Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος Και Linux.


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητω συγγνωμη αν αυτα που θα ρωτησω απο καποιους θεωρουνται χαζα και δεδομενα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας. Δεν μπορω να κανω εγκατασταση τα ubuntu 8.04. Εχω 2 σκληρους. Στον 1 εχω τα windows και τον αλλο τον εχω για back up. Τον 2ο τον εχω χωρισει σε 2 partition για να βαλω τα linux. Οταν παω φτανω στο σημειο της εγκαταστασης που μου λεει να επιλεξω partition μονο το partition αυτο δεν βλεπω και γενικοτερα σε εκεινο το παραθυρο που μου βγαζει δεν καταλαβαινω και πολλα!Βοηθηστε με να τα εγκαταστησω σε εκεινο το partition. Θελω να μαθω linux!

 

 

Ευχαριστω

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1)Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, απλά κάνεις ένα search πριν ποστάρεις! :-)

2)Δεν βλέπεις το partition ή ολόκληρο τον δίσκο?Μήπως είναι usb?

Οι δίσκοι θα έχουν ένα τέτοιο όνομα /dev/hda ή /dev/sdb ή κάτι τέτοιο.

Τα partition θα έχουν και ένα αριθμό στο τέλος.πχ /dev/hda1,/dev/hdb2.

3)Θα πρέπει να κάνεις 2 partition για το linux.

Το ένα θα είναι για το "/" (τουλάχιστον 10GB) και το άλλο για το "swap" (Διπλάσιο της RAM που έχεις).

Και εκεί που σε ρωτάει για τους δίσκους να επιλέξεις manual .

Στο manual:

1)Επιλέγεις το partition που θέλεις να βάλεις το linux.Επιλέγεις filesystem ext3.Στο mount point δίνεις "/".(χωρίς τα "" !!!)

2)Επιλέγεις το partition που θα βάλεις το swap.Επίλέγεις filesystem linux-swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Καλό θα ήταν να κάνεις 2 partition για το linux.

Το ένα θα ίναι για το "/" (τουλάχιστον 10GB) και το άλλο για το "swap" (Διπλάσιο της RAM που έχεις).

Προσωπικά έκανα 3 partition. Το 3-το ονόμασα /home ~20 GB. Και θα έλεγα το σύνολο (RAM+swap) να είναι περίπου 3 GB.

Δηλαδή κατ'εμε :

1. "/" (τουλάχιστον 10GB) τύπου "ext3" - εδώ θα μπει το σύστημα

2. τύπου "swap" - σύνολο (RAM+swap) = ~3 GB

3."/home ~20 GB. τύπου "ext3" - εδώ θα μπαίνουν τα Data σου (σαν το "My Documents")...

 

Αμέσως μετά την εγκατάσταση ρίξε και μια ματιά εδώ :

Πως να εγκαταστήσετε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στο Ubuntu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έκανα 3 partition. Το 3-το ονόμασα /home ~20 GB. Και θα έλεγα το σύνολο (RAM+swap) να είναι περίπου 3 GB.

Δηλαδή κατ'εμε :

1. "/" (τουλάχιστον 10GB) τύπου "ext3" - εδώ θα μπει το σύστημα

2. τύπου "swap" - σύνολο (RAM+swap) = ~3 GB

3."/home ~20 GB. τύπου "ext3" - εδώ θα μπαίνουν τα Data σου (σαν το "My Documents")...

 

Αν έχει 3 GB ram δηλαδή δεν θα κάνει swap?

Καλό θα ήταν αν έχει ram λιγότερη ή ιση των 2 gb να κάνει swap το διπλάσιο.

Αν έχει παραπάνω ας κάνει απο 1-4 , ανάλογα πάντα με την αρχιτεκτονική, τον δίσκο,και την ram. :-)

 

 

Όπως βλέπεις και με 4 GB το swap δεν είναι άδειο.;)

>           total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       4058532    4034728      23804          0     179752    3086832
-/+ buffers/cache:     768144    3290388
Swap:      2048248      43088    2005160

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά. κάνε backup πρίν ξεκινήσεις να κάνεις οτιδήποτε.

