Προς το περιεχόμενο

Linux AutoCAD howto blog


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος έφτιαξε το παρακάτω blog που προσωπικά τουλάχιστον μου έλυσε τα χέρια, και κατάφερα επιτέλους να ξυλώσω τα windows.

>http://alxarch.wordpress.com/

Αφορά στην έκδοση 2000 και υστερεί πιστεύω μόνο στο θέμα του 3d, αν βέβαια χρησιμοποιείτε το autocad γι' αυτό.

 

Αν σας βοηθήσει, αφήστε κάποιο comment/thanks:-)

 

e.g.

sorry gtroza αλλά παραμένει απαραίτητο:mrgreen:. Μακάρι να πάψει να ναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η γνωμη μου ειναι οτι πολυ δυσκολα, μαλλον απιθανο ειναι για καποιον επαγγελματια αρχιτεκτονα ή πολιτικο μηχανικο να αφησει τα παραθυρια και να γυρισει σε GNU LINUX

δυστυχως δεν υπαρχουν προγραμματα

ουτε για τοπογραφια ουτε για στατικα

ουτε τοσο καλα αναπτυγμενα οσο στα παραθυρα πραγραμματα CAD

 

δυστυχως

 

και μαλιστα το κοστος για το στησιμο ενος τεχνικου γραφειου-εταιρειας ανεβαινει παρα πολυ για την αγορα μονο και μονο του λειτουργικου και το στησιμο δικτυου

 

μια ασχετη παρατηρηση - παραπονο

πολλοι μεγαλυτεροι σε ηλικια μηχανικοι επεφταν σε κατι καλα παιδια τεχνικους ( ο θεος να τους κανει ) που για να βαλουν drivers στον εκτυπωτη ή για να ενώσουν 2 pc με καλώδιο usb επαιρναν οσο και μια επισκεψη γιατρου.

 

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω και ποια ειναι η οδος που θα αλλαξει τα πραγματα και θα φυγουν τα παραθυρια. το wine???? απο την αρχη νεα δημιουργια προγραμματων ???? μια αλλαγη απο τις εταιρειες που θα δινουν και εκδοσεις για gnu linux??(θα ειναι opensource ή freesoftware ή θα χρεωνεται και αν χρεωνεται δεν θα ειναι εναντια στην λογικη του gnu linux????)? ατομα που εχουν 5 γνωσεις παραπανω θα περνουν τον κωδικα και θα τον αλλαζουν/προσαρμόζουν για gnu linux (μυριζει πειρατικο μπαρουτι!)????

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.el.html

δεν ξερω

 

αλλα ελπιζω συντομα να αλλαξουν τα πραγματα

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω και ποια ειναι η οδος που θα αλλαξει τα πραγματα και θα φυγουν τα παραθυρια. το wine???? απο την αρχη νεα δημιουργια προγραμματων ???? μια αλλαγη απο τις εταιρειες που θα δινουν και εκδοσεις για gnu linux??(θα ειναι freesource ή θα χρεωνεται και αν χρεωνεται δεν θα ειναι εναντια στην λογικη του gnu linux????)? ατομα που εχουν 5 γνωσεις παραπανω και θα περνουν τον κωδικα και θα τον αλλαζουν για gnu linux????

δεν ξερω

 

To wine είναι η λύση να χρησιμοποιείς το πρόγραμμά σου σε άλλη πλατφόρμα. Μπορεί να αγοράσεις το autocad κι απλά να θέλεις unix περιβάλλον. Το αν θα αναπτυχθούν εφαρμογές (το ιδανικότερο, πρακτικά και φιλοσοφικά), το θεωρώ αναπόφευκτο, κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό, ούτε καν σε πολύ καιρό.

 

Οι εταιρίες freesource τέτοια προγράμματα δεν πρόκειται να κάνουν. Γιατί και να χρεώνουν, απλά παίρνεις τον κώδικα και τέλειωσες, πλέον γίνεται τζάμπα. Το θέμα είναι (έστω και proprietary) να στηρίζουν και unixοειδή λειτουργικά όπως, αν θυμάμαι καλά, γίνεται με το photoshop.

 

Δεν γνωρίζω πολλά για την "CAD σκηνή" στο χώρο του linux (ας με βοηθήσει κι ο gtroza) αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο πλήθος επιλογών σε αντιστοιχά επίπεδα, μήπως είναι εφικτό να γίνει μια προσπάθεια από τις ομάδες που τα τρέχουν για κάτι πιο μαζικό και συγκεκριμένο. Να χτιστεί κάπως μια κοινότητα ισχυρή, γιατί αυτό είναι και το κουμπί όλης της open-source υπόθεσης, μπορεί να φαντάζομαι και πράγματα...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο πρόβλημα παρουσιάζεται στις εφαρμογές της adobe autocad και photoshop.Για το δεύτερο η google χρηματοδοτεί την προσπάθεια για photoshop σε wine.

