Προς το περιεχόμενο

Automount στο ubuntu 8.04


Jorge79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα πρόσφατα το ubuntu 8.04 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Σιγά σιγά λύνονται και τα διάφορα προβλήματα που εμφανίζονται...

 

Το θέμα του automount όμως δεν μπορώ να το λύσω ακόμα. Θέλω να κάνει mount τους σκληρούς ''/dev/sda1'', ''/dev/sda5'' & ''/dev/sdb1''.

 

Το fdisk μου δίνει:

 

>Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x9c879c87

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        6708    53881978+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            6709       16270    76806765    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3           16271       19200    23535225   83  Linux
/dev/sda4           19201       19457     2064352+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda5            6709       16270    76806733+   7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x72e02ce4

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1               1       60801   488384001    7  HPFS/NTFS

 

Το fstab που έχω είναι το εξής:

 

># /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda3
UUID=95304255-87c3-492c-b083-a3ac03a55bd5 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda4
UUID=e5c59128-cadc-4e3b-a6de-92c8792fc918 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

 

Από ότι έχω καταλάβει, στο τέλος του fstab θα πρέπει να προστεθούν τρεις γραμμές που θα αρχίζουν κάπως έτσι:

 

>/dev/sda1	/media/hd1system	ntfs	
/dev/sda5	/media/hd1storage	ntfs
/dev/sdb1	/media/hd2storage	ntfs

 

Πρώτα μια εύκολη ερώτηση. Αν το όνομα του σκληρου sda1 είναι ''HD 1 - System'' θα πρέπει να γραφτεί έτσι με κενά ή με _ αντί για τα κενά; Επίσης κάποιοι χρησιμοποιούν το UUID. Μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω αυτό;

 

Τώρα στα πιο δύσκολα.

 

Έψαξα και στο google και στο ubuntuforums, αλλά άκρη δεν έβγαλα. Κάποιοι μετά το ''ntfs'' προσθέτουν και το ''-3g''. Γιατί;

 

Είτε είναι ''ntfs'' είτε ''ntfs-3g'' μετά τί ρυθμίσεις πρέπει να δωθούν ώστε να γίνεται το automount;;;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελέστατο post... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη σβησε τα UUID που δεν ειναι τιποτα απο πατεντες και αντικατεστησε τα με το /dev ονομα του καθε partition. Δηλαδη κανε το fstab καπως ετσι:

># /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc                /proc           proc    defaults        0       0
/dev/sda3       ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
/dev/sda4       none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

Χαλια στοιχιση αλλα τι να κανω

 

Μετα θα βαλεις απο κατω τα 2 partitions με ntfs και το 1 με fat. Δηλαδη:

>/dev/sda1         /mnt/drive1     ntfs-3g		defaults,locale=el_GR.UTF-8 	0 	0
/dev/sda5         /mnt/drive2     ntfs-3g		defaults,locale=el_GR.UTF-8 	0 	0
/dev/sdb1         /mnt/drive3     ntfs-3g		defaults,locale=el_GR.UTF-8 	0 	0

 

Τα παραπανω οριζουν προσβαση για εγγραφη και αναγνωση (default) και το locale=... ειναι για να αναγνωριζει ονοματα με ελληνικους χαρακτηρες.

ΟΙ φακελοι μεσα στο /mnt πρεπει να προυπαρχουν και αν θες δωσε δικα σου ονοματα σε αυτους (οχι drive!). Επισης πρεπει να αφησεις μια γραμμη στο τελος του fstab κενη για να δουλεψει.

 

Δυστυχως δεν ξερω να σου πω πως θα βαλεις το ιδιο πραγμα για fat32 που ειναι το sda2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ πως έλυσα εγώ το πρόβλημά μου: Εγκατέστησα webmin και από εκεί πήγα στο automount (webmin-config αν θυμάμαι καλά, μπορώ να το δω αν θέλεις) και checkαρα τις επιλογές για να τους κάνει automount. Βέβαια το webmin αναγκαστικά το έβαλα διότι ο συνάδελφος που κάνει βασικές εργασίες στο server είναι windows boy και μόλις είδε κονσόλα ζαλίστηκε.

