Προς το περιεχόμενο

Virtual box 1.6


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού βγήκαν τα deb πακέτα για hardy είπα να δοκιμάσω την νέα έκδοση του virtual box. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι στο official site πλέον δεν βρίσκω τα repositories που υπήρχαν παλιά για το ubuntu ώστε να πέρνω τα όποια update αυτόματα μέσω synaptic. Δεν ξέρω για ποιό λόγο η sun τα κατάργησε αν φυσικά έχει κάνει κάτι τέτοιο. Tώρα για το πρόγραμμα. Στην νέα έκδοση υπάρχει μια μεγάλη ανανέωση και εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά. Το πρώτο αρνητικό για μένα είναι ότι πλέον το πρόγραμμα έχει ένα πιο επαγγελματικό ύφος από αυτό που είχε παλιά. Πολλές φορές βλέπεις το παράθυρο με το λογότυπο της sun. Ακόμα και στο how to έχει αντικατασταθεί η παρέα με τα ζωάκια που χορεύαν γύρω από την φωτιά και πλέον βλέπεις έναν τύπο με laptop και το λογότυπο της sun :P

Δυστηχώς όταν τα προγράμματα περνάνε στις πολυεθνικές χάνετε και ο αυθορμιτησμός.

Στα θετικά τώρα. Το πιο θετικό νέο χαρακτηριστικό που θα δείτε είναι η δυνατότητα για seamless mode με ένα απλό κλικ. Δείτε εδώ μια φωτογραφία με τον άθλιο internet explorer

 

v3tv8.th.png

 

Υπάρχουν βέβαια μερικά προβλήματα και φένετε ότι θέλει δουλειά για να σταθεροποιηθεί. Σε μένα δεν έπαιζε όταν τα παράθυρα των προγραμμάτων ήταν μεγιστοποιημένα. Ακόμα η κάτω μπάρα του λειτουργικό από τι βλέπετε και την φώτο εμφανίζετε και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VirtualBox είναι ελεύθερο λογισμικό, που σημαίνει ότι όταν κάποιος θέλει να κάνει αλλαγές/παραμετροποιήσεις, μπορεί να το κάνει.

 

Είχα την ευκαιρία να πάω σε παρουσίαση του CEO της Innotek για το Virtualbox, μετά τη συμφωνία με τη Sun. Η συμφωνία που έκαναν διατηρεί τη βιωσιμότητα της εταιρίας, και ήταν κάτι που ήθελαν να το κάνουν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανείς λύση να ανεβάσει την ανάλυση στο kubuntu kde4 και στο xubuntu? Eνώ έχω εγκαταστήσει τα guest δεν μπορώ να ανεβάσω την ανάλυση με τίποτα. Και με edit του xorg.conf κρασάρει ο xserver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έφτιαξα έτρεξε στην virtual machine το displayconfig-gtk κα ανέβασα την ανάλυση από εκει. Στο kubuntu kde4 μου πείρε λίγο παραπάνω ώρα γιατί έπρεπε και στους driver της κάρας να βάλω αντί για vesa που είχε τους vbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχουμε πάει ήδη στην έκδοση 1.6.2 . Πακέτα για το hardy υπάρχουν ήδη στο official site. Να κάνω δύο ερωτήσεις. Μετά την εγκατάταση της τελευταίας έκδοση δεν μπορούσα να τρέξω κάποια μηχανή από όσες είχα εγκαταστήσει γιατί μου έβγαζε το παρακάτω μύνημα λάθους

 

virtual box can't operate in VMX

 

το έλυσα απενεργοποιώντας το παρακάτω module με την εντολή

 

sudo rmmod kvm-intel

 

το θέμα είναι ότι το παραπάνω module πρέπει να υπάρχει αν δουλέψω με τον virt-manager του ubuntu. Πως γίνετε να το επαναφέρω αν χρειαστεί? Και γιατί χρειάζετε απενεργοποιήση σε vb για να δουλέψει?

Τέλος είδα ότι οι τελευταίες εκδόσεις του vb υποστηρίζουν macos. Εχει δοκιμάσει κανείς εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virtual box can't operate in VMX

 

το έλυσα απενεργοποιώντας το παρακάτω module με την εντολή

 

sudo rmmod kvm-intel

 

Θέλεις να υπάρχουν δύο hypervisors ενεργοί ταυτόχρονα; Νομίζω πως δε γίνεται αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξένευει γιατι πρώτη φορά μου ζητάει κάτι τέτοιο. Το σύστημα το έχο από την εποχή του feisty δλδ ένα χρόνο τώρα και μαζί και το virtual box με όλες τις αναβαθμίσεις του και ποτέ δεν μου παραπονέθηκε για ενεργό hypervisor ούτα καν η προηγούμενη έκδοση του vb.

Για το macos κανεις να έχει εμπειρία εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...