Προς το περιεχόμενο

windows XP with Linux σε 3D


george_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας φιλοι μου INSOMNIA ....

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι Χτες το πρωτη φορα εκανα επαφη με τα λινουξ στο Η/Υ μου και μου αρεσε παρα πολυ και ακομα το ερευνω γι το πως δουλευει αυτο το λογισμικο ...

 

Λοιπον αν ειναι δυνατον να εχω και τα δυο λογισμικα λινουξ και ΧP την ιδια στιγμη να δουλευουν να πηγαινω το ενα και το αλλο χωρις να κανω εππακινηση

Κοιταζα στο youtube.com και υπαρχει τετοιο προγραμμα αλλα δεν ξερω πως να το βρω...

οπως αυτο το βιντεο

 

http://youtube.com/watch?v=PjLtUkKLPhI

 

Επισης εχω δυο οθονες σε ενα Η/Υ ειναι δυνατον τη μια οθονη να εχω τα Windows XP ενω την αλλη οθονη να εχω το λινουξ??

 

Ξερει κανενας απο αυτα αν ναι μπορει καποιος να με βοηθησει να κανω ενα τετοιο ...

 

Ευχαριστω πολυ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο (ταυτόχρονα Windows XP και Linux στον ίδιο υπολογιστή, μετά στην μια οθόνη το ένα και στη δεύτερη οθόνη το άλλο), μπορούν να γίνουν με χρήση του πακέτου VirtualBox.

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις το VirtualBox εύκολα από το Linux.

 

1. Κλικ στο Εφαρμογές/Προσθαφαίρεση...

2. Εκεί που λέει Προβολή το αλλάζεις σε Όλες οι εφαρμογές ανοικτού κώδικα.

3. Κάνεις αναζήτηση για VirtualBox

4. Επιλέγεις να εγκαταστήσεις το VirtualBox.

 

Κατά την εκτέλεση θα σε βοηθήσει η σελίδα

http://www.blog.arun-prabha.com/2007/05/07/installing-virtualbox-and-windows-using-virtualbox-in-ubuntu/

 

(ή κάθε σελίδα που βγαίνει ως αποτέλεσμα αναζήτησης με ubuntu virtualbox).

 

Υπάρχουν δύο εκδόσεις του VirtualBox. Αυτή που αναφέρω παραπάνω δεν έχει υποστήριξη για USB στα εγκατεστημένα συστήματα, είναι όμως πιο εύκολο στην εγκατάσταση. Αργότερα μπορείς να το αλλάξεις στην έκδοση που παίρνεις εξωτερικά, από το http://www.virtualbox.org.

 

Αν νομίζεις ότι μπορείς να πας κατευθείαν στην έκδοση που έχει και USB, τότε δες όλες τις πληροφορίες στον παραπάνω σύνδεσμο.

 

Για τη χρήση και των δύο οθονών πρέπει να ενεργοποιήσεις το λεγόμενο dual head.

 

Όσο γνωρίζω, χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση ξανά τα xp μέσα από το VirtualBox, και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εγκατάσταση του c:\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να εισαι καλα.. Τα κατεφερα δεν ηταν τοσο δυσκολο...

 

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κατι σχετικα με την καμερα.. εδω δεν μπορω να βρω Driver για την καμερα Microsoft VX-6000 για λινουξ ... εψαξα πολυ αλλα δεν το βρηκα πουθενα... Μηπως ξερεις που μπορω να την βρω ???

και παλι ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να εισαι καλα.. Τα κατεφερα δεν ηταν τοσο δυσκολο...

 

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κατι σχετικα με την καμερα.. εδω δεν μπορω να βρω Driver για την καμερα Microsoft VX-6000 για λινουξ ... εψαξα πολυ αλλα δεν το βρηκα πουθενα... Μηπως ξερεις που μπορω να την βρω ???

και παλι ευχαριστω...

 

δεν παιζει απο μονη της??

εμενα οτι καμερα εχει τυχει να βαλω εχει παιξει απο μονη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...