Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

στο τελος σας αφηνω με μια ρητορικη ερωτηση

 

αν καποτε το linux κατακτησει το 90% παγκοσμιως εγκατεστημενη βαση υπολογιστων πιστευετε οτι οι hackers δεν θα το σπασουν ?

 

Να το σπάσουν? Τι ειναι κανα ποτήρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η όλη ιστορία είναι σαν την ιστορία του διαγωνισμού hacking όπου πρώτο έσπασε το macbook air.

 

Δεν ξέρω πόσο σημαντικό ή ασήμαντο ήταν αλλά δεν γκρεμίζονται όλα σε μία νύχτα με κάτι τέτοια εκτός και να ψάχνει κανείς να βρει αφορμές να πει κάτι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά συζήτηση να γίνεται γιατί μεσώ της συζήτησης μαθαίνουμε τι γίνεται πραγματικα. Και βασικά είχα μια ερώτηση.

Το OPENSSL είναι μέρος του λειτουργικού συστήματος ή είναι απλά το πιο δημοφιλές πρόγραμμα για να το πω έτσι;

 

Γιατί απο όσο καταλαβαινω εγω ποιο πολυ εργαλείο μου φαινεται το OPENSSL. Δεν δουλεύει? Βάζεις αλλο. Το γεγονός οτι δουλεύει επάνω σε Debian (και κατεπεκταση Ubuntu) δεν παίζει και κανένα ρολο. Αν δούλευε το toolkit σε Mac το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα έβγαινε.

 

Τώρα κάποιος θα μου πεί "Οχι Γίαννης, περίπτερο" αλλα στα ψιλά γράμματα είναι το ζουμί.

 

Αν κάπου κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel Core 2 Extreme QX9770, Asus Striker 2 Exteme (775, DDR3, 790),Asus 9800 GX2 1GB x2 SLI, Cellshock Ram 2GB Kit DDR3 1800MHz χ2, Seagate 1TB χ2, Zalman 9700 NT, Hipro-Tech 1200W, Thermaltake Swordm Lcs VD500LBNA, Creative SoundBlaster X-FI Elite Pro, Logitech Ηχεία Z-5450, Logitech MX5500, Eizo TFT 27'' Sx2761W.

* ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 6.912,98 ? (συμπεριλαμβάνεται το Φ.Π.Α.)

Απλός χρήστης windows .... ανέκδοτο σκέτο .... Την τιμή για τι την έβαλες; το πουλάς ή θέλεις απλά να μας πεις ότι είσαι λεφτάς;

 

Ποτέ κανένας σοβαρός χρήστης Linux δεν υποστήριξε ότι το σύστημά του είναι απόρθητο. Υποστήριξε απλά ότι είναι σαφώς πιο ασφαλές λόγω αρχιτεκτονικής. Το γεγονός ότι το bug βρέθηκε, ανακοινώθηκε χωρίς κανένα κομπλεξισμό, διορθώθηκε και συζητήθηκε, είναι η περίτρανη απόδειξη ότι το λειτουργικό αυτό το κάνουν και το υποστηρίζουν οι χρήστες, για τους χρήστες. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (όπως σωστά αναφέρθηκε σε κάποιο link) υπάρχει και στα windows απλά εκεί είναι feature :lol:

 

Αν όλοι οι χρήστες windows απαντούν με τον τρόπο "επιτέλους βουλώσανε στόματα","σας τα έλεγα εγώ","είστε θύματα πιο πολύ από τους χρήστες windows γιατί είστε ισχυρογνώμωνες" κτλ κτλ, είναι καταφανέστατη απόδειξη ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κομπλεξισμού σε κάποιους χρήστες των windows. Επίσης είναι κάτι περισσότερο από προφανές ότι ο αρθογράφος είναι τουλάχιστον εμπαθής ή δουλεύει για λογαριασμό της M$. Δεν εξηγείται αλλιώς η προσπάθεια να αμαυρωθεί τόσο πολύ το όνομα του Linux μέσα σε 20 γραμμές ...

 

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο χρήστης ενός λειτουργικού που τόσα χρόνια φημίζεται για τις τρύπες του και παραμένει γνωστό για τον ίδιο λόγο, να θεωρεί ότι επειδή βρέθηκε ένα σοβαρό πρόβλημα (και διορθώθηκε ΑΜΕΣΑ όταν βρέθηκε) σε άλλο λειτουργικό που τόσα χρόνια φημίζεται για την ασφάλειά του, αυτομάτως αυτός αναβαθμίστηκε! :rolleyes:

 

Καλή συνέχεια στο flame war σας :)

 

Υ.Γ. Το ότι κάποιες τρύπες στα windows μπαλώθηκαν, δε σημαίνει ότι δεν υπήρχαν εκεί δύο και τρία και τέσσερα χρόνια. Απλώς δεν ανακοινώνονται .... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαίνεται ότι είσαι ένας κλασσικός λινουξάκιας φίλε.