Anyway είναι και αυτός ένας τρόπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι εχει ο τροπος του fstab?

Αμα βγαλεις τα UUID που ειναι η μεγαλυτερη ανοησια και το κανεις με /dev/sda κλπ, και τα χωρισεις σε στηλες για να καταλαβεις τι γινεται, ειναι γελοιο.

Και αν σε ζαλιζει η κονσολα, καντα με εναν text editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα UUID τι ρόλο παίζουν και γιατί δεν δημιουργούν πρόβλημα σε αρκετές περιπτώσεις? Εγω για παράδειγμα ενώ έχω UUID στις καταχωρήσεις ποτέ δεν είχα ανάλογο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p

 

Η λύση που πρότεινες, κάνει mount τους τρεις σκληρούς αυτόματα αλλά μου βγάζει δυο προβλήματα:

 

1. Δεν είναι διαθέσιμοι μέσα απο το ''places''. Έχω πρόσβαση σε αυτούς μόνο μέσω του panel ''Disk mounter''.

 

2. Επίσης, όταν μέσω του Deluge, πήγα να ορίσω σε ποιόν φάκελο θα αποθηκεύονται τα torrents, δεν μου μπορώ να επιλέξω κάποιον από αυτούς τους σκληρούς γιατί δεν τους έχει σαν επιλογές.

 

Δηλαδή, ενώ λύνει ένα πρόβλημα, δημιουργεί ένα άλλο.

 

Επίσης κάπου είδα οτι υπάρχουν και οι εντολές ''auto'' & ''noauto''.Αυτές δεν αναφέρονται στο automount (''αυτόματο'' & ''όχι αυτόματο''); Μήπως θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και την εντολή ''auto'';

 

p.s. Τα UUID που έχει το fstab δεν τα έβαλα εγώ, είναι default, και το fstab δουλεύει μια χαρά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι εχει ο τροπος του fstab?

Αμα βγαλεις τα UUID που ειναι η μεγαλυτερη ανοησια και το κανεις με /dev/sda κλπ, και τα χωρισεις σε στηλες για να καταλαβεις τι γινεται, ειναι γελοιο.

Και αν σε ζαλιζει η κονσολα, καντα με εναν text editor.

 

Μα, όλοι για το fstab μιλάμε. Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος να δηλώσεις δίσκους για mount, απλά διαφέρει ο τρόπος δήλωσης εκεί.

Προσωπικά προτιμώ τον gedit για αυτά αλλά όταν έχεις το εργαλείο έτοιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλος τροπος για να το κανεις ειναι να κανεις umnount τους δισκους σου και μετα να γραψεις το ntfs-config και να τους κανεις mount απο εκει αφου πρωτα σβησεις τις γραμμες που εβαλες στο fstab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@check2fire: Απο αυτα τα 2, αν καποιος δεν εχει ασχοληθει με fstab ποτε, ποιο φαινεται πιο συμμαζεμενο και κατανοητο και εχει και κατι κοινο με το fdisk -l ;

>/dev/sda3
ή
UUID=95304255-87c3-492c-b083-a3ac03a55bd5

Ασε που διευκολυνει και εμας εδω, που μεσω 10 γραμμων πρεπει να καταλαβουμε πως ειναι χωρισμενος ο σκληρος του. Δεν ειναι κατι κακο τα UUID, απλα δεν κανουν σε μερικες περιπτωσεις.

 

@jorge79: Η παραμετρος auto, για το ntfs-3g, εμπεριεχεται στην παραμετρο defaults (defaults=rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jorge79: Η παραμετρος auto, για το ntfs-3g, εμπεριεχεται στην παραμετρο defaults (defaults=rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async).

 

Tότε γιατί δεν βλέπω τους σκληρούς από πουθενά αλλού εκτός απο το panel;;; Ίσως το πρόβλημα να είναι ότι αφού έφτιαξα τους τρεις φακέλους στο /mnt μετά είδα (από γραφικό περιβάλλον) ότι δεν έχω permissions. Αυτό πώς μπορώ να το αλλάξω;

 

Επίσης κάποιοι αντί για /mnt/hd βάζουν /media/hd. Έχει καμία διαφορά ή είναι το ίδιο.

