Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απλά λόγια βάζεις ubuntu και τσοοουυυυπ... μπορείς και τηλεκινείς πράγματα...

 

Με mandriva... περνάς μέσα από τοίχους...

 

δε καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία. ΕDIT: το χώρος το έβαλα σε εισαγωγικά ("χώρος"), και φυσικά εννούσα το περιβάλλον εργασίας σου, φυσικά και το σχόλιό μου αυτό απευθύνεται σε άτομα που θεωρούν χώρο εργασίας το desktop του λειτουργικού τους.

έχεις φανταστική αίσθηση χιούμορ, να φανταστείς μόλις διάβασα το σχόλιό του, έκλεισα το κλιματιστικό.

 

και κάτι ontopic. απο αυτό το κενό ασφαλείας δεν ακούστηκε πουθενά τπτ για κλοπή αριθμών πιστωτικής κτλ. γιατι αν είχε συμβεί το παραμικρό γεγονός θα είχε μαθευτεί. το λέω αυτό σαν επιπλέον απόδειξη του πόσο δύσκολο ήταν να ανακαληφθεί αυτό το κενό ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία.

 

Ειρωνεία μικρή για να αλαφραίνει η κατάσταση. Αν σε πειράζει το σβήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μόνο να τονίσω ότι η παρουσίαση του θέματος είναι λίγο υπερβολική και δημιουργεί εντυπώσεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Λες και έχετε κανένα απωθημένο με το "μύθο" του ασφαλούς λειτουργικού. Μετά από 11 συνεχή χρόνια χρήσης linux χωρίς κανένα ιό, malware κλπ και χωρίς καμία ανάγκη format μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι ασφαλές και ποιο δεν είναι.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά δημιουργία εντυπώσεων.

 

PS: Δεν είμαι fanboy κανενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαίνεται ότι είσαι ένας κλασσικός λινουξάκιας φίλε.

 

Από την αντίδρασή σου φαινεται ξεκάθαρα πως μάλον δεν έχεις την αίσθηση χιουμορ, μιας και φυσικά η υπόγραφή μου δέν έχει καμιά σχέση με τον πραγματικό μου pc (ο οποίος είναι πολύ ποιο ακριβός και καλός :P ).

 

Από αυτές τις γραμμές υποθέτω ότι όλο το υπόλοιπο μήνυμα είναι χιούμορ και για αυτό το αφήνω ασχολίαστο.

 

@dkoum:

Αυτό θέλουμε. Ήδη γίνεται συχνά. Απλά το καλό είναι ότι όσο βρίσκουν τρύπες όλο και κάποιος ανήσυχος και άμεσα ενδιαφερόμενος τις μπαλώνει με αποτέλεσμα να είναι κάθε μέρα πιό ασφαλές από εχτές ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε μου δεν με ενδιαφέρει στην τελική ανάλυση πως δουλεύει. Εγώ απλά θέλω να κάνω την δουλεια μου με αυτό. Είναι ένα εργαλείο δουλείας στην τελική ανάλυση.

 

Έχω λιώσει άπειρες ώρες και εγώ μποστά σε υπολογιστές. Και να σου πώ την αλήθεια δεν έχω μάθει και πάρα πολλά πράγματα. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να στήσω έτσι τον υπολόγιστή μου ώστε να μπορώ να κάνω την δουλεία μου απλά και εύκολα καταναλώνοντας τον λιγότερο δυνατό χρόνο.

 

1) Σου είπε κανένας βάλε Linux?

2) Νομίζεις ότι όλοι μπορούν?

 

coolman -->

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι οι γραμμές δεν επηρέασαν το μέγεθος του κλειδιού αλλά τον "σπόρο" για να παραχθούν τυχαίοι αριθμοί; Από τι διάβασα σε άλλα άρθρα οι γραμμές αυτές έκαναν εκκίνηση με uninitialised περιοχές της μνήμης που υποτίθεται είχαν τυχαίο περιεχόμενο την ώρα που παράγονταν το κλειδί. Ακριβός για αυτό έβγαζε προειδοποιήσεις ο compiler και ο προγραμματιστής δέχτηκε ένα patch που τις απενεργοποιούσε.

 

Καταλαβαίνεις τι λέει παραπάνω ο coolman?

 

 

Bruce Schneier---> (Windows Vista Dual_EC_DRBG [\b]

http://www.schneier.com/blog/archives/2007/12/dual_ec_drbg_ad.html

 

Καταλαβαίνεις ποια ειναι η διαφορα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν κ εγώ χρήσιμοποιώ Ubuntu εχω να πώ οτι παντού υπαρχούν bugs αλλα οντως στο Linux λιγοτερα.Πιστευώ ομως οτι ακομά δεν είναι για τους απλούς χρήστες οπως προαναφέραν πιο πάνω.. Μπορείς μεν να το εγκαταστησεις σε 30 λεπτά αλλα οτι αναγνωριστηκε καλώς, αλλιως δυσκολα τα πραματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux ΕΧΕΙ κατακτήσει το 90% των μηχανημάτων που τρέχουν με σοβαρές-επιχειρησιακές-πανεπιστημιακές απαιτήσεις με δεδομένη την ανάγκη για ασφάλεια και ταχύτητα.

