Προς το περιεχόμενο

PClinuxOS εφαρμογή που να αλλάζω την ώρα και την ημερομηνια


poihths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

poihth.... δεν έχω καταλάβει.... τι ακριβώς εννοείς?

Γιατί στο PCLinuxOS πρέπει να αλλάζεις την ώρα συνέχεια.... και δεύτερον γιατί το κάνεις από command prompt????

Αν χρησιμοποιείς KDE μπορείς να αλλάξεις την ημερομηνία και την ώρα με ένα κάρο τρόπους. πχ από PClinuxOS Control Center (PCC) ή ακόμα πιο εύκολα με ένα δεξί κλίκ στην ώρα στο πανελ και μετά Adjust Date and time

Μήπως εννοείς βέβαια κάτι άλλο? μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος

 

 

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω gnome και δεν αλλάζει η ώρα

 

και καπου διαβασα οτι μπορείς να την αλλάζεις απο κονσολα και μόνο.

Γι αυτο ρωτάω αν υπάρχει καποιο προγραμματακι που να κανει αυτη τη δουλεια πιο ευκολα.

Πολλές φορες μου χαλαει και η ώρα και η ημερομηνια και μου είναι βαρετο να ψαχνω καθε τόσο πως θα το διορθωσω.

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poihth και το pclos gnome edition και το PCLinuxOs μοιράζονται το ίδιο control center με απειροελάχιστες αλλαγές. Αυτό πρακτικά σημάινει ότι μπορείς να αλλάζεις την ώρα και την ημερομηνία από εκεί... δλδ πας ....Pclinuxos control center --> System -->Adjust the date and the time.

 

Tώρα σε ό,τι αφορά στα αίτια του προβλήματος.... η πιο πιθανή εξήγηση είναι η εξής:

Αν έχεις dual boot, Έλεγξε αν σου αλλάζει η ώρα κάθε φορά που ξεκινας τα windows μαι μετά bootareis σε linux,αν αλλάζει η ώρα και στα windows η γενικά όταν κάνεις reboot αν σου συμβαίνει αυτό τότε κατά την εγκατάσταση λανθασμένα επέλεξες ότι το ρολόι του bios αναφέρεται σε ώρα γκρινουιτς και όχι τοπική ώρα. πώς θα το διορθώσεις δε θυμάμαι ... θα προσπαθήσω να βρω...

 

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να πεταχτείς και να ρωτήσεις στο φόρουμ του pclinuxos Gnome Edition στην http://www.linuxgator.org/forums/index.php

 

Παρεπιπτόντως... τα παιδιά στο project του Gnome Edition έψουν κάνει πραγματικά αξιοθαύμαστη δουλεια... βγάλαν μια διανομή διαμάντι... ίσως την καλύτερη διανομή που υπάρχει με Gnome....Δυστυχώς εγώ είμαι KDE Freak αλλά το λαπτοπ που έχω δώσει στη μάνα μου .. τρέχει την PcLinuxOS Gnome Edition

 

Αυτά

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...