Προς το περιεχόμενο

ndiswrapper & ubuntu 8.04


Dreamtrap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'ενα desktop PC εγκατέστησα το Ubuntu 8.04 και θέλω να το συνδέσω στο internet μέσω του Wireless Adaptor USR5421 της US Robotics που θα επικοινωνεί με το ασύρματο router που έχω. Αφού εγκαταστήσω το ndiswrapper στο σύστημά μου και ακολουθήσω τις οδηγίες που αναγράφονται στο σχετικό σύνδεσμο (http://ndiswrapper.sourceforge.net/joomla/index.php?/component/option,com_openwiki/Itemid,33/id,list_o-z/)

όταν τρέχω την εντολή ndiswrapper -i USR5421X.inf προκειμένου να εγκαταστήσει τον driver για τον ασύρματο adaptor (χρησιμοποιώντας τους αντίστοιχους drivers των Windows), μου εμφανίζει τα εξής:

Installing USR5421X

Forcing parameter IBSSGMode|0 to IBSSGMode|2

 

Όταν επίσης προχωρώ στην επόμενη εντολή: ndiswrapper -l για να ελέγξω αν έχει γίνει η εγκατάσταση του driver παίρνω το εξής:

 

Installed drivers:

usr5421x.inf : invalid driver!

 

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; :fear:

 

Υ.Γ.: Τα αρχεία USR5421X.inf, rndismpk.sys και usb8023k.sys που χρειάζονται για την εγκατάσταση του driver είμαι σίγουρος ότι είναι τα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν βάζεις το sudo ?

 

edit : εχει άλλα δύο αρχεία μέσα.

και αφου κανεις την διαδικασια που ακολουθεις μετα προσθεσε αυτο :

>sudo cp usb8023k.sys /etc/ndiswrapper/usr5421x/
sudo cp RNDISMPK.sys /etc/ndiswrapper/usr5421x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν βάζεις το sudo ?

 

edit : εχει άλλα δύο αρχεία μέσα.

και αφου κανεις την διαδικασια που ακολουθεις μετα προσθεσε αυτο :

>sudo cp usb8023k.sys /etc/ndiswrapper/usr5421x/
sudo cp RNDISMPK.sys /etc/ndiswrapper/usr5421x/

 

Τα'χω βάλει κι αυτά τα δύο αρχεία (έτσι όπως ακριβώς αναγράφεις, με copy) στο folder /etc/ndiswrapper/ κι οχι σ'αυτόν που αναγράφεις. (συγγνώμη, απλά δεν το ανέφερα πριν). Επίσης όλα αυτά τα κάνω σε με root user. Οπότε είμαι σωστός σ'αυτά.

 

Αλλού είναι το πρόβλημα....

Καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία USR5421X.inf, rndismpk.sys και usb8023k.sys που χρειάζονται για την εγκατάσταση του driver είμαι σίγουρος ότι είναι τα σωστά.

Είχα ασχοληθεί μια φορά (με Netgear W111αν δεν κάνω λάθος) με το ndiswrapper.

'Επαιξε όταν βρήκα ποιο καινούριο .inf και τον έβαλα όχι από κονσόλα, αλλά από το γραφικό περιβάλλον του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ασχοληθεί μια φορά (με Netgear W111αν δεν κάνω λάθος) με το ndiswrapper. 'Επαιξε όταν βρήκα ποιο καινούριο .inf και τον έβαλα όχι από κονσόλα, αλλά από το γραφικό περιβάλλον του...

 

Δεν υπάρχουν νεότερα .inf για το συγκεκριμένο adaptor. Άλλωστε και στο ίδιο το site του ndiswrapper δίνει το link κατευθείαν στους τελευταίους drivers στο site της US Robotics.

Επίσης προσπάθησα και μέσα από το γραφικό του περιβάλλον ndisgtk να εγκαταστήσω τον driver αλλά πάλι το ίδιο μήνυμα μου έβγαζε: Invalid driver!!!!

 

Άλλο, άλλο.... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που λες το μήνυμα Installing USR5421X

Forcing parameter IBSSGMode|0 to IBSSGMode|2

 

είναι όλο ή έχει κι άλλο; Θέλω να πώ μηπως λέει και την αιτία που κάνει force ?

 

Μόνο αυτή τη γραμμή που αναφέρεις γράφει και μετά με πετάει πάλι σε command line...Δε γράφει την αιτία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...