νομίζω ότι θα αφιέρωνες χρόνο στο να προσπαθείς να μας πείσεις για αυτό. Εκτός αν έχεις άπειρο χρόνο και σου αρέσει να τον πετάς σε άχρηστες συζητήσεις ...

 

Υ.Γ. Όταν πρέπει να προγραμματίσω σε windows (πόσο μάλλον να κάνω debugging) βάζω τα κλάμματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ξέρεις τι λες ούτε για τους προγραμματιστές ούτε για τους Power users. Πες μας πρώτα το δικό σου προφίλ και τι χρήση κάνεις στα windows για να μπορούμε να απαντήσουμε καταλλήλως. Γιατί εγώ που δεν σε ξέρω μπορώ πολύ εύκολα να σε χαρακτηρίσω επίσης άσχετο (και κυρίως από αυτά που γράφεις μου δίνεις αυτό το δικαίωμα).

2. Επειδή εσένα δε σου αρέσει δε σημαίνει ότι αυτός που ασχολείται είναι περιθωριακός τύπος. Ίσα ίσα που στο περιθώριο θα μείνουν αυτοί που πιστεύουν ότι ΤΟ linux (και όχι ΤΑ linux) είναι στο περιθώριο.

3. Το linux ΕΙΝΑΙ δημοφιλές, δε περιμένει ακόμα να γίνει. Το ότι εσύ πιστεύεις ότι ΔΕΝ είναι δημοφιλές δε σημαίνει και ότι είναι έτσι πραγματικά. Και μη κρίνεις μόνο από τα νούμερα στην Ελλάδα. Το linux είναι παγκόσμιο και στο εξωτερικό δεν έχουν νταβατζή τη Microsoft να τους φτιάχνει "Κέντρα καινοτομίας" για να παράγει λοβοτομημένους προγραμματιστές. Αν εσύ πιστεύεις ότι η μεγαλύτερη εταιρία στο χώρο των υπολογιστών (ΙΒΜ) είναι ηλίθια και δίνει στους server της εγκατεστημένο το linux, σου προτείνω να τους μιλήσεις για να τους αφυπνήσεις. Κρίμα είναι ....

4. Το linux δε το στηρίζουν ΜΟΝΟ οι power users. Υπάρχουν πολλοί καλοί προγραμματιστές (που δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι και power users) που προσφέρουν στην κοινότητα.

 

Αν αυτά τα πολύ απλά πράγματα σου φαίνονται δύσκολα να τα κατανοήσεις τότε πραγματικά get a life. Ασε μας εμας στο περιθώριο και ασχολήσου με αυτό που θεωρείς πραγματικά αξιόλογο. Γιατί αν πίστευες πραγματικά ότι είναι περιθώριο δε νομίζω ότι θα αφιέρωνες χρόνο στο να προσπαθείς να μας πείσεις για αυτό. Εκτός αν έχεις άπειρο χρόνο και σου αρέσει να τον πετάς σε άχρηστες συζητήσεις ...

 

Υ.Γ. Όταν πρέπει να προγραμματίσω σε windows (πόσο μάλλον να κάνω debugging) βάζω τα κλάμματα ....

1)Άποψή σου!!

2)Δεν είπα ΤΑ πουθενά. Επίσης δεν είπα ότι όποιος ασχολείται με το linux είναι περιθώριο. Είπα ότι όταν το linux αποκτήσει μερίδιο χρήσης πχ 60-70%, δηλαδή γίνει δημοφιλές, τότε αυτοί που τώρα το στηρίζουν, θα πρέπει να παραμείνουν για να το στηρίξουν, αλλιώς αν την κάνουν, θα μείνουν στο περιθώριο.Θα προδώσουν αυτό που πίστευαν και θα εγκαταλήψουν το open/free λογισμικό. Αν εσύ θες ένα λειτουργικό μόνο για την πάρτη σου, τότε δεν αποτελείς μέρος παγκόσμιας κοινότητας, αλλά μέλος ομάδας! Δεν υπηρετείς την κυριαρχία του open/free αλλά την προσωπική σου φιλοδοξία.Δικαίωμά σου. Να ξέρεις όμως ότι πρόβατα δεν υπάρχουν μόνο προς τη μεριά του windows.

3)Δε νομίζω ότι διάβασες με προσοχή ότι έγραψα! Αν εσύ θεωρείς δημοφιλές το μερίδιο πχ 10% αυτό είναι άλλο. Εγώ αναφέρθηκα ότι στο κομικό σημείο που το λειτουργικό αποκτήσει μεγάλο μερίδιο, πάνω από 50% και γίνει δημοφιλές, τότε θα....κ.τ.λ. Και αντί να σχολιάσεις το ΘΑ, σχολιάζεις το καράβι που σε πάει στην Τροία!! Τρία πουλάκια δηλαδή. Στα ποσοστά που ορίζουν την έννοια "δημοφιλές" θα κολλήσουμε?

