Προς το περιεχόμενο

προβλημα με boot


Erazer_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας¨.Εχω το εξης προβλημα:παω να κανω μποθτ το λαπτοπ μου και ενω κανονικα εμφανιζοταν το grub μενου,τωρα δεν εμφανιζει τιποτα ,μονο μια παυλα ποθ αναβοσβινει.Τον υπολογιστη δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω παρα μονο τρεχοντας το live cd των kubuntu.παω να κανω απο εκει install παλι μπας κε φτιαξω το grub,το install τελειωει κανονικα,μπορω να φορμαρω τα παρτιτιον κανονικα,ο σκληρος δουλευει επισης κανονικα κατα την διαρκεια του install,ολλα δειχνουν να εχουν εγκατασταθει κανονικα,αλλα οταν επανεκινω τον υπολογιστη το μενου του grub δεν εμφανιζεται παρα μονο η παυλα που αναβοσβινει και μετα το pc δεν ξεκινα,αλλα ουτε ανταποκρινετε.Καμια εμπνευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτα ctrl+F2. βγαίνεις σε text mode ?

αν ναι τρέξε startx

αν δεν μπείς σε γραφικό περιβάλλον

δες τα σφάλματα που σου γράφει

 

αλλιώς, μάλλον, απο το live cd πρέπει να διορθώσεις το menu.lst που έχει σχέσει με τον grub

και θα το βρείς στη θέση

/boot/grub/menu.lst

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διευκρινηση:δεν μπουταρει καθολου στο grub μετα το boot του βιος βγαζει οθονη με την παυλα που αναβοσβηνει μονο..η μονη επαφη που μπορω να εχω με καποιο λειτουργικο(εχω και χρ αλλα τα φορτωνω μεσω Grub)ειναι μεσω τοy λαιβ σιντι του kubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το λαιβ σιντι βλεπω κανονικα ολα τα παρτιτιον και ο σκληρος δου΄λευει κανονικα οταν παω να κανω install στο σκληρο.αλλα μετα την επανεκινηση μονο η οθονη με την παυλα εμφανιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το livecd αντέγραψε το αρχείο /boot/grub/menu.lst και βάλτο εδώ

 

όλο και κάτι θα γίνει

διευκρινηση:δεν μπουταρει καθολου στο grub μετα το boot του βιος βγαζει οθονη με την παυλα που αναβοσβηνει μονο..η μονη επαφη που μπορω να εχω με καποιο λειτουργικο(εχω και χρ αλλα τα φορτωνω μεσω Grub)ειναι μεσω τοy λαιβ σιντι του kubuntu.

 

τα xp πως τα ξεκινάς ;

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις hardy, υπάρχει οδηγός εδώ πως να επανεγκαταστήσεις τον grub.

 

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το super grub disk (ψάξτο στο google), φτιάχνοντας ένα bootable cd με το αρχείο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...