Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος Και Linux.


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιθανόν να είναι πρόβλημα στο αρχείο /etc/fstab

 

βρές το και ανέβασε εδώ το περιεχόμενο

όλο και κάτι θα γίνει

 

δεν ξέρω περισσότερα (προς το παρόν)

 

κάνε και μιά περιγραφή τι δίσκους έχεις

τι partitions και τα λειτουργικά

ώστε όποιος το δεί να έχει μιά πλήρη εικόνα του συστήματός σου, και να σου απαντήσει ανάλογα

sudo fdisk -l

 

http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/fstab.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Fstab

 

https://help.ubuntu.com/community/AutomaticallyMountPartitions

 

αν τα windows είναι στο 1ο partition του 1ου δίσκου

με

sudo mount /dev/hda1 /mnt/hda1 ή μάλλον με sudo mount /dev/hda1 /media/hda1

πρέπει να μπορείς να τα δείς αλλά για να τα βλέπεις μόνιμα πρέπει να διορθώσεις το /etc/fstab

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Α και τώρα που θυμήθηκα έχω ακόμα ένα πρόβλημα. Έχω μια κάρτα sound blaster audigy και ηχεία creative 5.1 αλλά δεν κατάφερα μέσα από τo Linux να ακούσω ήχο και από πέντε ηχεία. Έχω ανοίξει και ξεχωριστο topic για αυτό αλλά πιθανότατα να μην το προσέξατε. Αν ξέρει καποιος ας με βοηθήσει γιατί δεν κατάφερα κάτι ακόμα. Από ότι διάβασα από το επίσημο forum του ubuntu έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα και κάποιοι λένε ότι είναι πρόβλημα του ubuntu 8.04. Αν ξέρετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε κάτι. Αρχικά δώσε σε κονσόλα

 

gksudo gedit ~/.asoundrc

 

Κάνε paste αυτά στο αρχείο που θα ανοίξει

 

pcm.!default {

type plug

slave.pcm "surround51"

slave.channels 6

route_policy duplicate

}

 

σώσε το αρχειο κανε ένα restart τον xserver με ctrl+alt+backspace και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι παράξενο που πρόσεξα, δεν ξέρω αν έχει σχέση, to mixer για τον ήχο (πάνω δεξιά δίπλα από την ώρα) δεν επηρεάζει καθόλου τα player μου. Μπορεί δηλαδή να έχω το master mute αλλά τα player παίζουν κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άλλα εργαλεία για ρυθμισεις του pulseaudio. Για δοκίμασε κάτι. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του ήχου γύρνα τα πάντα σε alsa από pulseaudio και κάνε ξανά το ίδιο που σου είπα πριν και μετά restart τον xserver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εβαλα κι αλλο εσωτερικο σκληρο και τωρα θελω να εγκαταστησω τα λινουξ εκει μονα τους και να μην τα εχω μαζι με τα windows. Μπορει να μου πει καποιος πως θα τα σβησω απο τον c: χωρις ομως να σβησω τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εβαλα κι αλλο εσωτερικο σκληρο και τωρα θελω να εγκαταστησω τα λινουξ εκει μονα τους και να μην τα εχω μαζι με τα windows. Μπορει να μου πει καποιος πως θα τα σβησω απο τον c: χωρις ομως να σβησω τα windows;

Ξεκινα τον υπολογιστη σου με ενα cd των windowsxp.Ta windows θα βρουν την εγκατασταση που εχεις και θα σου δωσουν την επιλογη Repair®.Επιλεγεις να κανεις repair και στην συνεχεια δωσε στην γραμμη εντολων fixmbr.Ξεκινα τωρα τα windows και κανε φορματ το partition που εχει τα λινουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα τον υπολογιστη σου με ενα cd των windowsxp.Ta windows θα βρουν την εγκατασταση που εχεις και θα σου δωσουν την επιλογη Repair®.Επιλεγεις να κανεις repair και στην συνεχεια δωσε στην γραμμη εντολων fixmbr.Ξεκινα τωρα τα windows και κανε φορματ το partition που εχει τα λινουξ

 

Εχει σημασια που εχω vista και οχι χP? αν οχι εξηγησε μου μονο που θα δωσω την εντολη που μου λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σημασια που εχω vista και οχι χP? αν οχι εξηγησε μου μονο που θα δωσω την εντολη που μου λες...

Παιζει ρολο.Για δες εδω http://www.vistaheads.com/forums/microsoft-public-windows-vista-general/26168-fix-mbr-vista.html το αντιστοιχο σε vista .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε κονσόλα

 

alsamixer

 

και φτιάξε τον ήχο από τις μπάρες που υπάρχουν εκεί. Τα μπάσα τα ρυθμίζεις από τo front.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Χαμήλωσα τα μπροστινά ηχεία και τώρα είμαι εντάξει!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...