Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 4.0 Massive απορίες :-)


Lomar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται! μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

 

1η απορία-πρόβλημα: τελευταία δε μπορώ να ακούσω μουσική (και μάλλον - χωρίς να έχω τρόπο να βεβαιωθώ - γενικότερα ήχο) καθόλου απο κανένα πρόγραμμα στο linux, καθώς κάθε φορά που αναπαράγω κάποιο κομμάτι, μου εμφανίζεται το μήνυμα: Totem could not play 'file:///media/LACIE/Μουσική/ONOMA_KOMMATIOU'.mp3

 

The audio device is busy. Is another application using it? ενώ κάτι αντίστοιχο μου εμφανίζει και το Amarok.

 

Προσπάθησα μεσω του αντίστοιχου "task - manager" του Linux να κλείσω κάποια εφαρμογή που θα μπορούσε να απασχολεί την κάρτα ήχου, αλλά τπτ.

 

Μη μου προτείνεται googlarisma, ήδη δοκιμασα και δεν βρήκα σχεδόν τπτ σχετικό ή έστω κατατοπιστικό...

 

2η απορία: Πώς αλλάζω τα σπαστικά fonts στο firefox; Δοκίμασα απο το μενού του, αλλά @@, δεν αλλαζει σε καμια άλλη γραμματοσειρά, προσπάθησα και κάτι αψυχολόγητα sudo σε κάτι φακέλους που βρήκα οτι σχετίζονται κτλ αλλά @@.

 

3η απορία: μετά απο κάποια update και μέσω του Package Manager, τα ελληνικά στο firefox μια είναι οκ, μια είναι αλαμπουρνέζικα (συγκεκριμένα με το account μου στο mail του in.gr), πως μπορώ να σταθεροποιήσω την κατάσταση και να έχω αμιγώς υποστήριξη ελληνικών παντού;

 

4η απορία: Το interface (αν δε κάνω λάθος) της διανομής μου είναι το Daryna (παίζει και το gnome, γτ πολύ gnome σκηνικά βλέπω στις διεργασίες), πως μπορώ να το αλλάξω σε kde 4.0, χωρίς να κάνω format ή κάτι με παρόμοια αποτελέσματα σε ρυθμίσεις, προγράμματα κτλ. ή μήπως δε γίνεται τέτοια αλλαγή στο Mint 4.0;

 

thnks in advnc!

 

ps: άσχετος και ταυτόχρονα εντυπωσιασμένος με την λογική του linux... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Δοκίμασε να τα βάλεις να εμφανίζουν τις γραμματοσειρές του site. Υπάρχει ρύθμιση στα fonts του firefox.

3. Μάλλον αυτό θα έχει να κάνει μτ ο 2 και τα αψυχολόγητα που έκανες :P

Aπο mint δεν ξέρω καθόλου αλλά προσπάθησε μέσω του synaptic να βρεις κάποιο πακέτο που να λέγετε kde4 dekstop και να το εγκαταστήσεις. Αν υπάρχει και γίνει εγκατάσταση τότε κατά το login θα σου εμφανίζει μια επιλογή με ποιο περιβάλλων θα θέλεις να μπεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η απορία-πρόβλημα: τελευταία δε μπορώ να ακούσω μουσική (και μάλλον - χωρίς να έχω τρόπο να βεβαιωθώ - γενικότερα ήχο) καθόλου απο κανένα πρόγραμμα στο linux, καθώς κάθε φορά που αναπαράγω κάποιο κομμάτι, μου εμφανίζεται το μήνυμα: Totem could not play 'file:///media/LACIE/Μουσική/ONOMA_KOMMATIOU'.mp3

 

The audio device is busy. Is another application using it? ενώ κάτι αντίστοιχο μου εμφανίζει και το Amarok.

 

Προσπάθησα μεσω του αντίστοιχου "task - manager" του Linux να κλείσω κάποια εφαρμογή που θα μπορούσε να απασχολεί την κάρτα ήχου, αλλά τπτ..

