Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Intrepid Ibex 8.10 Alpha,rc,beta-συζητησεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ το Kubuntu πήγα να κάνω δοκιμή (την ακριβώς προηγούμενη alpha), και μου δούλεψε το κόλπο με την απενεργοποίηση του VT-X:

"Go into the Settings of the VM, choose the Advanced Tab in General and check "Enable VT-X/AMD-V"

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/intrepid/+source/linux/+bug/246067

 

Με πληκτρολόγιο / ποντίκι δεν είχα πρόβλημα, μήπως κάποια παρενέργεια λόγω του dist update? Δοκίμασε απευθείας με το livecd (και όλες τις επιλογές του vbox μέχρι να το κάνεις να μπουτάρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οκ ενεργοποίησα το VT-x και μπορώ να μπω κανονικά τώρα με τον kernel του το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο mouse παραμένει. Θα δοκιμάσω ξανά κανονική εγκατάσταση.

 

edit: Nα προσθέσω ότι το VT-x Amd-v χρειάζετε να το ενεργοποιήσεις σε κάθε μηχανή που τρέχεις ώστε να μην σου βγάλει kernel panic και όχι γενικά στις ρυθμίσεις του virtual box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμαζα το kubuntu kde4 γιατί επιτέλους μπόρεσα να συκώσω τον xserver στο virtual box αν και ακόμα δεν μπόρεσα να αναιβάσω την ανάλυση λόγο ότι το x.org είναι σε rc και δεν υποστιρίζετε από το virual box.

Μετά την εγκατάσταση για υποδοχή υπάρχει αυτή εδώ η οθόνη

 

kubuntuln2.png

 

Μου άρεσε που η διανομή έκανε τον μισό χρόνο από το hardy για να φορτώσεί. Η πρώτη εικόνα που βλέπουμε είναι αυτή εδώ

 

kubuntu2vh0.png

 

Μερικά θετικά στοιχεία που με ενθουσίασαν είναι ότι πλέον για να εγκαταστήσουμε κάποιο widget,theme συνδεόμαστε το kde.look και τα κατεβάζουμε από εκεί όπως γινόταν και στο kde 3.5 για τα wallpaper. Από τι βλέπω υπάρχει προεγκατεστημένο ένα πλήθος από widget και βλέπω ότι και το kde4 δεν πάει πίσω στις ρυθμίσεις του. Στο setting manager βρήκα άπειρες ρυθμίσεις για τα πάντα αν και ακομα λείπουν αρκετές που είχαμε συνηθίσει με το kde 3.5.

Δεν μου άρεσαν ο dolphin και επιμένω ότι είναι τελείως αχρείαστος από την στιγμή που υπάρχει ο φοβερός file manager konqueror. Ακόμα για άλλη μια φορά δεν μου άρεσε ο adept καθώς και αυτή η βλακεία με το zoom in out που υπάρχει εκει στην γωνία. Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης της.

Η διανομή φένετε γενικά καλοδουλεμένη και χωρίς τίποτα παρεμβάσεις στον γενικό σχεδιασμό της. Νομίζω ότι έχουμε ένα kde4 καθαρό περιβάλλων. Η μόνη παρέμβαση είναι το joker για την ενεργοποιήση των driver κλειστού κώδικα καθώς και το πρόγραμμα για την ενεργοποίηση του compiz.

 

kubuntu3qg4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημερινό update έσπασε την διανομή και κάποιος δεν μπορεί να μπει μέσα στο λειτουργικό. Δείτε εδώ το bug report

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/pam/+bug/259867

 

Για όσους δοκιμάζουν την alpha καλό είναι να αποφύγουν τα update για μια δύο μέρες. Γενικός κανόνας πάντως όταν τρέχουμε alpha εκδόσεις να είμαστε προσεκτικοί με τα update και να συμμετέχουμε τουλάχιστον στο irc κανάλι ubuntu+1 για να βλέπουμε τα προβλήματα που αναφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέσω του προγράμματος οδηγοί κλειστού κώδικα που υπάρχει στο Συστημα>Προτιμήσεις αλλά το θέμα είναι ότι λόγο καινούργιου x.org δεν ξέρω κατα πόσο θα δουλεύουν έτσι όπως είναι τώρα. Γιαυτό λέω μην δοκιμάζετε ακόμα την διανομή περιμένετε τουλάχιστον να πάει σε beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τι φένετε το ibex θα έρθει με τον 2.6.27 kernel

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NjY2Ng

 

H έκδοση αυτή φέρνει αρκετές νέες βελτιώσεις

 

http://lkml.org/lkml/2008/8/20/491

 

The Linux 2.6.27-rc4 kernel has a new USB driver and an old USB driver being replaced by a new libusb version, which makes up more than half of the changes. There's also an update to the XFS file-system, IA64 architecture, and various other changes.

 

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν ακόμα ati,nvidia driver που να είναι συμβατοί με αυτήν την έκδοση του kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kubuntu έχουμε μια τελείως νέα έκδοση του adept. Νομίζω ότι αυτή η έκδοση δεν διορθώνει την κατάσταση με τον adept και τον κάνει ακόμα πιο πολύπλοκο και χωρίς τις δυνατότητες του synaptic. Ακόμα βέβαια η έκδοση είναι τελείως στα αρχικά στάδια και μένει να δούμε τι βελτιώσεις θα κάνουν στις επόμενες εκδόσεις. Εδώ μερικές pic αρχικά από το add/remove programme

 

adept2wx1.th.png

 

απο το update tool

 

adept1dj1.th.png

 

τέλος από τον ίδιο τον adept

 

adeptsg6.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παδεία εμενα μου έκανε 3 φορες αναβαθμίσει το ειδιό 2.6.24-21 ούτε καν 25 και 26 μήπως πρέπει να δώσω τίποτα καμια εντολή από μονος μου οποιος ξέρει αν θέλει να μου το πει και πως να το δώσω την εντολή ευχάριστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επιμένεις θα σου δώσω την εντολή της καταστροφής του συστήματος σου :P έτσι όπως το ξέρεις μέχρι τώρα :D

Πάτα alt+f2 και δώσε

 

update-manager -d

 

στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα το κουμπάκι για upgrade στην νέα έκδοση.

 

Για ότι πάθει η διανομή από εκεί και πέρα δεν φέρνω καμία ευθύνη. Αλλά αν χρειαστείς κάποια βοήθεια πες μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...