Προς το περιεχόμενο

Automount στο ubuntu 8.04


Jorge79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή και εγώ ήθελα να κάνω το ίδιο προσπάθησε το παρακάτω.

 

/dev/sda1 /media/disk1 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

/dev/sda5 /media/disk2 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

/dev/sdb1 /media/disk3 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

 

Τα δικά μου είναι fat κι έτσι δεν ξέρω αν θέλει ntfs ή ntfs-3g.

Πες μας αποτελέσματα.

 

Έτσι δεν γίνεται τίποτα. Άσε που δεν σε αφήνει να κάνεις mount ούτε χειροκίνητα...

 

jim_p

 

Μέσα στο φάκελο /usr/bin δεν υπάρχει αρχείο ntfs-3g

 

Ίσως πριν δεν εξήγησα καλά το πρόβλημα. Αν χρησιμοποιήσω την εντολη με το ''defaults'' που μου πρότεινες, το mount γίνεται αυτόματα. Το πρόβλημα όμως είναι το εξής: Στο ''places'' δεν υπάρχουν οι σκληροί σαν επιλογές. Το ίδιο συμβαίνει στο ''places/computer''.

 

Πρόσβαση στους σκληρούς έχω μόνο από το panel μέσω του item ''disk mounter'' και μέσω της διαδρομής places\computer\filesystem\mnt.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Πριν, όταν έκανα χειροκίνητα το mount έβλεπα κατευθείαν τον σκληρό, ενώ τώρα ουσιαστικά βλέπω τον κάθε σκληρό σαν φάκελο μέσα στο /mnt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τους σκληρους εκει που λες πρεπει να εχεις τα αναλογα δικαιωματα σαν απλος χρηστης. Για να βρεις που ειναι το ntfs-3g σε σενα δωσε

>which ntfs-3g

 

(επιστρεφω σε λιγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jorge: Παράξενο, έχω στο pc μου ακριβώς έτσι το fstab απλά με vfat και μπορώ να κάνω mount και unmount χωρίς πρόβλημα με δικαιώματα ή οτιδήποτε.

Μήπως έχεις πρόβλημα με το ntfs-3g?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τους σκληρους εκει που λες πρεπει να εχεις τα αναλογα δικαιωματα σαν απλος χρηστης. Για να βρεις που ειναι το ntfs-3g σε σενα δωσε
>which ntfs-3g

 

(επιστρεφω σε λιγο)

 

Πόσο λίγο; ;)

 

Το βρήκα τελικά το ntfs-3g και είναι στο /bin.

 

@NeTd4mN

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχω πειράξει το ntfs-3g. Και όπως είναι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα, θα το συνηθίσω. Απλά, αν γίνει όπως ήταν πριν θα είναι καλύτερα. Αλλά και να μην γίνει, κάτι παραπάνω θα έχω μάθει!

 

update! Μόλις πρόσεξα ότι μετά την αλλαγή του fstab δεν έχω ήχο από ότι αρχεία έχω στους σκληρούς αυτούς (audio, video)!!! Περίεργα πράγματα. Και το πιο περίεργο είναι ότι δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...