Προσπαθω να δω με την fuser (απο root) πως γινεται να δουμε τι απασχολεί την κάρτα ήχου κάθε φορά αλλα δεν μου βγαινει.

πχ fuser -v /dev/dsp αλλα δεν βγαινει αποτελεσμα. Ξέρει κανεις πως συντασεται η εντολή; (δοκιμαζω διαφορες παραμετρους αλλα δεν εχω βγάλει άκρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντα σαν root συνδέομαι γιατί διαφορετικά δε μπορώ να κάνω τπτ, έχω και εναν απλό λογαριασμό βέβαια.

 

btw -> στο mail μου στο in.gr σήμερα ολα οκ με τα ελληνικά, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω anyway, μπορεί να μην πρόλαβα να φορτώσω όλη τη σελίδα. πρέπει αν λύθηκε.

 

@DIMITRISG φίλε έχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα με εμένα;

 

μια ακόμη ερώτηση, αν θέλω απο Mint 4.0 να μεταπηδήσω σε ubuntu 8.04 γίνεται χωρίς format ή οποιαδήποτε άλλης μορφής απώλεια των ρυθμίσεων και των αρχείων μου;

 

Τέλος, το compiz fusion ακόμη και με τους restricted drivers της nvidia δε λειτουργεί, άσε που υποβαθμίζεται η ανάλυση και μετά πρέπει να κάνω unistall τα πακέτα.

 

ΥΓ-> ο packet manager (ή synaptic manager στο ubuntu) είναι μακράν χιλιόμετρα μπροστά σε σχέση με την εγκατάσταση των windows+τα update τους :-)

 

YΓ2: χρησιμοποιώ το αmsn, αλλά στο αρχικό παράθυρο και προτού συνδεθώ ακόμα όλα είναι αλαμπουρνέζικα, όταν συνδεθώ μου πετάει κάτι ξέμπαρκα ελληνικά απο εδώ και αγγλικά απο εκεί και όλα τα υπόλοιπα πάλι είναι αλαμπουρνέζικα! έχει κανεις να μου προτείνει οτιδήποτε;

 

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, μέχρι τις επόμενες google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντα σαν root συνδέομαι γιατί διαφορετικά δε μπορώ να κάνω τπτ, έχω και εναν απλό λογαριασμό βέβαια.

 

Μέγα, μέγα, ΜΕΓΑ σφάλμα! root access + runlevel 5 = kaboom για την πλάκα. Από εκεί ξεκινούν τα προβλήματά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ. τώρα δλδ τι κάνω; και γιατί είναι λάθος να συνδέομαι σαν root;

 

ΕDIT: άντε ψήθηκα για το ubuntru 8.04. για να μη κάνω καμιά κουλαμάρα πάλι, μπορείτε να μου επισημάνεται τι να μη κάνω;

 

πχ εγώ σκέφτομαι να το κατεβάσω να το γράψω σε ενα cd και μετα κατα την εγκατάσταση απο το live cd να επιλέξω το partition του Mint για εγκατάσταση (δλδ να το φορμάρει και να εγκατασταθεί σε αυτή τη περιοχή).

 

Παλιότερα όταν μέσω partition magic είχα διαγράψει και επαναπροσαστησει στα windows το partition του ubuntu 7.04, είχα πρόβλημα με το mbr και έπρεπε να βρω αυθεντικό cd των windows xp (αυθεντικά τα έχω στο laptop, απλά είναι σε κρυφό partition και όχι τόσο εύχρηστα σε σχέση με αυτά σε cd), προκειμένου να ορίσω νέο mbr... μήπως με τον παραπάνω τρόπο έχω παρόμοια αποτελέσματα;

 

ΕDIT 2: οταν συνδέομαι με τον απλό λογαριασμό δε μπορώ ούτε μέσω terminal να κάνω οτιδήποτε (sudo κτλ)! πως θα εκαταστώ πακέτα; επίσης όταν αλλάζω κάποιες ρυθμίσεις στο root, αυτές δεν επηρεάζουν καθόλου τον άλλο λογαρισμό.

