Προς το περιεχόμενο

ποια ειναι η πιο ελαφρια διανομη linux ?


Grifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι η καλυτερη και η πιο ελαφρια διανομη linux?

εχω ενα παλιο pc pentium II 400 ΜΗZ με 128 mb RAM !

και θελω να του βαλω linux!

τι πρωτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grifer to Ubuntu ξέχνα το με το hardware που έχεις...

Pίξε μια ματια στην δική μου προσπάθεια με περίπου ανάλογο hardware..

edw: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=226444&highlight=armada

(εγώ κατέληξα σε tinyme,είναι παιδί -project του pclinuxos με όλα τα καλά του αλλά παναλαφρο όπως Κεντρική εφαρμογή για ρυθμίσεις του συστήματος, απίστευτα έυκολη για νέο χρήστη, έτοιμη με όλα τα codecs, flash plugin ktl, rolling distro (τη βάζεις και μετά απλα κανεις update, δεν κάνεις συνέχεια νέα εγκατάσταση), Synaptic (rpm με apt-get) για εγκατασταση εφαρμογών, εξαιρετική ποιότητα πακέτων στα αποθετήρια. Το κατεβαζεις από εδώ http://www.mypclinuxos.com/doku.php/tinyme:download)

 

Καταρχήν το KDE kai to Gnome ξέχνα τα... ακόμα και τα καταφέρεις να τρέξουνε, με τη ram που έχεις το σύστημα θα σέρνεται.

 

Δες και αυτό το θρεντ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=254802

 

Γενικά και με αυτή τη σειρα κατάταξης σου προτείνω να δοκιμασεις

1. Tinyme

2. Puppy linux

3. Austrumi (δύσκολο αλλα και με έτοιμο ελληνικό περιβάλλον kai flash plugin)

4. Damn Small Linux.

5. Slitaz (24 MB και έχει και GUI package manager)

 

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις διανομές με Fluxbox (px. fluxbuntu), JWM, και άλλα ελαφρια γραφικά περιβάλλοντα)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tinyme με kde δεν ειναι?

ubuntu δεν παιζει με 128 ram. ισως κανα xubuntu αλλα και παλι χλωμο.

υπαρχει ενα mint με fluxbox. αυτο ισως δουλευει.

υπαρχει και το happy linux (hamster.tuxhost.gr).

δοκιμασε οσα περισσοτερα μπορεις και δες ποιο καθεται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paschalis.m όχι το tinyme δεν έχει KDE δε θα μπορούσε να έχει άλλωστε γιατί αυτό θα κατέστρεφε αμέσως το στόχο του project. Να δουλεύει δηλαδή με πολύ μικρές απαιτήσεις σε παλιό Hardware...

 

Χρησιμοποiεί openbox (δες τις screenshots). Φυσικά στα repos μπορείς να βρεις fluxbox, xfce4 ktl.

 

 

TinyMe Minimum Specifications

 

*

Pentium processor

*

64MB of RAM

*

While TinyMe is usable at 640×480, 800×600 is a much better resolution. Note that with TinyMe, 800×600 is a very comfortable resolution.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και "επισήμως" δεν είναι έτοιμο (στην πραγματικότητα στο pclos για να χαρακτηρισθεί κάτι έτοιμο πρώτα λιώνει στο τεστινγκ) δουλεύει μια χαρά με μοναδικό ουσιαστικό πρόβλημα το WPA, στη χρήση του οποίου έχουν αναφερθεί προβλήματα από χρήστες.

Η διανομή (λαμβάνοντας φυσικά υπόψη το σκοπό και το είδος της είναι πλήρης. Με αρκετά καλή και προσεγμένη επιλογή στο software.

 

Ναι το update (Synaptic και από πίσω rpms μέσω apt-get) λειτουργεί κανονικά αφού η διανομή χρησιμοποιεί τα repos της μαμας διανομής PCLinuxOS. Έχει βέβαια αρκετα διαφορετικά scripts και γιαυτό το λόγο αν θυμάμαι καλά έχει και ένα ακόμα αποκλειστικά δικό της repos για αυτά που λειτουργεί παράλληλα με το repos του pclos.

 

Έτσι έχεις στη διάθεσή σου 8.000 περίπου rock solid πακέτα και ουσιαστικά την κάνεις όπως θές, πχ εγώ πλέον χρησιμοποιώ στο Armada 100s TinyMe με Xfce4, αφού ναι μεν επιβάρυνε το συστημα αλλά δεν το καθυστέρησε πολύ.

Όπως έιπα και πρίν το σημαντικότερο ίσως σημείο είναι ότι η διανομή έχει τα εργαλεία του PCLinuxOS για την διαχείριση του συστήματος, γεγόνός που κάνει την ολη λειτουργία της παιχνιδάκι (έχει και ένα GUI control center το TinyMe ειδικά για ζητήματα όπως Windows decorations ktl.)

 

 

ουφ αυτά... (άξιος ο μισθός μου!!!!)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το puppy ειδικά στην καινούργια του έκδοση είναι κορυφαία διανομή...

Εγώ απλά επηρεάζομαι θετικά υπέρ του TinyMe και από το γεγονός ότι χρησιμοποιώ ως βασικό μου σύστημα το PCLinuxOS, χωρίς βεβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει το γλύψιμο που του έριξα...

Κατά την άποψή μου το Puppy έρχεται ακριβώς πίσω από το TinyMe καθώς το δεύτερο το κερδίζει χαλαρά σε ζητήματα όπως η ευκολία χρήσης, τα περιεχόμενα προγράμματα, τα προσφερόμενα πακέτα στα repos και η κοινότητα του PCLinuxOS.

(εδώ που τα λέμε βέβαια ίσως είναι και λίγο άδικο να συγκρίνονται αυτές οι δυο διανομές).

Για να μην παρεξηγηθώ,(άλλωστε σε όσα θρεντ ρωτάνε για διανομές, ποτέ μα ποτέ δεν κανω προώθηση της "δικιάς μου" και όποτε έχω απαντήσει, πάντα συμβουλέυω να γινει χρήση διαφορετικών διανομών με διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας ώστε να επιλεχθεί αυτό που ταιριάζει περισσότερο στον καθένα) το Puppy είναι κορυφαία διανομή στο είδος της πάντα.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια..τελικα εβαλα το puppy χωρις κανενα προβλημα!ολα ΟΚ!τρεχει μια χαρα!

 

έχασες την δίκη hasodiki* ! :mrgreen:

 

από puppy 4.0 γραφω

 

*η επιχειρηματολογία όμως και η ενημέρωση, κορυφαία ! :-)

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει .... αν δεν ήμουν υπέρ της ελέυθερης επιλογής θα είχα Windows ή Mac. Δεν αγχώνομαι άλλωστε γιατί όλοι σας γνωρίζετε (άσχετα αν δεν το παραδέχεστε δημοσίως) ότι είναι αναπόφευκτη η ολοκληρωτική κυριαρχία του PCLinuxOS στο χώρο του Gnu/Linux :devil::devil::devil::devil: (ακούγεται μακάβρια Shuttleworth-ικό....μππρρρρρρρ!!!!:eek::eek::eek::eek:)

 

gtroza....είναι η αγαπημένη μου δραστηριότητα στο LInux να δοκιμάζω συνέχεια διανομές. Ειδικά τις πιο εξωτικές.

 

Καλημέρα

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...