Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος Και Linux.


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντικειμενικα παιδια το ubuntu ειναι αρκετα δυσκολο χωρις νετ να το στησεις διοτι δεν εχεις αμεση προσβαση σε καποιον που να ξερει αφου δεν εχει μεγαλωσει πολυ η κοινοτητα

 

@stauros772000

 

υπαρχουν πολλες διανομες οπως η ubuntu based mint η οποια σου παρεχει codecs κατα την εγκατασταση

 

υπαρχει και αυτο http://ultimateedition.info/

που ειναι το απολυτο και εντυπωσιακοτερο λειτουργικο συστημα

 

οσο για dual boot ειναι απλο βαλε wubi ( πολυ καλη δουλεια)

ή διαβασε αυτο (πολυ καλο και αναλυτικο)

http://kassapoglou.blogspot.com/search/label/UBUNTU

το μαθημα 8

πολλοι κανουν λαθος και οριζουν το Partition στο οποιο προοριζουν για λινουξ για παραδειγμα ως ntfs

μην το κανετε αυτο. αφηστε το unlocated

μετα κατα την εγκατασταση το ubuntu θα σας βγαλει παραθυρο οπου θα ορισετε το ελευθερο χωρο ως Partition με ext3 , Partition με swap

 

αν θες διαβασε τα ολα ειναι πολυ καλα και εξηγουν τα παντα

 

@chek2fire μαζι σου συμφωνω απολυτα

 

το μονο προβλημα με το dual boot ειναι το grub οταν θες να επιστρεψεις μονο σε ενα λειτουργικο

αυτο θελει διαβασμα

 

ευχαριστω

 

YΓ εχω τοσα ?? ερωτηματικα πανω απο τον tux αλλα αρχισα να δινω και οδηγιες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

φιλε st2 σημερα δεχτηκα το τελιωτικο χτυπημα απο δαυτο το "λειτουργικο".

ειχα αποθηκευσει καποια δεδομενα ,φοτο βιντεο κλπ,πριν βγαλω τον 2,5αρι απο το λαπτοπ και βαλω τον αλλο με βιστα.σημερα ξαναεβαλα αυτον με το λινουξ,για να παρω τα δεδομενα σε στικ και να δοκιμασω το 8.04(παρεπιπτοντως ,δεν εχει μπροστα στα ματια μου επιλογη εγκαταστασης,οπως εγραψε καποιος αλλος σε αυτο το θρεντ).

λοιπον κανω εκκινηση με τον σκληρο με το 7.10 και μου ζηταει ονομα,user name και κωδικο(τετοια μου ζητουσε και στην εγκατασταση..),του εδωσα τα ιδια με αυτα της εγκαταστασης και με εβγαλε στο ντεσκτοπ,οχι αυτο που ειχα ορισει στο τελευταιο κλεισιμο.αρχισα να την ψιλιαζομε την δουλεια ,και στην διαρκεια επιβεβαιωθικαν οι φοβοι μου....πουθενα τα αρχεια μου.ειχα κανει 2 παρτισιον,τα βρηκα οπως τα ειχα ορισει,αλλα σε αυτο που δουλευα, βρηκα εναν φακελο lost and foynd νομιζω λεγεται,και δεν μπορω να τον ανοιξω.εχει ενα λουκετο πανω του.απο τα 77 γιγα ,μου δειχνει οτι εχει ελευθερα τα 65,αρα τα αρχεια ειναι μεσα.

πως θα τα παρω????

για δωστε τα φωτα σας ,και ΔΕΝ θα ξανα ασχοληθω με λινουξ,στον λογο μου,ουτε στο στομα μου θα ξανα βαλω αυτο το ονομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αρχεια δε εχουν πειραχθει εφοσον δεν εχεις κανει σχεδον καμια δουλεια με το λινουξ

λογικα αν κανεις απεγκατασταση (φορματ στο παρτιτιον) το λινουξ

 

τα αρχεια θα τα βρεις μετα με τα παραθυρα

δεν ειμαι και πολυ εξπερ εχω ακομα πολλα ερωτηματικα και εγω

αλλα αυτο πιστευω

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε st2 σημερα δεχτηκα το τελιωτικο χτυπημα απο δαυτο το "λειτουργικο".

ειχα αποθηκευσει καποια δεδομενα ,φοτο βιντεο κλπ,πριν βγαλω τον 2,5αρι απο το λαπτοπ και βαλω τον αλλο με βιστα.σημερα ξαναεβαλα αυτον με το λινουξ,για να παρω τα δεδομενα σε στικ και να δοκιμασω το 8.04(παρεπιπτοντως ,δεν εχει μπροστα στα ματια μου επιλογη εγκαταστασης,οπως εγραψε καποιος αλλος σε αυτο το θρεντ).

 

Μήπως είδες το Dektop του ubuntu όπως είδες και το Linux σαν λειτουργικό?