Μετά μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έδωσαν παραπάνω. Είναι ποιο εύκολο απο ότι φαντάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ανταποκριση που δειχνετε αλλα και παλι δεν βρισκω ακρη. Το partition που εχω κανει για να κανω install τα ubuntu ειναι 100GB. Το προβλημα ειναι οταν φτανω στο παραθυρο που λεει select a disk. Εκει παταω manually edit partition table και στην συνεχεια δεν βρισκω το partition εχω φτιαξει εγω ηδη. Τα αρχεια μου τα εχω ηδη κανει back up αλλα για να αποφυγω την διαδικασια να ξαναπερναω 500gb data, ρωταω για να μην κανω καμια πατατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολύ χώρο στο δίσκο για να διαθέσεις στο linux τότε καλό θα ήταν να κάνεις 20-30 GB το "/", όσα θέλεις για το /home και swap όπως θα διαβάσεις παραπάνω.

Το partition πως το έχεις φτιάξει?

Δεν βλέπεις μόνο το 100GB ή δεν βλέπεις καν τον δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολύ χώρο στο δίσκο για να διαθέσεις στο linux τότε καλό θα ήταν να κάνεις 20-30 GB το "/", όσα θέλεις για το /home και swap όπως θα διαβάσεις παραπάνω.

Το partition πως το έχεις φτιάξει?

Δεν βλέπεις μόνο το 100GB ή δεν βλέπεις καν τον δίσκο?

 

βλεπω το δισκο αλλα δεν βλεπω το partition με τα 100 GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπες όμως πως το έφτιαξες!

Δες λίγο αυτή εδώ την εικόνα και δώσε μας μια ίδια απο αυτό που βλέπεις στο σύστημά σου.

Αν δεν μπορείς να δώσεις screenshot μπορείς να δείξεις γραπτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπες όμως πως το έφτιαξες!

Δες λίγο αυτή εδώ την εικόνα και δώσε μας μια ίδια απο αυτό που βλέπεις στο σύστημά σου.

Αν δεν μπορείς να δώσεις screenshot μπορείς να δείξεις γραπτός...

 

To partition το εφτιαξα μεσα απο τα windows με το paragon. Δεν εχω πολυ χρονο τωρα. Τ απογευμα θα ανεβασω κανα scrrenshot μηπως και βγαλουμε ακρη... Συγγνωμη για την ταλαιπωρια και την αγνοια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα αυτο στην προηγουμενη σελιδα....

 

2)Δεν βλέπεις το partition ή ολόκληρο τον δίσκο?Μήπως είναι usb?

Οι δίσκοι θα έχουν ένα τέτοιο όνομα /dev/hda ή /dev/sdb ή κάτι τέτοιο.

Τα partition θα έχουν και ένα αριθμό στο τέλος.πχ /dev/hda1,/dev/hdb2.

3)Θα πρέπει να κάνεις 2 partition για το linux.

Το ένα θα είναι για το "/" (τουλάχιστον 10GB) και το άλλο για το "swap" (Διπλάσιο της RAM που έχεις).

Και εκεί που σε ρωτάει για τους δίσκους να επιλέξεις manual .

Στο manual:

1)Επιλέγεις το partition που θέλεις να βάλεις το linux.Επιλέγεις filesystem ext3.Στο mount point δίνεις "/".(χωρίς τα "" !!!)

2)Επιλέγεις το partition που θα βάλεις το swap.Επίλέγεις filesystem linux-swap.

 

αυτο ποιος θα το πει σε εναν αρχαριο που δεν εχει προσβαση στο νετ απο το σπιτι????

τι θελω να πω????σαν ενας ακομα αρχαριος θελησα να δοκιμασω το λινουξ.κατεβασα το χαπι λιν,το κουμπουντου 7.10 το ουμπουντου 8.04,αγορασα εναν σκληρο,και ξεκινησα....

το χαπι δεν μπορεσα να το εγκαταστησω παρα την επιμονη μου και πολλες προσπαθειες....

στο 8.04 λαειβ σιντι,ΔΕΝ βρηκα επιλογη εγκαταστασης....

στο 7.10 καταφερα να το εγκαταστησω,και εγω δεν θυμαμαι πως....

τα συμπερασματα μου:

αν δεν εισαι βιτσιοζος,δεν....

