Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος Και Linux.


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Yπάρχει ένας γενικός κανόνας που απευθύνετε αυτό το λειτουργικό. Καταρχήν πρέπει να σου κόβει και λίγο για να το χειριστής. Μετά πρέπει αν ξεχάσεις ότι ήξερες και να αρχίσεις να μαθαίνεις κάτι από το μηδέν. Και τέλος πρέπει να μάθεις ότι συμμετέχεις σε μια κοινότητα και να ξεχάσεις να συμπεριφέρεσε σαν πελάτης που έχει δώσει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω λιγο με το "να σου κοβει λιγο". ακουγεται καπως ελιτιστικο αν και ειμαι σιγουρος οτι καπως αλλοιως το εννουσε ο chek2fire.

 

δεν εννοει να εισαι προικισμενος με extra νευρωνες

απλα use your mind , όλοι το χουμε το ρημαδι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε καινουριο, ή με διαφορετικη φιλοσοφια, θελει υπομονη, και δουλεια μεχρι να το κανεις κτημα σου. Οταν βγαλεις δηλαδη διπλωμα αυτοκινητου, με τη μια ξερεις να κανεις μπαντιλικια, και χειροφρενιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δειτε το screenshot. εφτιαξα μεσω των windows ενα partition των 100 gb (σε ενα 500αρη σκληρο που εχω σαν δευτερο για τα αρχεια μου) για να βαλώ εκει τα λινουξ. οταν παω λοιπον να εγκαταστησω τα λινουξ σε αυτο το partition που εφτιαξα μονο αυτο δεν βρισκω. βοηθηστε ρε παιδια γιατι δεν θελω να χασω αυτα που εχω.... http://img360.imageshack.us/my.php?image=screenshotjz6.png

 

EDIT: Και ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ λιγο... Ακουστε κανα Βob Marley :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που δίνεις φαίνεται να έχεις δύο δίσκους.

Έναν των 250GB (sda) που έχει ένα partition (sda1) ntfs των 250GB.

 

Έναν των 500GB(sdb) που έχει δυο partitions:

-sdb1 400GB ntfs

-sdb2 100GB ntfs

 

Πού είναι το πρόβλημα?

Πού έχεις τα δεδομένα σου?

Που βρίσκονται τα windows?

Που θέλεις να μπεί το linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που δίνεις φαίνεται να έχεις δύο δίσκους.

Έναν των 250GB (sda) που έχει ένα partition (sda1) ntfs των 250GB.

 

Έναν των 500GB(sdb) που έχει δυο partitions:

-sdb1 400GB ntfs

-sdb2 100GB ntfs

 

Πού είναι το πρόβλημα?

Πού έχεις τα δεδομένα σου?

Που βρίσκονται τα windows?

Που θέλεις να μπεί το linux?

 

Τα windows ειναι στον 250. τα δεδομενα μου στο 500 αλλα στο πρωτο partition. θελω να βαλω τα λινουξ στο partition με τα 100 Gb. συγγνωμη και παλι αλλα εγω αυτο το partition των 100 δεν το βλεπω. 107241ΜΒ ειναι 100 GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

392.863MB περίπου 400 και

107.241ΜΒ περίπου 100

 

απο πού δεν το βλέπεις ?

 

αν είναι άδειο μάλλον πρέπει να το σβύσεις και μετά θα το χρησιμοποιήσει το linux κατάλληλα.

 

όσο θα πειμένεις κάποια πιό υπεύθυνη γνώμη

ΧΑΛΑΡΩΣΕ λιγο...και Ακουσε κανα Βob Marley :-D:-D:-D

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows ειναι στον 250. τα δεδομενα μου στο 500 αλλα στο πρωτο partition. θελω να βαλω τα λινουξ στο partition με τα 100 Gb. συγγνωμη και παλι αλλα εγω αυτο το partition των 100 δεν το βλεπω. 107241ΜΒ ειναι 100 GB?

 

Είναι 100Gb και κάτι...

Αλλά τι το θες τόσο μεγάλο?

Το linux θα μπορεί να βλέπει το partition των 400GB που έχεις τα δεδομένα σου.

Οπότε καλό είναι να σβήσεις το partition των 100GB και να κολλήσεις τα 70 GB σε αυτό που έχει 400.

Μετά στον χώρο που θα μείνει και θα είναι 30 GB περίπου να φτιάξεις 2 partitions.

Το πρώτο σε σειρά να είναι για το linux (28GB ας πούμε) και το δεύτερο το διπλάσιο της ram σου (2GB αν υποθέσουμε οτι έχεις 1GB RAM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 100Gb και κάτι...

Αλλά τι το θες τόσο μεγάλο?

Το linux θα μπορεί να βλέπει το partition των 400GB που έχεις τα δεδομένα σου.

Οπότε καλό είναι να σβήσεις το partition των 100GB και να κολλήσεις τα 70 GB σε αυτό που έχει 400.

Μετά στον χώρο που θα μείνει και θα είναι 30 GB περίπου να φτιάξεις 2 partitions.

Το πρώτο σε σειρά να είναι για το linux (28GB ας πούμε) και το δεύτερο το διπλάσιο της ram σου (2GB αν υποθέσουμε οτι έχεις 1GB RAM).

το εχω ελευθερο και γι αυτο το κανα μεγαλο...

392.863MB περίπου 400 και

107.241ΜΒ περίπου 100

 

απο πού δεν το βλέπεις ?

 

αν είναι άδειο μάλλον πρέπει να το σβύσεις και μετά θα το χρησιμοποιήσει το linux κατάλληλα.

 

όσο θα πειμένεις κάποια πιό υπεύθυνη γνώμη

ΧΑΛΑΡΩΣΕ λιγο...και Ακουσε κανα Βob Marley :-D:-D:-D

.

χαλαρος αρκετα ειμαι και γι αυτο αποφασισα να παω να παρω κανα σκληρο 30αρη να τα βαλω να δω και γω επιτελους τι λενε τα λινουξ. τεσπα. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους τα καταφερα. τα εβαλα. Και τωρα οι αποριες και η ενημερωση... Πρωτο προβλημα. Κατι παιζει με τον driver της καρτας γραφικων. δειτε την εικονα και εξηγηστε μου παρακαλω γιατι δεν το πιανω αυτο που λεει. http://img522.imageshack.us/my.php?image=screenshot1xn4.png Επισης πειτε μου αν τα default προγραμματα για μουσικη και ταινιες δεν ειναι τα καλυτερα, ποια ειναι και πως μπορω να τα εγκαταστησω...

Μου φενεται πως θα αρχισω να χρησιμοποιω τα windows μονο για gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει οτι ο driver ειναι ενεργοποιημενος και σε χρήση. κανενα πρόβλημα. Τα υπολοιπα ειναι επισημανσεις γιατι οι drivers που μας δινει η nvidia ειναι κλειστου κώδικα.

Κανενα προβλημα

Για μουσικη σου προτείνω 1)amarok(qt) 2)exile - totem (gtk) για ταινιες πολυ καλό είναι το vlc , Rhythmbox,Banshee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...