 

Μήπως δεν έχω δημιουργήσει σωστά τους λογαριασμόυς; έχουν διαφορετικά ονόματα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέο πρόβλημα... δεν μου αναγνωρίζει τον ενα απο τους 2 πυρήνες... έλεος κάθε φορα με το linux όλο άκυρα προβλήματα! μόλις διαπίστωσα οτι ελληνικούς υπότιτλους δεν αναγνωρίζει το totem στις ταινείες, τουλάχιστον όμως φοτώνει τους υπότιτλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άκυρα αλλά λόγο ότι ουσιαστικά έχεις αρχίσει από το μηδέν σε ένα λειτουργικό θα έχεις αυτά τα προβλήματα. Στο linux τα πάντα έχουν αιτία που εμφανίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν παρεξήγηση, φοβερή η λινουξάρα, αλλά όποτε ρωτάω γνωστούς για installation guide με κοροϊδεύουν. οκ ρε φίλε γελοία κ πανεύκολη η εγκατάσταση στο ubuntu, και εγώ άσχετος που τα σκατώνω ακόμα και εκεί, τι να κάνουμε άλλοι παίζουν στα δάχτυλα την εγκατάσταση του arch και άλλοι (εγώ δλδ) δεν έχουν καταλάβει πως να διαχωρίσουν το root απο εναν απλό λογαριασμό.

 

anyway, παω εγκατάσταση ubuntu 8.04 μάλλον μεσα στην εβδομάδα, μπορεί να μου προτείνει κανείς τι πρέπει να κάνω με την εγκατάσταση στο username; διότι στο mint δημιούργησα ακούσια τους 2 λογαριασμούς (πχ έδωσα όνομα υπολογιστή lomar και κάπου παρακάτω έδωσα σαν username lomarl με τον ίδιο κωδικό και οι 2 με τον πρώτο να είναι ο root).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζετε να φτιάξεις δύο λογαριασμούς. Στο ubuntu έναν λογαριασμό θα φτιάξεις. Κατά την εγκατάσταση υπάρχει μια μπάρα που θα ορίσεις τον χώρο που θέλεις να πάρει η διανομη και μετά θα την αφήσεις να τα κάνει όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής.

 

Κάπου μου ζητούσε να δώσω ενα όνομα και μ είχε σε παρένθεση απο κάτω κάτι τέτοιο: "(δώστε ένα όνομα πχ το λάπτοπ του Νίκου)" ή κάτι παρόμοιο, πιο πριν μ είχε ζητήσει πάλι κάποιο όνομα και απο ορθογραφικό λάθος του έγραψα κάποιο άλλο, εξου και η τωρινή κατάσταση.

 

επαναλαμβάνω: δεν έκανα οικειοθελώς 2 διαφορετικούς λογαριασμούς. καταλάθος συνέβη, δεν το επιδίωξα.

 

anyway, τώρα για να κάνω αλλαγή διανομής στο linux, μπορώ να το κάνω με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω; δλδ με το να επιλέξω την ήδη υπάρχουσα κατάτμηση του mint και να την φορμάρει το ubuntu 8.04, ή θα έχω προβλήματα με το GRUB (όπως ανέφερα παραπάνω) και συγκεκριμένα με το MBR;

 

thnks για τη μέχρι τώρα βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου λέεω ότι στο ubuntu δίνεις μόνο ένα όνομα. Δεν χρειάζετε να φτιάξεις δύο. Και το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι οταν μπεις με το live cd αρχικά να διαγράψεις με το gparted το partition του mint μετά να το κολήσεις με των windows και μετά να κάνεις την εγκαταστάση διαμορφώνοντας τον χώρο που θέλεις για να μην μπερδευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...