 

Από την αντίδρασή σου φαινεται ξεκάθαρα πως μάλον δεν έχεις την αίσθηση χιουμορ, μιας και φυσικά η υπόγραφή μου δέν έχει καμιά σχέση με τον πραγματικό μου pc (ο οποίος είναι πολύ ποιο ακριβός και καλός :P ).

 

Επείσης δικαιολογείς τα αδικαιολόγιτα μιας και το να διωρθώσεις μια πατάτα μετά απο 2 χρόνια μάλον εσείς την θεωρήτε άθλο. Ενας θεός ξέρει τι θα ακούγαμε απο εσάς αν υπήρχε το αντίστοιχο πρόβλημα στα windows.

 

Τα ανοιχτά λειτουργικά είναι μια χαρά για ανθρώπους που δεν έχουν λεφτά να πάρουν (λέμε τωρα) ένα κανονικό εμπορικό προιόν με σοβαρή υποστήριξη κλπ. Αν πχ ό bill κάνει μια πατατα και μου χαλάσει τον pc 1on θα χάσει πελάτες, 2ον θα μου το επισκευάσει και 3ον αν δεν το κάνει αυτό μπορώ να τον κυνηγήσο νομικά.

 

Τα linux για εμένα είναι σαν την αγρια δύση. Αναρχία και χάος. Έιναι για αυτούς που δεν έχουν τον pc για να βγάλουν δουλεία αλλά για να δουλεύουν για αυτόν (μιλάω πάντα για τον μέσο χρήστη έτσι; για τον επαγκελματία που θα δουλέψει απλές εφαρμογές και όχι πχ προσομέιωση της κίνησης των αστρικών σωματιδίων στον γαλαξία μας).

 

Αυτά τα λίγα με φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα linux για εμένα είναι σαν την αγρια δύση. Αναρχία και χάος. Έιναι για αυτούς που δεν έχουν τον pc για να βγάλουν δουλεία αλλά για να δουλεύουν για αυτόν (μιλάω πάντα για τον μέσο χρήστη έτσι; για τον επαγκελματία που θα δουλέψει απλές εφαρμογές και όχι πχ προσομέιωση της κίνησης των αστρικών σωματιδίων στον γαλαξία μας).

 

ενημερώσου πρώτα και μετά γραφεις

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχναμε οτι ολα σχεδιαζονται απο ανθρωπους.Ετσι και αλλιως για αυτο ειναι ανοιχτος

ο κωδικας για να γινεται ολο και καλυτερο μερα με τη μερα το λειτουργικο.Στο κατω κατω ειναι free και δεν σου εγγυαται κανενας και τιποτα .Τα αλλα τα πληρωνεις και εχουν και το "θρασος " να εχουν πολλαπλασια κενα ασφαλειας.

Είσαι άκυρος.

 

1. Θέλεις να συγκρίνουμε το κόστος μια Red Hat ή ενός Novell συστήματος με τα Server Windows;

2. Τέλος ένα κενό ασφαλείας στο SSΗ είναι υπερβολικά σημαντικό, μιας και τέτοια πρότυπα δεν τα χρησιμοποιούμε για παιχνίδια κλπ συναφή.

 

Υ.γ.: Είμαι χρήστης των Linux για Servers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι ,όπως προαναφέρθηκε, άνθρωποι τα φτιάχνουν λογικό να έχουν λάθη μικρά κ μεγάλα.

Καιρός επίσης να δεχτούμε ότι κανένας Η/Υ δεν είναι ασφαλής τώρα απ εκεί κ ύστερα όποιος μπορεί να κάνει τη δουλεία του με το Λ/Σ που έχει επιλέξει καλά το κάνει...καθώς επίσης είναι μέριμνα του κάθε ενός από εμάς η ασφάλεια του υπολογιστή του είτε σε επίπεδο λειτουργικού είτε σε επίπεδο χρήσης του υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαίνεται ότι είσαι ένας κλασσικός λινουξάκιας φίλε.

 

Από την αντίδρασή σου φαινεται ξεκάθαρα πως μάλον δεν έχεις την αίσθηση χιουμορ, μιας και φυσικά η υπόγραφή μου δέν έχει καμιά σχέση με τον πραγματικό μου pc (ο οποίος είναι πολύ ποιο ακριβός και καλός :P ).

 

Επείσης δικαιολογείς τα αδικαιολόγιτα μιας και το να διωρθώσεις μια πατάτα μετά απο 2 χρόνια μάλον εσείς την θεωρήτε άθλο. Ενας θεός ξέρει τι θα ακούγαμε απο εσάς αν υπήρχε το αντίστοιχο πρόβλημα στα windows.

 

Τα ανοιχτά λειτουργικά είναι μια χαρά για ανθρώπους που δεν έχουν λεφτά να πάρουν (λέμε τωρα) ένα κανονικό εμπορικό προιόν με σοβαρή υποστήριξη κλπ. Αν πχ ό bill κάνει μια πατατα και μου χαλάσει τον pc 1on θα χάσει πελάτες, 2ον θα μου το επισκευάσει και 3ον αν δεν το κάνει αυτό μπορώ να τον κυνηγήσο νομικά.