δλδ ειναι δυσκολο να κρατηθει ιδιο λεξιλογιο?μιλαω για οτι κουφο μπορει να φανταστει ο καθεις....πχ στα βιστα εχουμε το κοντρολ πανελ...στο λινουχ....δεν θυμαμαι και αν εχει....και δεν θελω να μαθω αλλη ορολογια....

αμ το αλλο?βαζω ενα στικακι(δεν μπορω να μην αναφερω οτι το αναγνωρισε κατευθειαν,πραγμα που δεν το περιμενα) με μουσικη μπ3 και κανω διπλο κλικ....ανοιγει το αμαροκ και ....τιποτα.ουτε αυτο το περιμενα....

τεσπα,θεωρω πως εδωσα οτι ευκαιρια ημουν διατεθημενος να δωσω για να με κερδισουν,αλλα γιοκ(και να φανταστει κανεις δεν εκανα ντουαλ βουτ συστημα αλλα εδωσα εναν ολοκληρο σκληρο στο λινουξ,και παλι δυσκολευτικα..).ηρθε η ωρα να γυρισω στο σολαρις 10....μια συμβουλη....καντε το πιο φιλικο....αν θελετε να το κρατησετε για μια μικρη ομαδα διαφορετικων ....το καταφερατε....

 

 

τα εγραψα εδω ...σαν αρχαριος και εγω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βαρέσετε αλλά, ρε παιδιά...

Λέμε ΤΟ ubuntu και όχι ΤΑ ubuntu...

 

Δεν είναι πολλά τα έρμα. Ένα λειτουργικό είναι (καταπληκτικό ομολογουμένως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα αυτο στην προηγουμενη σελιδα....

 

....

στο 8.04 λαειβ σιντι,ΔΕΝ βρηκα επιλογη εγκαταστασης....

Στο Desktop ήταν.Μπροστά στα μάτια σου. :-)

 

στο 7.10 καταφερα να το εγκαταστησω,και εγω δεν θυμαμαι πως....

τα συμπερασματα μου:

αν δεν εισαι βιτσιοζος,δεν....

Το αντίθετο θα έλεγα...

Δηλαδή αν είσαι βιτσιόζος δεν...

 

δλδ ειναι δυσκολο να κρατηθει ιδιο λεξιλογιο?μιλαω για οτι κουφο μπορει να φανταστει ο καθεις....πχ στα βιστα εχουμε το κοντρολ πανελ...στο λινουχ....δεν θυμαμαι και αν εχει....και δεν θελω να μαθω αλλη ορολογια....

Υπάρχει control panel, ανάλογα την διανομή.

Δηλαδή αν σε νέα έκδοση windows το control panel το λέγανε System Settings θα συνέχιζες να το λές control panel?

 

αμ το αλλο?βαζω ενα στικακι(δεν μπορω να μην αναφερω οτι το αναγνωρισε κατευθειαν,πραγμα που δεν το περιμενα) με μουσικη μπ3 και κανω διπλο κλικ....ανοιγει το αμαροκ και ....τιποτα.ουτε αυτο το περιμενα....

Γιατί ο windows media player παίζει mp3 χωρίς codec?

 

τεσπα,θεωρω πως εδωσα οτι ευκαιρια ημουν διατεθημενος να δωσω για να με κερδισουν,αλλα γιοκ(και να φανταστει κανεις δεν εκανα ντουαλ βουτ συστημα αλλα εδωσα εναν ολοκληρο σκληρο στο λινουξ,και παλι δυσκολευτικα...)

Δώσε αν θές ακόμη μια διαβάζοντας πρώτα λίγο...

ηρθε η ωρα να γυρισω στο σολαρις 10....μια συμβουλη....καντε το πιο φιλικο....αν θελετε να το κρατησετε για μια μικρη ομαδα διαφορετικων ....το καταφερατε....

Αστειεύεσαι βέβαια...και για το πιο φιλικό και για το solaris...

τα εγραψα εδω ...σαν αρχαριος και εγω ...

Χάρηκα που διάβασα τον σχολιασμό σου! :-)

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά μάλλον εσύ δεν είχες την υπομονή. Δεν μπορώ να καταλάβω πως βρίσκετε δύσκολο τον installer του ubuntu ενώ το text installer των windows τον βρίσκετε πανεύκολο. Αντικειμενικά είναι πολύ πιο δύσκολος αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας μου φένετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...