4)Σωστά. Που διαφωνούμε?

 

Και για να αποσαφηνίσουμε τα αυτονόητα:

1)Μιλάω για το μέσο όρο

2)Υπάρχουν και ερευνητές/χρήστες που θα αναζητήσουν το νέο, την εξέλιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην το κάνουμε θεϊκό γιατί δεν είναι, έτυχε να έχεις συμβατότητα με το υλικό σου κ + ότι μπορείς κατ' εσέ να κάνεις τι δουλειά σου ποιό άνετα το προτειμάς.

+ ότι τα πανεπιστήμια βάζουν λίνουξ για να μην φεύγουν χρήματα σε λειτουργικα επί πληρωμη...Αυτό είναι άλλο θέμα ας μην το θίξουμε.. εδώ δεν πληρώνουν καθηγητές...λειτουργικό θα πλήρωναν;

 

 

Δεν έτυχε, πέτυχε. Μου έβγαλε την πίστη να το στήσω, αλλά απαξ και το έστησα, όλα δουλεύουν ρολόι. Και δεν μιλάω για ubuntu που όλα παίζουν εξαρχής, αλλά για Debian.

 

Τα πανεπιστήμια και οι εταιρίες βάζουν linux επειδή είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ σε αυτό που θέλουν να κάνει. Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα πανεπιστημίων και ΤΕΙ που έχουν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό να παίζει σε windows, ένα γεγονός που οφείλεται στην νοοτροπία της microsoft σε μια τακτική που λέει:

Θα σας δώσω εγώ δωρεάν οτιδήποτε χρειαστείτε για να εκπαιδεύσετε τους φοιτητές σας στα προϊόντα μου και θα πάρω τα λεφτά όταν αυτοί θα ζητήσουν τα ίδια εργαλεία απο τις εταιρίες τους που θα πρέπει να τα αγοράσουν.

 

Χαίρομαι που το εκπαιδευτικό ίδρυμα που σπουδάζω δίνει μεγάλη έμφαση στο open source λογισμικό (τα περισσότερα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι open source εκτός απο κάποια πολύ συγκεκριμένα που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και δεν υπάρχουν αντίστοιχα) αλλά λυπάμαι που όλες οι υποδομές είναι στημένες με windows server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Άποψή σου!!

2)Δεν είπα ΤΑ πουθενά. Επίσης δεν είπα ότι όποιος ασχολείται με το linux είναι περιθώριο. Είπα ότι όταν το linux αποκτήσει μερίδιο χρήσης πχ 60-70%, δηλαδή γίνει δημοφιλές, τότε αυτοί που τώρα το στηρίζουν, θα πρέπει να παραμείνουν για να το στηρίξουν, αλλιώς αν την κάνουν, θα μείνουν στο περιθώριο.Θα προδώσουν αυτό που πίστευαν και θα εγκαταλήψουν το open/free λογισμικό. Αν εσύ θες ένα λειτουργικό μόνο για την πάρτη σου, τότε δεν αποτελείς μέρος παγκόσμιας κοινότητας, αλλά μέλος ομάδας! Δεν υπηρετείς την κυριαρχία του open/free αλλά την προσωπική σου φιλοδοξία.Δικαίωμά σου. Να ξέρεις όμως ότι πρόβατα δεν υπάρχουν μόνο προς τη μεριά του windows.

3)Δε νομίζω ότι διάβασες με προσοχή ότι έγραψα! Αν εσύ θεωρείς δημοφιλές το μερίδιο πχ 10% αυτό είναι άλλο. Εγώ αναφέρθηκα ότι στο κομικό σημείο που το λειτουργικό αποκτήσει μεγάλο μερίδιο, πάνω από 50% και γίνει δημοφιλές, τότε θα....κ.τ.λ. Και αντί να σχολιάσεις το ΘΑ, σχολιάζεις το καράβι που σε πάει στην Τροία!! Τρία πουλάκια δηλαδή. Στα ποσοστά που ορίζουν την έννοια "δημοφιλές" θα κολλήσουμε?

4)Σωστά. Που διαφωνούμε?

 

Και για να αποσαφηνίσουμε τα αυτονόητα:

1)Μιλάω για το μέσο όρο

2)Υπάρχουν και ερευνητές/χρήστες που θα αναζητήσουν το νέο, την εξέλιξη

 

+1

 

Έλεος, εμείς μιλάμε για το ευρή κοινό και εσείς συνεχίζετε να μιλάτε για την πάρτη σας.

 

Δεν τίθετε θέμα.

 

1.Τα windows ΕΙΝΑΙ το ποιο user friendly λειτουργικό.

