Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Intrepid Ibex 8.10 Alpha,rc,beta-συζητησεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν ακόμα driver για τις ati κάρτες

 

βασικα nvidia Εχω...μηπως πρεπει να κανω καποιο 'κολπο' για να μπουν..?(ειδα κατι σχετικα απλο στο ubuntu-forums.com,αλλα δεν το εκανα γιατι σκευτικα οτι θα ειναι ανεπισημο και καλυτερα να περιμενα...(απ οτι ειχες πει το envy εχει πλεον ενσωματωθει ε?)

παντως οι εντυπωσεις μου ειναι παραπανω απο θετικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες ξέρει κανείς το νέο θέμα που δείχνει σε φωτογραφίες αν υπάρχει κάπου να το κατεβάσουμε; Έψαξα λίγο αλλά δε βρήκα τίποτα.

https://wiki.ubuntu.com/Artwork/Incoming/Intrepid/Clear_Intrepid?action=AttachFile&do=view&target=ClearBeta.jpg

https://wiki.ubuntu.com/Artwork/Incoming/Intrepid/Clear_Intrepid?action=AttachFile&do=view&target=NewClear.png

 

Ευχαριστώ.

Προσωπικά έχω βάλει τη beta αλλά πρόβλημα τόσο στην αναβάθμιση όσο και στη χρήση δεν αντιμετώπισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω post που κατηγορούν την Ubuntu, να αναφέρω απλά ότι στο laptop μου Dell XPS M1330 εγκατέστησα την Ubuntu Hardy και έκανα update distro σε Intrepid και όλα δουλεύουν άψογα. Και μιλάμε για τα πάντα (awn, compiz,open office, firefox, wine-utorrent, prism, emesene, amarok, k3b google earth,devedeTV).

Επίσης συνδέθηκα και με την Lcd TV μου μέσω HDMI αλλά και με τον projector μια χαρούλα, μόνο που δεν έχω βρεί την custom ανάλυση της ΗDTV (1360x768) και πιθανώς να θέλει κάποιο πείραγμα το xorg.conf. Αυτά για αυτούς που σκαρφίζονται προβλήματα αλλά και ψάχνονται για να θάψουν την Ubuntu. Εύγε στην Canonical αλλά και στην απίστευτη κοινότητα που έχει χτιστεί γύρω της.

 

Και ένα screenscreenshotjy3.th.pngthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε η Rc έκδοση του Ubuntu Intrepid Ibex 8.10 και πλέον βρισκόμαστε λίγες μέρες πρίν την σταθερή έκδοση της διανομής.

 

Όλες τις αλλαγές που φέρνει αυτή η έκδοση μπορείτε να τις δείτε εδω

http://www.ubuntu.com/testing/810rc

ενώ για το kubuntu μπορείτε να δείτε εδώ

 

https://wiki.kubuntu.org/IntrepidIbex/RC/Kubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το default theme είχαμε καμιά εξέλιξη;

 

Λοιπόν το εγκατέστησα (8.10 RC) στο virtualbox για να πάρω μια πρώτη ιδέα. Μου φάνηκε μέχρι στιγμής σταθερότατο, το default theme άλλαξε και είναι πολύ πιο ελκυστικό απ' αυτό που είχαν στη beta και φέρει και το latest gnome 2.24.1 :-D. Προσωπικά μου άρεσε πολύ! :-)

 

Eπισυνάπτω και ένα screenshot :)

 

ubuntu810rckh4.th.pngthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει πλεόν fglrx οπότε ξεχνάω wow+ linux. ναι μεταπήδησε σε νέο x.org αλλά εγώ τι φταίω όταν ο raden driver μου δημιουργεί τα άπειρα προβλήματα στον υπολογιστή μου τρεμοπαίζοντας η οθόνη στα 85hz , και στα 75/60 η οθόνη είναι λες και την πέταξες στο πατωμα. κατά τα άλλα όλα δουεύουν καλά, παραμένω εν αναμονή η ΑΤΙ να βγάλει νέους οδηγούς ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει πλεόν fglrx οπότε ξεχνάω wow+ linux. ναι μεταπήδησε σε νέο x.org αλλά εγώ τι φταίω όταν ο raden driver μου δημιουργεί τα άπειρα προβλήματα στον υπολογιστή μου τρεμοπαίζοντας η οθόνη στα 85hz , και στα 75/60 η οθόνη είναι λες και την πέταξες στο πατωμα. κατά τα άλλα όλα δουεύουν καλά, παραμένω εν αναμονή η ΑΤΙ να βγάλει νέους οδηγούς ομως.

 

Mε linux μόνο NVIDIA!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει πλεόν fglrx οπότε ξεχνάω wow+ linux. ναι μεταπήδησε σε νέο x.org αλλά εγώ τι φταίω όταν ο raden driver μου δημιουργεί τα άπειρα προβλήματα στον υπολογιστή μου τρεμοπαίζοντας η οθόνη στα 85hz , και στα 75/60 η οθόνη είναι λες και την πέταξες στο πατωμα. κατά τα άλλα όλα δουεύουν καλά, παραμένω εν αναμονή η ΑΤΙ να βγάλει νέους οδηγούς ομως.

 

Εδώ λέει ότι στο site της AMD (ati) δεν υπάρχει ο driver για Χ server 1.5 . Αλλά έχουν βάλει έναν driver ήδη στα repositories και δουλεύει. Φυσικά είναι ακόμα beta και θα έχει κάποια bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...