Προς το περιεχόμενο

μικροπρόβλημα με rsync


gokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Χρησιμοποιώ το rsync με επιτυχία σε ένα μηχάνημα που τρέχει linux για backup.

 

Θέλω τώρα έναν φάκελο να τον συγχρονίσω με το laptop μου που τρέχει winxp.

 

Η εντολή μου στο μηχάνημα με linux είναι :

>
rsync -r -t -v --delete -a /home/george/FOLDER //administrator@dell-laptop/My Documents/FOLDER/BACKUP/

 

Το simulation (-n) μου λέει ότι θα πετύχει.

 

Όταν όμως το τρέχω παίρνω τα ...

 

>
rsync: mkdir "//administrator@dell-laptop/My Documents/FOLDER/BACKUP" failed: No such file or directory (2)
rsync error: error in file IO (code 11) at main.c(529) [receiver=2.6.9]
rsync: connection unexpectedly closed (8 bytes received so far) [sender]
rsync error: error in rsync protocol data stream (code 12) at io.c(454) [sender=2.6.9]

 

Επίσης να πω ότι ο χρήστης administrator χρειάζεται password για να συνδεθεί στο laptop.

Μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα, έτσι? Πως θα θα ζητήσει το rsync το pass?

 

Τι λέτε?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο directory που δίνεις είναι ένα smb url, το οποίο δεν υποστηρίζει το rsync απευθείας (από τη μάνα του παίζει είτε στο τοπικό σύστημα αρχείων, είτε μέσω ssh, είτε μέσω του δικού του rsyncd). Ο τρόπος να κάνεις αυτό που θες είναι πρώτα να κάνεις mount κάπου το laptop με samba, και μετά να δώσεις στο rsync ως προορισμό το mountpoint του laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ apoikos, δοκίμασα αυτό που πρότεινες με smbmount και δουλεύει.

 

Έχω όμως πρόβλημα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες. Είδα ότι η smbmount δέχεται το iocharset για προσδιορισμό χαρακτήρων. Δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς utf8 και iso αλλά δεν τα κατάφερα.

 

Να πω ότι όταν κάνω browse από το linux μηχάνημα στο laptop, μέσω samba network, με τον konqueror π.χ δεν έχω πρόβλημα, τα Ελληνικά τα διαβάζω μια χαρά.

 

κάποια ιδέα??

 

υγ η εντολή που δίνω για mount είναι :

 

>
smbmount //10.0.0.12/BACKUP /mnt/temp -o username=administrator,password=pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές δεν καλούμε τους mount helpers απευθείας. Η σωστή εντολή αν ήθελες να κάνεις mount ένα smbfs, είναι:

>
mount -t smbfs //koko/lala /mnt/kokolala

 

Όμως το smbfs είναι παρωχημένο, οπότε καλό είναι να χρησιμοποιούμε το νεότερο cifs, με το οποίο θα λυθούν και τα προβλήματά σου στο encoding:

>
mount -t cifs -o user=makis,password=takis,iocharset=utf-8 //10.0.0.12/BACKUP /mnt/temp

 

Αν δεν παίξει με utf, δοκίμασε με iso-8859-7 ή windows1253

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές δεν καλούμε τους mount helpers απευθείας. Η σωστή εντολή αν ήθελες να κάνεις mount ένα smbfs, είναι:

>
mount -t smbfs //koko/lala /mnt/kokolala

Όμως το smbfs είναι παρωχημένο, οπότε καλό είναι να χρησιμοποιούμε το νεότερο cifs, με το οποίο θα λυθούν και τα προβλήματά σου στο encoding:

>
mount -t cifs -o user=makis,password=takis,iocharset=utf-8 //10.0.0.12/BACKUP /mnt/temp

Αν δεν παίξει με utf, δοκίμασε με iso-8859-7 ή windows1253

 

Μια χαρά!!! :-D

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Απλά να ενημερώσω ότι η εντολή

> mount -t cifs -o user=makis,password=takis,iocharset=utf-8 //10.0.0.12/BACKUP /mnt/temp

 

με utf-8 ΔΕΝ δούλευε και έδινε

 

>mount error 79 = Can not access a needed shared library

 

αλλά με utf8 (χωρίς το - )

 

δουλεύει μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...