 

linkdesink

 

Μήπως μπορείς να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο, γιατί τώρα τα μαθαίνω αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ ήθελα να κάνω το ίδιο προσπάθησε το παρακάτω.

 

/dev/sda1 /media/disk1 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

/dev/sda5 /media/disk2 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

/dev/sdb1 /media/disk3 ntfs-3g user,auto,utf8,umask=000 0 0

 

Τα δικά μου είναι fat κι έτσι δεν ξέρω αν θέλει ntfs ή ntfs-3g.

Πες μας αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κάθετα με την αντικατάσταση των UUID με διαδρομές /dev/blabla.

Μόνο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει αυτό, πιθανόν σε κάποιο update kernel.

Πού είναι το δύσκολο να τα φτιάξεις?

Παράδειγμα:

>sudo vol_id -u /dev/sda1

και παίρνεις το uuid του sda1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ftso: Καλα πλακα κανουμε? Π.χ.

Ο σκληρος μου ειναι χωρισμενος σε sda1,sda2,sda3 και sda4. Λεγοντας αυτα και μονο καταλαβαινει καποιος, ακομα και ασχετος με fstab:

1)οτι εχω ενα σκληρο χωρισμενο στα 4.

2)οτι ειναι ο primary master

3)οτι ειναι ολα primary partitions

Συγκρινοντας τα με τα αναλογα αποτελεσματα του fdisk -l μπορει να εχει καποιος μια εικονα 100% ακριβη για το σκληρο μου, οπως τι εχω στο καθε partition, που εχω τον bootloader κλπ.

 

Πως θα εβγαζες εσυ τα αναλογα συμπερασματα αν σου εδινα τα UUID? Και σε ποσο χρονο?

 

Οσο για το θεμα του φιλου που ανοιξε αυτο το thread. Για δοκιμασε να αλλαξεις τα permissions στο ntfs-3g executable

>sudo chmod a+s /usr/bin/ntfs-3g

Εννοειται οτι δεν παιζει ρολο που θα γινει mount o δισκος. Αν σε βολευει στο /media , βαλτους στο /media .

Εγω μια φορα, λογω εκτακτης αναγκης, τον εκανα mount σε ενα υποφακελο του /home/jim!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για την καθυστερηση.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να γραψεις απο το synaptic ενα πακετο το ntfs-config.Στη συνεχεια να κανεις unmount τους δισκους σου απο το my computer αφου το κανεις αυτο ανοιξε το ntfs-config και βαλε tick στο support for internal devices.Θα σου ανοιξει ενα πλαισιο και εκει θα σου ζητηθει να βαλεις το ονομα του δισκου που θες να κανεις mount πχ βαλε backup η οτι αλλο θες.Αυτος ο τροπος πιανει για εσωτερικους δισκους.Αν εχεις γραψει κατι με το χερι στο fstab σβηστο προτου το κανεις. Tο ntfs-config κανει αυτοματα καταχωρησεις στο fstab.Aν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ftso: Καλα πλακα κανουμε? Π.χ.

....

 

Πως θα εβγαζες εσυ τα αναλογα συμπερασματα αν σου εδινα τα UUID? Και σε ποσο χρονο?

....

 

Αν μου έδινες εκτός απο το αποτέλεσμα του "fdisk -l" και το αποτέλεσμα του "ls /dev/disk/by-uuid/ -n" στον ίδιο χρόνο.

 

Γιατί επιμένω UUID τουλάχιστον σε ubuntu:

Όσοι έχετε κάνει upgrade απο προηγούμενη έκδοση ubuntu θα παρατηρήσατε οτι στους περισσότερους τα ονόματα των partition έχουν αλλάξει.

Σε εμένα πχ ο δίσκος που ήταν sda έγινε sdb και το αντίστροφο (και φυσικά τα partition τους).

Αν ανοίξετε και δείτε το fstab θα το καταλάβετε απο τα σχόλια που έχουν μείνει με τα λάθως ονόματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...