 

Τα linux για εμένα είναι σαν την αγρια δύση. Αναρχία και χάος. Έιναι για αυτούς που δεν έχουν τον pc για να βγάλουν δουλεία αλλά για να δουλεύουν για αυτόν (μιλάω πάντα για τον μέσο χρήστη έτσι; για τον επαγκελματία που θα δουλέψει απλές εφαρμογές και όχι πχ προσομέιωση της κίνησης των αστρικών σωματιδίων στον γαλαξία μας).

 

Αυτά τα λίγα με φιλικά πάντα.

Δεν γνωρίζεις οτι το opensource δεν σημαίνει αναγκαστικά και τσάμπα; Οτι η τεχνικη υποστηριξη πληρωνεται και οι εταιρειες linux που την αναλαμβανουν πληρωνονται και ειναι υπευθυνες για τα προβλήματα;

Σωστα ειπωθηκε οτι δεν εισαι ενημερωμενος. Εκτος αυτου προσπαθεις να δικαιολογησεις τα πεταμένα χρηματα που δινεις στην microsoft. Λυπαμε αλλα οι εταιρειες όπως προανεφερα NASA (astronomy included), NYSE Euronext τρεχουν συστηματα και εφαρμογες για φτωχους και πειναλεους !

αυτο πως το εξηγείς;

 

Τι λέγαμε για υπεροψία? ;)

 

χαιβάνι.

 

δε σε καλυπτει η microsoft γι αυτα που λες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω...

 

Βαζουμε ένα πρόγραμμα ανοιχτού λογισμικού τσάμπα οκ?

 

Αλλά για να έχουμε υποστήριξη θα απευθυνθούμε σε 3η εταιριά την οποία θα πληρώσουμε, ετσι?

 

Να φανταστώ ότι αυτή η εταιρία που θα ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ για τεχνική υποστίριξη θα μας περιορίφει φυσικά στην χρήση του ''ελευθερου'' λογισμικού γιατί αλλίώς φυσικά δέν αναλαμβάνει ευθύνες για τυχον δυσλειτουργείες του συστήματος, ετσι?

 

Άρα.... πάλι πλήρώνεις, και πάλι περιορίζεσαι με στόχο πάντα να μπορείς να κάνεις σωστά και με ασφάλεια την δουλέια σου.

 

Χμ.... μαλιστα... με πείσατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MixalisX δλδ μας λες οτι τα windows σου ακόμα δεν σου έβγαλαν μπλέ οθόνη και οτι αν συμβεί αυτό θα κάνεις μήνυση στη μ$;

 

btw πολύ σωστά υπόθηκε απο κάποιον οτι αυτό το κενό ασφαλείας δεν βρέθηκε για 2 χρόνια (δλδ ήταν δύσκολο να το ανακαλύψουν), ενώ στα windows με κλειστό κώδικα και πάλι βρίσκονται κενά ασφαλείας...

 

Σε λίνουξ διανομή για να εγκαταστήσεις ιό κτλ κτλ κτλ πρέπει ή να είσαι άσχετος (πχ εγώ), ή να το κάνεις συνειδητά. θα μου πεις και που ξέρεις οτι το κάθε .debian package δε θα σου κανει καμια σαχλαμάρα, ε λοιπόν δε το ξέρεις, αλλά με σωστή εγκατάσταση της διανομής σου σε λογικό παρτίσιον (δλδ αλλού το /, αλλού το /home και αλλού τα αρχεία του χρήστη ή κάπως έτσι τελοσπάντων), ξέρεις πως δε πρόκειται να πάθεις ποτέ ζημιά.

 

επίσης τα unix-based λειτουργικά δεν έχουν registry, η οποία στα windows σου μαμαει την holy mother για να αφαιρέσεις κλειδιά ιών που ακόμα και τα antivirus αφού σβήσουν το εκτελέσιμό τους, αυτά δε μπορούν να τα εντοπίσουν (βλ. knight.exe, copy.exe, host.exe, temp1.exe ktl).

 

Ελπίζω MixalisX τα παραπάνω να σε πείσουν, πως οτι στραβό και να γίνει στο pc σου δεν σε καλύπτει ο βασιλάκης, το service του multirama και του πλαισίου κτλ, σε καλύπτει για ιούς κτλ, οτι θα στα διορθώσουν τζάπα, αλλά η m$ πέρα βρέχει...

 

EDIT:

 

πάνω στο τελευταίο που είπες με την υποστήριξη, κάνεις λάθος, υποστήριξη χωρίς ευθύνη βέβαια βρίσκεις απο φόρουμ. το λίνουξ δεν είναι απλά λειτουργικό, είναι μια ολόκληρη κοινότητα, μια φιλοσοφία, όπου εσύ και μόνο εσύ έχεις ευθύνη για το σύστημά σου, όλα τα υπόλοιπα είναι για τα αμερικανάκια (βλ. ευθύνες σε ξένους και 10 μυνήσεις/sec).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...