Η adobe μπορεί κάλιστα να βγάλει τις εφαρμογές τις και για linux, όπως έκανε με το flash που δεν είναι ούτε open άρα ούτε gnu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το κειμενο του εκανα πολλες επεξεργασιες γιατι ξερω οτι πολλοι το κατεχουν το θεμα καλυτερα και δεν ηθελα να δημιουργησω προβλημα

 

 

<<Δεν γνωρίζω πολλά για την "CAD σκηνή" στο χώρο του linux (ας με βοηθήσει κι ο gtroza) αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο πλήθος επιλογών σε αντιστοιχά επίπεδα, μήπως είναι εφικτό να γίνει μια προσπάθεια από τις ομάδες που τα τρέχουν για κάτι πιο μαζικό και συγκεκριμένο. Να χτιστεί κάπως μια κοινότητα ισχυρή, γιατί αυτό είναι και το κουμπί όλης της open-source υπόθεσης, μπορεί να φαντάζομαι και πράγματα..>>

 

 

συμφωνω απόλυτα

 

αλλα για εναν του χωρου το μεγαλο του προβλημα δεν ειναι μονο το CAD αλλα και τα υπολοιπα προγραμματα(στατικης αναλυσης δεν εχω βρει τπτ) καθως και η συμβατοτητα με τους συναδελφους του που εχουν παραθυρα(αντε να συνεννοηθεις) και κυριως με τα μηχανηματα π.χ. μετρησεων

 

 

αν δειτε το λινκ http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.el.html

αλλο opensource αλλο freesoftware και εγω τα μπερδευα αλλα θα πρεπει να τα λεμε σωστα

οπως οτι ειναι GNU LINUX μαζι

θα μου πειτε ιδιοτροπιες και εγω αυτο πιστευα αλλα πιστεψτε οτι το να μιλας με ακριβεια εστω και αν ο αλλος ξερει ειναι μεγαλη υποθεση

 

οσο για το autocad αποτελει ενα μικρο μερος της δουλειας που πρεπει να γινει απο πολ. μηχ. ή αρχιτεκτονα και πολλες φορες πλεον δεν χρησιμοποιειται γιατι στην αγορα υπαρχουν ανωτερες εφαρμογες (revit , archicad) και εχουν γινει αξιολογες προσπαθειες στο gnu linux

 

οσο για το photoshop δεν εχω επαφη αλλα πιστευω οτι υπαρχουν εφαρμογες που κλυπτουν με το παραπανω το κενο

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο st2 έχει απόλυτο δίκιο... δυστυχώς.

Δεν υπάρχει πιθανότητα να στηρίξεις τεχνικό γραφείο και τις απαιτήσεις του σε wine. Προσωπικά -όπως ξαναείπα - την ημέρα που θα έχω το CATIA και το AutoCAD σε GNU/Linux, θα την κάνω tatoo στο μπράτσο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να σπρώξουμε το ζήτημα. Δεν τα θέλουμε για μας, και με αρχιτεκτονική να μην είχα σχέση θα το στήριζα για να γίνει μερική, σταδιακή κάποια τέλος πάντων στροφή προς αυτά απ' όλους.

Είναι μεν κάπως ουτοπικό αλλά όπως ο καθένας χρησιμοποιεί τον firefox και γελάει με τον explorer θέλω να γίνει κάτι τέτοιο (η αλλάγη του στάνταρ και δεδομένου) σε μεγαλύτερη κλίμακα. Μιλάω γενικά βέβαια για το opensource ζήτημα, σε διάφορους κλάδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει πως δε θα πρέπει να σπρώξουμε το θέμα. Ίσα-Ίσα το αντίθετο. Απλά όπως και να το κάνεις είναι σχεδόν αδύνατο να λειτουργήσεις αυτή τη στιγμή με wine σε επαγγελματικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wine δεν την παλευει

πρεπει να γινει αυτο ακριβως να βλεπουμε την Μ$ και να γελαμε

αλλα μας κρατανε δεσμιους επειδη δεν βγαζουν εφαρμογες

και δεν εχω καταλαβει γιατι ακριβως το κανουν αυτο??

η Μ$ εχει καποια οικονομικη σχεση με την π.χ. autodesk (autocad) και αυτη ειναι δεσμευμενη να βγαζει μονο για παραθυρα προϊόντα???

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επίπεδο) απαντούσα στο post του The_Mentor

φοιτητής είμαι και απλά χρησιμοποιώ εργαλεία. Σε γραφείο με σοβαρούς ρυθμους δουλειάς και επικοινωνία και συμβατότητα με άλλα γραφεία όπως λέτε είναι φυσικά τελείως άλλη υπόθεση

 

st2, άσχετο αλλά το χω απορία, γιατί λες ευχαριστώ σε κάθε post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την φιλοξενια

 

για την δυνατοτητα να γραψεις την αποψη σου

 

απο ευγενια

 

δεν ειναι τπτ

 

συνηθεια

 

:-)

 

ευχαριστω χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...