2. ΕΙΝΑΙ το ποιο επιτυχημένο. Μαγκιά του, του Βill. (μακάρι να μπορούσε να το κάνει κανείς απο εσάς τους νηστικούς προγραμματιστές, και μετά να μου μιλήσει για open source λογισμικό).

3. Τα Windows ανοιξαν τον δρομο για το ευρύ κοινό.

4. Τα Lixux ανοιξαν τον δρόμο για όλων των ιδών κακοποιά στοιχεία (hackers). .

5. Aν δεν ήταν τα windows τώρα θα παίζαμε ακόμα super mario στο nintendo.:P

 

Και τέλος, το είπα και πρίν και το λέω και τώρα. Όλοι αυτοί οι κομπλεξαρισμένοι και χεσμένοι με την επιτυχία της microsoft αύριο κίολας θα γυρνούσαν εκεί μόνο και μόνο για να λένε ότι δεν είναι πρόβατα και mainstream τύποι, άν αύριο τα linux κατήχαν το 90% της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Έλεος, εμείς μιλάμε για το ευρή κοινό και εσείς συνεχίζετε να μιλάτε για την πάρτη σας.

 

Δεν τίθετε θέμα.

 

1.Τα windows ΕΙΝΑΙ το ποιο user friendly λειτουργικό.

2. ΕΙΝΑΙ το ποιο επιτυχημένο. Μαγκιά του, του Βill. (μακάρι να μπορούσε να το κάνει κανείς απο εσάς τους νηστικούς προγραμματιστές, και μετά να μου μιλήσει για open source λογισμικό).

3. Τα Windows ανοιξαν τον δρομο για το ευρύ κοινό.

4. Τα Lixux ανοιξαν τον δρόμο για όλων των ιδών κακοποιά στοιχεία (hackers). .

5. Aν δεν ήταν τα windows τώρα θα παίζαμε ακόμα super mario στο nintendo.:P

 

Και τέλος, το είπα και πρίν και το λέω και τώρα. Όλοι αυτοί οι κομπλεξαρισμένοι και χεσμένοι με την επιτυχία της microsoft αύριο κίολας θα γυρνούσαν εκεί μόνο και μόνο για να λένε ότι δεν είναι πρόβατα και mainstream τύποι, άν αύριο τα linux κατήχαν το 90% της αγοράς.

Συμφωνώ με όλα εκτός από το 5!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Έλεος, εμείς μιλάμε για το ευρή κοινό και εσείς συνεχίζετε να μιλάτε για την πάρτη σας.

 

Δεν τίθετε θέμα.

 

1.Τα windows ΕΙΝΑΙ το ποιο user friendly λειτουργικό.

2. ΕΙΝΑΙ το ποιο επιτυχημένο. Μαγκιά του, του Βill. (μακάρι να μπορούσε να το κάνει κανείς απο εσάς τους νηστικούς προγραμματιστές, και μετά να μου μιλήσει για open source λογισμικό).

3. Τα Windows ανοιξαν τον δρομο για το ευρύ κοινό.

4. Τα Lixux ανοιξαν τον δρόμο για όλων των ιδών κακοποιά στοιχεία (hackers). .

5. Aν δεν ήταν τα windows τώρα θα παίζαμε ακόμα super mario στο nintendo.:P

 

Και τέλος, το είπα και πρίν και το λέω και τώρα. Όλοι αυτοί οι κομπλεξαρισμένοι και χεσμένοι με την επιτυχία της microsoft αύριο κίολας θα γυρνούσαν εκεί μόνο και μόνο για να λένε ότι δεν είναι πρόβατα και mainstream τύποι, άν αύριο τα linux κατήχαν το 90% της αγοράς.

1. Είναι το λειτουργικό με το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς. ΤΕΛΕΙΑ. Τπτ παραπάνω.

2. Το πιο πετυχημένο είναι. Τώρα τα σχόλιά σου περί νηστικών προγραμματιστών κλπ. θα τα παραβλέψω, γιατί προφανώς δεν ξέρεις τι γίνεται. Εκτός και αν νομίζεις ότι όσοι προγραμματίζουν για Open Source projects είναι άφραγκοι, νηστικοί, και δεν έχουν και μια κανονική δουλιά... :rolleyes:

3. Δείχνεις για άλλη μια φορά την άγνοια που σε διακατέχει για την ιστορία των O.S. (Operating Systems).

4. Ογκόδης και κτηνώδης άγνοια, αυτό σου λέω μόνο...

5. Και που είναι το πρόβλημα? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος, το είπα και πριν και το λέω και τώρα. Όλοι αυτοί οι κομπλεξαρισμένοι και χεσμένοι με την επιτυχία της microsoft αύριο κιόλας θα γυρνούσαν εκεί μόνο και μόνο για να λένε ότι δεν είναι πρόβατα και mainstream τύποι, αν αύριο τα linux κατήχαν το 90% της αγοράς.

 

Μεγάλη αλήθεια .. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...