Προς το περιεχόμενο

Χρήση ακουστικών σε Ubuntu 7.10


amelie01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

 

Είμαι καινούργια στη χρήση Linux. Έχω εγκαταστήσει σε Laptop τo Ubuntu 7.10.

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν συνδέω τα ακουστικά ο ήχος παραμένει στα ηχεία του Laptop. Πώς μπορώ να κάνω τα ακουστικά μου να δουλέψουν?

Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά τίποτα δεν απέδωσε. Στο control δεν υπάρχει καμία επιλογή!

 

Τί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον mixer που έχεις λογικά στο tray πρέπει να έχεις και επιλογή για να ανεβοκατεβάζεις των ήχο των ακουστικών.Χαμηλώνεις ή κλείνεις απο εκεί τα ηχεία και δυναμώνεις τα ακουστικά...

Αυτόματα δυστυχώς δεν γνωρίζω πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυχτυχώς το έχω δοκιμάσει αλλά δε γίνεται τίποτα.

 

Στο mixer έχω δύο επιλογές master και pcm.

 

Αν μειώσω τον ήχο στο master απλά δεν έχω καθόλου ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα στον ελεγκτή ήχου (mixer) έχει μια ενότητα που λέγετε Διακόπτες (switches). Εκεί μέσα υπάρχει μια επιλογή Ακουστικά, που έχω ενεργοποιημένη. Έτσι, γίνεται αυτόματα η αλλαγή της εξόδου του ήχου μεταξύ ακουστικών και ηχείων.

 

Σε 7.10 δεν υπάρχει η έκδοση εκείνη της βιβλιοθήκης ήχου που κάνει για τις κάρτες HDA Intel, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις με το χέρι.

 

Αν βάλεις Ubuntu 8.04, τότε θα είσαι εντάξει.

 

υ.γ. ελληνική κοινότητα ubuntu: http://www.ubuntu-gr.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνω αναβάθμιση σε ubuntu 8.04 δε θα χάσω ότι πρόγραμμα είναι αποθηκευμένο?

Συγκεκριμένα έχω ένα πρόγραμμα το οποίο χρειάζομαι και μου το έχει περάσει κάποιος άλλος. Εγώ δεν έχω ιδέα πώς να το ξαναεγκαταστήσω...

Οπότε δεν μου είναι εύκολο να αλλάξω σε 8.04 μόνο για να μου δουλεύουν τα ακουστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα.Εβαλα τους τελευταιους ALSA 1.0.16 και τα tools και λυθηκε το προβλημα.Τι ιδιο και στον υπολογιστη ενος φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις εμπειρία μην προσπαθήσεις να αναβαθμίσεις...

Είσαι σίγουρη οτι βλέπεις μόνο 2 επιλογές?

Μήπως έχεις κάποιο tab που δεν ανοίγεις για περισσότερες ρυθμίσεις?

Γνωρίζεις αν έχεις gnome ή kde?

 

@rodez δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες...πως το έκανες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνω αναβάθμιση σε ubuntu 8.04 δε θα χάσω ότι πρόγραμμα είναι αποθηκευμένο?

Συγκεκριμένα έχω ένα πρόγραμμα το οποίο χρειάζομαι και μου το έχει περάσει κάποιος άλλος. Εγώ δεν έχω ιδέα πώς να το ξαναεγκαταστήσω...

Οπότε δεν μου είναι εύκολο να αλλάξω σε 8.04 μόνο για να μου δουλεύουν τα ακουστικά!

 

Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο rodez και να αναβαθμίσεις μόνο το υποσύστημα ήχου (alsa). Η διαδικασία αυτή μπορεί να ολοκληρωθεί σε είκοσι λεπτά περίπου, ωστόσο χρειάζεται να έχεις κάποια βοήθεια (ή να ακολουθήσεις κάποιον οδηγό[ψάξε για how to compile alsa]). Η τρέχουσα έκδοση της Alsa είναι 1.0.16.

 

Δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσε· το σημαντικό είναι, όταν κάνεις αναβάθμιση, να διατηρείς πάντα αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων σου.

Κάτι τυπικό που κάνουν οι χρήστες Linux τώρα είναι στην εγκατάσταση να δημιουργούν ξεχωριστή κατάτμηση/διαμέριση/partition ειδικά για το /home. Έτσι, κατά την εγκατάσταση ξανά, επιλέγεις να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον /home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή.

Έχω gnome νομίζω.

Κατέβασα κάτι drivers alsa αλλά δεν έκαναν τίποτα.

Θα ψάξω για αυτούς που μου λέει ο rodez.

 

Πάντως η μετάβαση σε Linux για κάποιον που δεν ξέρει είναι πολύ δύσκολη. Ειδικά αν δεν έχει κανέναν βοηθήσει. Εγώ έκανα τα πάντα μόνη μου διαβάζοντας ατελείωτες ώρες tutorials και forum.

 

Παρόλα αυτά μου αρέσουν πολύ!

 

Thanks a lot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογή.

Έχω gnome νομίζω.

Κατέβασα κάτι drivers alsa αλλά δεν έκαναν τίποτα.

Θα ψάξω για αυτούς που μου λέει ο rodez.

 

Πάντως η μετάβαση σε Linux για κάποιον που δεν ξέρει είναι πολύ δύσκολη. Ειδικά αν δεν έχει κανέναν βοηθήσει. Εγώ έκανα τα πάντα μόνη μου διαβάζοντας ατελείωτες ώρες tutorials και forum.

 

Παρόλα αυτά μου αρέσουν πολύ!

 

Thanks a lot!

 

Υπάρχει κοινότητα χρηστών που έχει ενδιαφέρον να βοηθήσει,

http://www.ubuntu-gr.org/

 

Υπάρχει η λίστα ταχυδρομείου,

http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/MailingList

 

Υπάρχει και κανάλι IRC,

http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/Community/IRC

 

Πριν από ένα μήνα βοήθησα μέσω IRC ένα νέο χρήστη για να κάνει την εγκατάσταση της alsa-1.0.16, για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Θα σου στείλω με pm το chatlog.

 

Πάντως είναι πολύ καλό που προσπαθείς να μάθεις με τις ίδιες τις δυνάμεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάρε ένα backup τα σημαντικά αρχεία που έχεις στην διανομή σου και κανε upgrade στην νέα έκδοση. Για να το κάνεις πάτα alt+f2 και στο πλαίσιο που θα εμφανιστεί δώσε

update-manager

στο παράθυρο που θα εμφανιστεί απλά πάτα το κουμπάκι που λέει για upgrade και μετά κάτσε να απολάυσεις την διαδικασία της ρυζικής ανανέωσης του λειτουργικού σου :P Kαι μην φοβάσε το upgrade ιδίως στο σύστημα το δικό σου που δεν το έχεις πειράξει καθόλου.

Εχω την διανομή από δύο upgrade και τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rodez δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες...πως το έκανες κτλ.

 

Εκανα compile ακολουθωντας καποιον οδηγο, δεν θυμαμαι ποιον αλλα υπαρχουν πολλοι.Παντως με την 8.04 δεν αντιμετωπισα το προβλημα ξανα και δουλεψαν και τα usb ηχεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...