Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.04 - Device manager & πρόβλημα ήχου


Jorge79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω δυο ερωτήσεις για το Ubuntu 8.04:

 

1. Device manager ή κάτι ανάλογο υπάρχει; Ή έστω κάποιο package που να κάνει αυτή τη δουλειά;;;

 

2. Έχω ένα πρόβλημα με τους ήχους του συστήματος (εννοώ τους ήχους που ακούγονται κατά το log in, το log out κλπ.). Δεν μπορώ να αυξομειώσω την έντασή τους. Ενώ στο Volume control φαίνεται ότι ο ήχος έχει χαμηλώσει στην πραγματικότητα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Ούτε mute γίνεται. Στο preferences εμφανίζει 5 devices: 2 για capture, 1 για playback και άλλες δύο [intel ICH5 (Alsa mixer) & Analog devices AD1981B (OSS Mixer)]. Μέσα από π.χ. vlc ο ήχος του video αυξομειώνεται κανονικά (προφανώς όμως όχι και του συστήματος). Η κάρτα ήχου είναι ενσωματωμένη στην μητρική (Intel E7525).

 

Έχετε καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το device manager είναι το πρόγραμμα παρακολούθηση συστήματος που θα βρείς στο μενού Σύστημα>διαχείριση συστήματος.

2.Μόνο αυτό το συγκεκριμένο θέλεις να αλλάξεις η γενικά τον ήχο την ένταση του συστήματος και να σου κρατήσει τις επιλογές σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προφανώς εννοείς το System monitor. Όμως με αυτό κυρίως επισκόπηση του συστήματος έχω και όχι διαχείρηση. Π.χ. υπάρχει τρόπος να δω ποιές συσκευές υπάρχουν στο σύστημα και να καταργήσω κάποια αν θέλω; (αυτή τη λειτουργία του ''device manager'' των xp ψάχνω). Εκτός αν αυτό που ψάχνω δεν υφίσταται στο Linux και είναι απλώς μια ''κακή'' συνήθεια από τα xp! :P

 

2. Γενικά θέλω να μπορώ να αλλάξω την ένταση των διάφορων ήχων του συστήματος και να κρατήσει και τις επιλογές μου προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω αυτο που θες βρισκεται στο system->Preferences->Multimedia Systems Selector. αν δεν το εχεις κανε δεξι κλικ στο Applications μετα κλικ στο Edit Menus->System->Preferences και επελεξε το Multimedia Systems Selector και μετα θα το εχεις στο System->Preferences του μενου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα καλά πριν τι ρωτούσες. Για τον ήχο λόγο kde δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εδώ οι ρυθμίσεις είναι διαφορετικές και δεν τρέχει και το pulse audio που υποτίθεται κάνει τέτοιες δουλείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω αυτο που θες βρισκεται στο system->Preferences->Multimedia Systems Selector. αν δεν το εχεις κανε δεξι κλικ στο Applications μετα κλικ στο Edit Menus->System->Preferences και επελεξε το Multimedia Systems Selector και μετα θα το εχεις στο System->Preferences του μενου σου.

 

Από εκεί όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του ήχου. Το πρόβλημα είναι ότι από το Volume control που βρίσκεται στην taskbar δεν μπορώ να αυξομειώσω την ένταση...

 

chek2fire

 

το pulse audio τρέχει στο kde ή στο gnome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε gnome τρέχει μόνο δλδ στο ubuntu. Στο kde όταν το δοκίμασα να το βάλω και μετά από αναζήτηση σε forum είδα ότι έχει κάποια προβλήματα με κάποιες kde libs γιαυτό δεν δουλεύει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια αλλά...

 

Σχετικά με το Pulse Audio, ήταν ήδη εγκατεστημένο, το είχα δοκιμάσει αλλά δεν το θυμόμουν. Δουλειά παντως δεν έγινε. Στο site του, έχει ορισμένα tools, όπως το Pulse Audio Volume Control αλλά ούτε αυτό βοήθησε σε κάτι.

 

Καμία άλλη ιδέα υπάρχει;;;

 

Σχετικά με το ''device manager'';;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...