 

screenshot.png

 

λοιπον κανω εκκινηση με τον σκληρο με το 7.10 και μου ζηταει ονομα,user name και κωδικο(τετοια μου ζητουσε και στην εγκατασταση..),του εδωσα τα ιδια με αυτα της εγκαταστασης και με εβγαλε στο ντεσκτοπ,οχι αυτο που ειχα ορισει στο τελευταιο κλεισιμο.

Μήπως το τελευταίο κλείσιμο ήταν με hard shutdown πατώντας του κουμπί λάπτοπ?

 

αρχισα να την ψιλιαζομε την δουλεια ,και στην διαρκεια επιβεβαιωθικαν οι φοβοι μου....πουθενα τα αρχεια μου.ειχα κανει 2 παρτισιον,τα βρηκα οπως τα ειχα ορισει,αλλα σε αυτο που δουλευα, βρηκα εναν φακελο lost and foynd νομιζω λεγεται,και δεν μπορω να τον ανοιξω.εχει ενα λουκετο πανω του.απο τα 77 γιγα ,μου δειχνει οτι εχει ελευθερα τα 65,αρα τα αρχεια ειναι μεσα.

 

Τα αρχεία σου δεν πρέπει είναι στο lost found...

 

πως θα τα παρω????

Σε τι filesystem είναι διαμορφωμένο το εν λόγο partition?

Αν δεν ξέρεις δώσε σε τερματικό με τη σειρά τις παρακάτω εντολές και πόσταρε τα αποτελεσματά τους εδώ.

>
sudo fdisk -l
cat /etc/fstab
ls /dev/disk/by-uuid/ -n

 

για δωστε τα φωτα σας ,και ΔΕΝ θα ξανα ασχοληθω με λινουξ,στον λογο μου,ουτε στο στομα μου θα ξανα βαλω αυτο το ονομα....

Θα χαιρόμουν πολύ αν θα έλεγες το αντίθετο... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον από τον ελεύθερο χώρο κάποιου filesystem καταλαβαίνεις ότι τα αρχεία σου βρίσκονται αποθηκευμένα σε αυτό, κάνε απλά μια αναζήτηση.

 

Π.χ.:

 

- Πάτα alt+F2

- Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, γράψε "gnome-terminal"

- Στην κονσόλα που θα ανοίξει γράψε:

>sudo find / -iname "*.avi"

(υποθέτω ότι στα αρχεία σου είχες καποιο αρχείο *.avi, αλλιώς αντικατάστησε κατάλληλα)

 

Θα πάρει λίγη ώρα, γιατί ψάχνεις αναδρομικά όλους τους καταλόγους σε όλα τα συστήματα αρχείων που είναι mounted και γιατί οι 2.5' σκληροί δίσκοι είναι αργοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εντολή, είναι text αρχείο ρυθμίσεων μέσα στον κατάλογο /etc, το οποίο μπορείς να τροποποιήσεις με κάποιον text editor.

 

Το /etc/fstab περιέχει έναν πίνακα με αντιστοιχίες filesystems (συστήματα αρχείων που τυπικά βρίσκονται σε κάποιο partition η σε καποιο φυσικο μεσο που αντιπροσωπευεται ως block device, αλλα οχι απαραιτητα), παραμέτρους (options που καθορίζουν διάφορες λεπτομέρειες) και mount points (σημεία στην ιεραρχία του root filesystem, του /, στα οποία θέλεις να αντιστοιχιστούν τα περιεχόμενα του filesystem). Έχοντας ένα σωστά καθορισμένο /etc/fstab, μπορούν τα filesystems σου να γίνονται mount αυτόματα κάθε φορά που ξεκινάει το λειτουργικό, ή μπορείς εσύ να τα κάνεις mount/unmount δίνοντας απλά την εντολή mount/umount ακολουθούμενη από το όνομα της συσκευής που περιέχει το filesystem (π.χ. mount /dev/sda1) ή το mount point στο οποίο είναι αντιστοιχισμένη (π.χ. mount /mnt/cdrom).

 

Εκτός από το άρθρο της Wikipedia δες επίσης:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1287332&postcount=4

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1213545&postcount=4

man 1 mount

man 5 fstab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, στην εντολη sudo κλπ...και στην δευτερη....στο παραθυρο αλτ+φ2,δεν κανουν τιποτες.η τριτη εντολη βγαζει αυτἀ̓:::

 

total 0

lrwxrwxrwx 1 0 0 10 2008-05-20 14:38 1b123793-ebe0-494b-98a4-c6c70e61166f -> ../../sda5

lrwxrwxrwx 1 0 0 10 2008-05-20 14:38 482C-F190 -> ../../sda1

lrwxrwxrwx 1 0 0 10 2008-05-20 14:38 e1f8ce8b-de34-4bdb-81d6-5e54334ecf49 -> ../../sda2

 

 

εψαξα για τα αρχεια μου σε καθε φακελο αλλα δεν βρηκα τπτ.το λειτουργικο αυτο ,ποσο χωρο πιανει σε εναν σκληρο.σε εμενα απο τα 77 εμειναν ελευθερα 65.8.τα δεδομενα μου να τα ξεχασω??? ....αν ηταν βιστα,δεν θα ειχα προμπλεμ αλλα με αυτο δεν την βγαζω....

