Προς το περιεχόμενο

Noob στο Linux


sycom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε. Ειμαι νεος στον κοσμο του linux και θελω να τα δοκιμασω.

Μπορειτε να μου προτεινετε καποια διανομη για να ξεκινήσω, καθως και καποια βασικα προγραματα? Δεν ξερω αν εχουν καποια ιδιαιτεροτητα στην εγκατασταση οποτε αν υπαρχει ας με διαφωτισει οποιος ξερει..

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να κατεβασεις 2-3 live cd απο διαφορες διανομες και να βαλεις οποια σου αρεσει. εμενα μου φανηκε αρκετα "ευκολη" διανομη η mandriva. υπαρχουν και αλλες αναλογες διανομες οπως το ubuntu. στην εγατασταση ειναι αρκετα ευκολα να το βαλεις. καλο θα ηταν να το βαλεις σε καποιο αδιο parition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να ξεκινησω με ubuntu τελικα, πιστευω ειναι καλη επιλογη. Για αποριες θα ξαναποσταρω.

 

Ευχαριστβ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu χωρις να ψαχνεσαι πολυ και να παιδευεσαι.Απλη εγκατασταση (για αναπηρους θα ελεγα ) και ολα πανε ρολοι απο την πρωτη εκκινηση .Οτι προγραμμα και να θες ειδικα για email internet surfing,networking(!) ,programming και δεν ξερω και γω τι χρησιμοποιεις,ειναι πολυ ευκολο απο linux να το βρεις και μαλιστα σε πολλα προγραμματα θα βρεις αξιοπιστια απλα μη συγκρισιμη με κανενα ΄λειτουργικο.Ακομα και το macOsX προσκυνα το linux .αυτα για αρχη ο,τι θες ποσταρεις και πες και εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτό ubuntu γιατί συν ότι έχει πολλά πακέτα για κάθε χρήση, έχει και εξίσου καλό documentation (βλέπε ubuntu forums) που σου λύνει σχεδόν οποιαδήποτε απορία-πρόβλημα σου προκύψει και γι' αυτό ο περισσότερος κόσμος τα προτιμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...