 

Το επιχείρημά σου δεν στέκει προφανώς.

Γιατί να hackarο τον βλάκα της γειτονιάς που τρέχει wow και fifa σε windows και όχι κάποια τράπεζα με ολόκληρα συστήματα βασισμένα σε linux;

 

 

Όταν θα καθίσετε και θα διαπιστώσετε τι θα πει linux δεν θα το αλλάζετε με τίποτα. Και εγώ τα ίδια έλεγα.

Σας το ορκίζομαι, τώρα την πάτησα και δουλεύω αποκλειστικά σε Debian...

 

Ας μην το κάνουμε θεϊκό γιατί δεν είναι, έτυχε να έχεις συμβατότητα με το υλικό σου κ + ότι μπορείς κατ' εσέ να κάνεις τι δουλειά σου ποιό άνετα το προτειμάς.

+ ότι τα πανεπιστήμια βάζουν λίνουξ για να μην φεύγουν χρήματα σε λειτουργικα επί πληρωμη...Αυτό είναι άλλο θέμα ας μην το θίξουμε.. εδώ δεν πληρώνουν καθηγητές...λειτουργικό θα πλήρωναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον καταρρίπτονται μύθοι φαντάζομαι ότι το κενό ασφάλειας θα ανακάλυψαν πρώτοι οι χάκερ και μετά θα δημοσιοποιήθηκε αλλά δεν βεβήλωσαν το λειτουργικό εκτός αν είναι δάκτυλος της ΜΣ που έχει δικό της εργαστήριο για τον ανοικτό κώδικα.

ΕΠειδή τα θέματα ασφάλειας είναι ευπαθή απορώ που δεν είχαν εντοπίσει οι προγραμματισιτές ένα τέτοιο κενό οπότε πάμε για πατσάκι...στο ουμπούντου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην το κάνουμε θεϊκό γιατί δεν είναι, έτυχε να έχεις συμβατότητα με το υλικό σου κ + ότι μπορείς κατ' εσέ να κάνεις τι δουλειά σου ποιό άνετα το προτειμάς.

+ ότι τα πανεπιστήμια βάζουν λίνουξ για να μην φεύγουν χρήματα σε λειτουργικα επί πληρωμη...Αυτό είναι άλλο θέμα ας μην το θίξουμε.. εδώ δεν πληρώνουν καθηγητές...λειτουργικό θα πλήρωναν;

 

αντικειμενικα η αληθεια είναι οτι πρεπει να εισαι ατυχος να μην το αναγνωρίσει όλο το hardware γιατι τωρα εχουν αλλάξει τα πράγματα και οι περισσότερες συσκευες αναγνωρίζονται. Ολο και περισσότεροι κατασκευαστες υποστηρίζουν linux.

 

Το δευτερο δεν στεκει με την λογική ότι δεν βαζουν linux για να μην πληρωνουν λειτουργικά στο πανεπιστημιο αλλα για να μαθουν τα παιδιά πληροφορική. Το απαιτεί και η συγχρονη αγορα. Κοιταζω αγγελίες και οι admin linux ειναι περιζητητοι ενω στα windows υπάρχει πολύ ανεργεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα και να δουνε τις τσοντουλες που εχετε στο Pc σας οι χακερς θα εκπλαγουνε ? :lol:

 

Αντε ρε ουτε μυστικα αρχεια της νασα με θεμα κατασκοπια να ειχατε αποθηκευμενα... :-D

 

 

logo4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικειμενικα η αληθεια είναι οτι πρεπει να εισαι ατυχος να μην το αναγνωρίσει όλο το hardware γιατι τωρα εχουν αλλάξει τα πράγματα και οι περισσότερες συσκευες αναγνωρίζονται. Ολο και περισσότεροι κατασκευαστες υποστηρίζουν linux.

 

Το δευτερο δεν στεκει με την λογική ότι δεν βαζουν linux για να μην πληρωνουν λειτουργικά στο πανεπιστημιο αλλα για να μαθουν τα παιδιά πληροφορική. Το απαιτεί και η συγχρονη αγορα. Κοιταζω αγγελίες και οι admin linux ειναι περιζητητοι ενω στα windows υπάρχει πολύ ανεργεία

 

Ναί έχεις ένα δίκιο το κάνουν κ για αυτό αλλά και για να κάνουν κ μπουγάδες με της εταιρίες πληροφορικής..Άσε έχω δουλέψει σε computero εταιρίες κ ξέρω εκ των έσω τη γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...