 

παρεπιπτοντως,ημανε ορκισμενος οχτρος του μπιλι,οντας χρηστης ΑΜΙΓΚΑΣ απο το 89 εως το 2003 ,οποτε και αγορασα προγραμμα για αυτοκινητο που δουλευε σε γουιν με συνεπεια να υποπεσω στο παραπτωμα της αγορας πισιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην σουντο ,το σελλ εβγαλε αυτὀ :

 

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x0009b71c

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 1 9584 76983448+ 41 PPC PReP Boot

/dev/sda2 * 9585 19049 76027612+ 83 Linux

/dev/sda3 19050 19457 3277260 5 Extended

/dev/sda5 19050 19457 3277228+ 82 Linux swap / Solaris

stauros772000@stauros772000:~$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδωσα cat /etc/ftab και εβγαλἐ:

 

# /etc/fstab: static file system information.

#

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

proc /proc proc defaults 0 0

# /dev/sda2

UUID=e1f8ce8b-de34-4bdb-81d6-5e54334ecf49 / ext3 defaults,error s=remount-ro 0 1

# /dev/sda5

UUID=1b123793-ebe0-494b-98a4-c6c70e61166f none swap sw 0 0

/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexeeexeexe ....τουτο δω ουτε επεξεργασια με αφηνει να κανω,ωστε να μην γραφω το ενα ποστ μετα το αλλο....ειπαμε να εχει χαρακτηρα αλλα οχι και ετσι....

επισης,....για πρωτη φορα μου κοπηκε το download,ποτέ στα βιστα ή το σολαρις.ειπα να κατεβασω το ουλτιματ ,1.7 γιγα το ειδα,και ειπα θα ειναι κομπλε,ας το δοκιμασω,,,,που τετοια τυχη,στα 500 μεγα κρεμασε...εδω το γιουτουμπι δεν δουλευει....φτου την γκαντεμια μου....αντε τωρα να ψαχνω υλικο....σαν να μου περισσευει χρονος ....να τον ξωδειασω σε τουτο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep.... απορω ποιοι το χρησιμοποιουν....

παω να απαντησω σε εμαιλ στο υαχου,κανω απαντηση....και τι εκπληξη ...πρεπει να συμπληρωσω την διευθυνση....

παω να γραψω.... την απαντηση μου....και δεν γραφει...μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο γ@μ@μ@νο λειτουργικο,στο δι@ολ@@@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μια χαρα κατεβηκε το ultimate. Τωρα μενει να το δοκιμασω. Μεχρι στιγμης με το pclinuxos (μιας και ειμαι εντελως ασχετος με linux)καταφερα να σωσω το desktop των windows μετα απο απροσμενο crash. Ουτε safemode, ουτε κονσολες, ουτε $#@$@5 δεν εκανε τιποτα. Με τα χιλια ζορια μετα απο 1 1/2 μερα καταφερα ενα σακατικο repair. Για αρχαριους τουλαχιστον απο οσο εχω ακουσει και εχω δοκιμασει λιγο ειναι το pclinuxos, mandriva και mint, τα οποια εχουν ετοιμους codecs. Παντα βεβαια απο οτι καταλαβα σημαντικο βοηθημα ειναι να εχεις συνδεση με ιντερνετ για ερωτησεις σε προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο.

Ο τρόπος που γράφεις δείχνει οτι δεν σέβεσαι το forum και τους χρήστες του.

Επίσης προσβάλλεις και τους χρήστες του unix,linux.

 

Αυτά που λες δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Εσένα δεν σου δούλεψε επειδή δεν διάβασες και δεν προσπάθησες.

Είσαι μέσα στο 5% που δοκίμασε linux και φρίκαρε.

Μήπως το υπόλοιπο 95% είναι ηλίθιοι?

 

Αν θες να βρείς λύση ρίξε ένα διάβασμα

πρώτα εδώ -> Πώς Να Κάνεις Ερωτήσεις Με Έξυπνο Τρόπο

και μετά ξανά ρώτα, αλλιώς δεν νομίζω να πάρεις απάντηση ΠΟΤΕ και απο ΚΑΝΕΝΑ.

 

Αν δεν θες άλλο Bill τράβα στο Solaris 10 που σου δουλεύουν όλα (που παρεμπιπτόντως ούτε η εφαρμογή σου για το αυτοκίνητο παίζει και ύστερα είναι UNIX based).

Βάλε και AmigaOS 4 αν θες για να νοσταλγείς τα 80's. :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...