Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος Και Linux.


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη συντόμευση θέλεις να βάλεις;

 

οχι. Αν δεις στη φοτο λεει οτι η εφαρμογη arok τρεχει αλλα εγω δεν την βλεπω. πως θα την δω? αυτο ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το superkaramba είναι για kde.

Σε gnome βάλε gdesklets, screenlets, conky κτλ

 

Μερικά προγράμματα των windows (.exe) τρέχουν μέσω του wine που θα πρέπει να εγκαταστήσεις...

Αλλά τι τα θες? Υπάρχουν σχεδόν τα πάντα ή αντίστοιχα για Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το superkaramba είναι για kde.

Σε gnome βάλε gdesklets, screenlets, conky κτλ

 

Μερικά προγράμματα των windows (.exe) τρέχουν μέσω του wine που θα πρέπει να εγκαταστήσεις...

Αλλά τι τα θες? Υπάρχουν σχεδόν τα πάντα ή αντίστοιχα για Linux.

 

Καλα ειμαι ασχετος το ξερω. δεν ξερω την διαφορα του gnome απο kde. δεν θελω να εγκαταστησω προγραμματα των windows απλα ρωτησω πιο πανω πως ειναι η αντιστοιχη καταληξη του .exe στα λινουξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι σε ubuntu οι καταλήξεις είναι .deb (συνήθως γράφουν μπροστά και ubuntu ).

Προγράμματα να κατεβάζεις μόνο μέσω του synaptic.

Γράψε kde στο google και δες screenshots.

Επίσης ψάξε και για διαφορές...

Αν θες μπορείς να κατεβάσεις και το live cd του kubuntu και να ρίξεις μια ματιά.

 

Οι κύρια διαφορά τους είναι ότι το ένα έχει γραφικά qt (kde) και το άλλο gtk (gnome).

 

Θα σε παρακαλούσα να μην ρωτήσεις πιο είναι το καλύτερο γιατί θα γίνει σκοτωμός.

Μεταξύ μας όμως το kde είναι καλύτερο! :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα χαζες ερωτησεις. Δηλαδη το KDE και το gnome εχουν να κανουν μονο με το γραφικο περιβαλλον στην επιφανεια εργασιας;τo ubuntu τι εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu βγαίνει επίσημα με 3 διαφορετικά Desktop Environments.

Ubuntu -> Gnome

Kubuntu -> KDE

Xubuntu -> XFCE

 

Τώρα υπάρχουν και μερικά ανεπίσημα όπως fluxbuntu -> fluxbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu βγαίνει επίσημα με 3 διαφορετικά Desktop Environments.

Ubuntu -> Gnome

Kubuntu -> KDE

Xubuntu -> XFCE

 

Τώρα υπάρχουν και μερικά ανεπίσημα όπως fluxbuntu -> fluxbox

 

εψαξα λιγο google και πηρα μια ιδεα... ευχαριστω πολυ φιλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα χαζες ερωτησεις. Δηλαδη το KDE και το gnome εχουν να κανουν μονο με το γραφικο περιβαλλον στην επιφανεια εργασιας...

 

Ξέχασα να σου απαντήσω πριν γι'αυτό...

 

Όχι δεν έχουν να κάνουν μόνο με το γραφικό.

Το βασικότερο είναι οι εφαρμογές που έρχονται με το καθένα και τα εργαλεία που έχει το καθένα!

 

*Μπορείς φυσικά να εγκαταστήσεις σε Gnome πχ το k3b που είναι KDE εφαρμογή και το αντίστροφο για κάποια άλλη του Gnome απλά εγκαθιστώντας τις βιβλιοθήκες του κάθε DE.Βέβαια αυτό δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα μερικές φορές... (βλ superkaramba σε Gnome)

Αν το κάνεις αυτό μέσω package manager προειδοποιήσε για την υποχρεωτική εγκατάσταση των βιβλιοθηκών με το που πάς να εγκαταστήσεις πρόγραμμα που έχει φτιαχτεί για διαφορετικό DE χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις να τις βάλεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Και μια και σε εχω τρελανει ρε φιλαρακι δεν μου απαντας σε παρακαλω και στο πω χρησιμοποιω το http://www.ubuntu-art.org/ ; Θελω να βαλω αυτο http://www.ubuntu-art.org/content/show.php/Ubuntu+Hardy+Black?content=76934 αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω.Αχ! Αρχιζω και απογοητευομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια εικόνα έχω :-D :-D :-D

 

Θα πας System -> Administration -> Login Window

 

μετά στην δεύτερη καρτέλα Local και θα κανεις add το .tar.gz αρχείο με την φώτο και θα την επιλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια εικόνα έχω :-D :-D :-D

 

Θα πας System -> Administration -> Login Window

 

μετά στην δεύτερη καρτέλα Local και θα κανεις add το .tar.gz αρχείο με την φώτο και θα την επιλέξεις

 

Και ετσι αλλαζει μονο το wallpaper ή ειναι κατι σαν theme;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το link που έχεις παραθέσει http://www.ubuntu-art.org/content/show.php/Ubuntu+Hardy+Black?content=76934 με την φώτο που θες να βάλεις είναι για την Login screnn (εκεί που δίνεις το username και κωδικό για να μπεις στο σύστημα)

 

δεν είναι wallpaper :-D

 

για wallpaper είναι διαφορετική η διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...