Προς το περιεχόμενο

XO-2 φορητός στα 75 δολάρια!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Νεγροπόντε κατέληξε πιο γραφικος και από εκεινον τον τυπο "κάντε τον να γυρισει πισω" στις παλαιες διαφημισεις της nova. Ποσους συνδυασμους φθηνιάρικων εξαρτηματων, κακου design και κακων ιδεων (μανιβελα πριν από μερικα χρονια, touchscreen πανακριβη στην θεση πληκτρολογιου τωρα) θα κανει το ατομο?

 

Αφηστε τα αυτα και πάρτε ενα eeePC που δεν ειναι και από Ελληνα, και αρα θα ειναι σιγουρα κατάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τα αυτα και πάρτε ενα eeePC που δεν ειναι και από Ελληνα, και αρα θα ειναι σιγουρα κατάτι καλύτερο.

 

Το θετικό είναι πως δεν είσαι αρνητικά προκατειλημμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ντροπη?

 

Το XO-2 φένεται όμορφο και είναι σίγουρα φτηνό αλλά ποιό πλέον το νόημα; Ο Negroponte πουλήθηκε πλέον στην Microsoft.

 

Στην αρχή είχε απορίψει την πρόταση της Apple να παρέχει δωρεάν (δίχως χρηματικό κόστος) το λειτουργικό για χάρη του ελεύθερου λογισμικού. Τώρα μας λέει πως το XO θα τρέχει Windows. Λέει dual-boot αλλά όπως το βλέπω σε λίγο θα πει "μόνο Windows", "για να μειώσουμε το κόστος" ή καμιά άλλη δικαιολογία.

 

Στην εκπέδευση δεν χωράνε μυστικά, και δεν νομίζω η Microsoft να ανοίξει το OS της για χάρη του XO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
οοο....αραγε θα σηκωνει warcraft?

Να παιζουμε καμια dota στα διαληματα :-D

 

Sorry για την παρατήρηση: Electric guitar είναι κι όχι electrical...

Και την ελληνική γλώσσα ρε παιδιά με τη dotta στα διαλήματα την έχουμε... διαλήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγο off. Παιδιά είδα ένα νέο της Dell που είναι για σχολεία καθαρά στα 500$ laptop. Το οπόιο όμως έχει ένα τερράστιο φωτάκι απ έξω που ανάβει όταν μπαίνεις wifi και μπορεί με software να ανάβει και αν παίζεις games D: Οπότε ξεχάστε τα αυτά που σκέφτεστε για τα σχολεία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου την σπαει που θα εχε windows(το καημενο) αλλα τι να κανουμε!!!! Αφου ετσι να εχουν συμφωνησει!!! :mad:

 

Αλλα αλλο με απασχολει!!!!!

Η M$ τσαμπα τα δινει τα xp??? Πως ειναι δυνατον να βγαινει το μηχανημα στα 47,69 Ε???

Μου εκανε πολυ εντυπωση!!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερασα και ακομα αφελης-ρομαντικος παραμενω

 

λαμογιο και ο Νεγρεποντε λοιπον

 

δεν υπαρχουν αγγελοι σου λεω,μου τα λεγες ρε στατους σοκολατα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο εμένα μου φαίνεται το concept του "laptop για κάθε παιδί του τρίτου κόσμου, εισαγωγή επαφή με την τεχνολογία κτλ, ανθρωπισμός μπλα μπλα μπλα" αντιδιαμετρικά αντίθετο με το να κάνεις συμφωνία με τη microsoft;

 

Kαι δεν προσπαθώ να τρολάρω, σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο εμένα μου φαίνεται το concept του "laptop για κάθε παιδί του τρίτου κόσμου, εισαγωγή επαφή με την τεχνολογία κτλ, ανθρωπισμός μπλα μπλα μπλα" αντιδιαμετρικά αντίθετο με το να κάνεις συμφωνία με τη microsoft;

 

Kαι δεν προσπαθώ να τρολάρω, σοβαρά.

 

το MIT δεν είναι "κρατικοδίαιτο"

πρέπει

να βρίσκει πόρους (σπόνσορες)

να "γεννάει" projects που προάγουν και "συντηρούν" την "ιδιέταιρη" εκπαιδευτική του διαδικασία αλλά και την "επιβίωσή - επιβεβαίωσή" του ως "ξεχωριστού εκπαιδευτικού 'σχολείου' "

το project OLPC είναι μέρος μιάς τέτοιας λογικής

που γεννάει δυνατότητες, και όχι που παράγει (μαζικά) προϊόντα

 

πριν το OLPC δεν υπήρχe netbook

και πριν το city car δεν υπήρχε smart

http://web.mit.edu/

http://en.wikipedia.org/wiki/Massachusetts_Institute_of_Technology

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...