Προς το περιεχόμενο

Update σε ubuntu 8.04 +compiz problem


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον εκανα λαθος με το να εγκαταστησω το καταραμενο το update της 8.04 !Εκτος οτι πολλα libs δεν ειναι πλεον υποστηριζομενες (αυτο το ξεπερασαμε) μου δημιουργησε επισης καποιο προβλημα στα themes (emerald) του compiz .To προβλημα εχει ως εξης .Με το που εκανε επανεκκινηση μετα το update βρεθηκα αντιμετωπος με ενα διαφορετικο interface απο αυτο που ειχα συνηθισει (το θεμα ηταν αλλαγμενο αλλα τα εφε λειτουργουσαν) .Λεω ενταξει μαλλον κατι εγινε με το emerald και δεν υποστηριζει το παλιο μου θεμα.Ομως οποιο θεμα και να εγκαταστησω δεν μου κανει apply οπως παλια..Το προβλημα μπορει να ειναι απλο αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε θα εκτιμησω καθε προτεινομενη βοηθεια.Δεν εχω δοκιμασει σημειωτεον τιποτα..ουτε επανεγκατασταση καθως κατα τα λεγομενα του synaptic η εκδοση compiz που εχω ειναι supported..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εκανα λαθος με το να εγκαταστησω το καταραμενο το update της 8.04 !Εκτος οτι πολλα libs δεν ειναι πλεον υποστηριζομενες (αυτο το ξεπερασαμε) μου δημιουργησε επισης καποιο προβλημα στα themes (emerald) του compiz .To προβλημα εχει ως εξης .Με το που εκανε επανεκκινηση μετα το update βρεθηκα αντιμετωπος με ενα διαφορετικο interface απο αυτο που ειχα συνηθισει (το θεμα ηταν αλλαγμενο αλλα τα εφε λειτουργουσαν) .Λεω ενταξει μαλλον κατι εγινε με το emerald και δεν υποστηριζει το παλιο μου θεμα.Ομως οποιο θεμα και να εγκαταστησω δεν μου κανει apply οπως παλια..Το προβλημα μπορει να ειναι απλο αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε θα εκτιμησω καθε προτεινομενη βοηθεια.Δεν εχω δοκιμασει σημειωτεον τιποτα..ουτε επανεγκατασταση καθως κατα τα λεγομενα του synaptic η εκδοση compiz που εχω ειναι supported..

 

Επειδή δεν κατάλαβα τι ακριβώς αντιμετωπίζεις, έχεις επιλέξει το θέμα που θες απ' το emerald; Αφού το επιλέξεις πάτα alf+f2, πληκτρολόγησε emerald --replace και πες μας αν γίνεται apply το theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν πρέπει να σου έχει φορτώσει κάποιο θέμα του emerald. Κάνε ότι λέει εδώ

 

http://vistakiller.blogspot.com/

 

Σε περίπτωση που δεν μας φορτώνει κάποιο από τα θέματα του emerald στα παράθυρά μας τότε σταματάμε να τρέχουμε το compiz-fusion ανοίγουμε το πρόγραμμα advanced desktop effects settings και πάμε στο μενού εφέ>windows decoration και στο πεδίο Command βάζουμε

emerald --replace

Μετά ξανατρέχουμε το compiz-fusio

 

και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εκανα ενα session με emerald--replace οποτε τωρα ολα μια χαρα.Το προβλημα ακομα δεν καταλαβα γιατι προεκυψε αλλα τωρα δουλευουν ολα.Εκανα και reinstall το compiz +emerald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πρεπει να εγκαταστησεις το Compiz Fusion Icon. δωσε

 

sudo apt-get install fusion-icon

 

και μετα πηγαινε Applications-> System Tools->Compiz Fusion Icon.

Μετα πηγαινε Select Window Decorator και επελεξε Emerald.

Λογικα αν κανεις μετα Log Out και ξαναμπεις θα ειναι οκ.

Περισσοτερες πληροφοριες στον οδηγο του check2fire

 

http://vistakiller.blogspot.com/

 

EDIT: sorry παιδια δεν ειδα τα 2 τελευταια post οταν ποσταρα το δικο κου:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...