Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με συνδεση στο internet


Belouxiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ubuntu 7.10

Εκανα το εξης:

Διαχειρηση συστήματος->υπηρεσίες

και ξετίκαρα απο λάθος την επιλογη: δικτυωση συστήματος (ή καπως έτσι) dbus

Το παράθυρο εκλεισε κατευθειαν απο μονο του. Απο τότε δεν εχω ιντερνετ και δε μπορω να μπω στην επιλογή "υπηρεσίες" γιατι μου βγάζει οτι δεν έχω διακαιώματα πρόσβασης!!!!

 

Προσπάθησα να βρω , αν υπάρχει, το module dbus αλλα τζίφος. Αυτη η επιλογη ρυθμίζει τα modules που φορτώνονται στην εκκίνηση?

Καμια βοήθεια?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι το πρόγραμμα για τις "υπηρεσίες"?

 

μπορω να κάνω απευθειας την αλλαγη απο κονσόλα, χωρίς να τρέξω το πρόγραμμα "υπήρεσίες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα αλλα πάλι το ιδιο μου βγάζει : δεν εχετε δικαιωματα για την εκετέλεση της εφαρμογής.

Η εφαρμογη αυτη αν κατάλαβα καλα ρυθμίζει τα περιεχόμενα των φακελων etc/rc.$....

 

Εψαξα μεσα στο /etc/rc.5 και το λινκ για dbus υπάρχει κανονικά με το S μπρόστα...

Δεν εχω καταλάβει τι ακριβως πείραξα...(????) και πως αυτο οδηγει στο να μην εχω internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το /etc/rc.5 μαλλον δεν έχει πρόβλημα, διοτι μεσα εχει το S12dbus.

Οταν προσπαθω να ανοιξω την εφαρμογη απο κονσόλα με sudo services μου λέει:

 

οτι στο /var/run δεν υπάρχει το αρχειο /var/run/dbus/system_bus_socket

απο οτι κοιταξα δεν υπάρχει καν ο φακελος /var/run/dbus ουτε το αρχειο με το pid που επρεπε να ειναι μεσα σε αυτο το φάκελο.

καμια αλλη ιδέα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, η αντίστοιχη εντολή για την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση υπηρεσιών από τη γραμμή εντολής είναι

 

sudo update-rc.d dbus multiuser (ενεργοποίηση dbus)

sudo update-rc.d dbus remove (απενεργοποίηση dbus)

κτλ

 

Οι διαθέσιμες υπηρεσίες είναι αυτές στο /etc/init.d/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω...

 

simosx στην εντολή που εδωσες πρεπει να δινεται και ο αριθμός του rc.d πχ sudo update-rc2.d dbus multiuser ή οχι?

 

Όχι, δεν χρειάζεται να καθορίσεις νούμερο. Τα βάζει σε όλα (1-5), οπότε είσαι εντάξει.

 

Τα νούμερα αυτά ονομάζονται runlevels. Για το γραφικό περιβάλλον, το runlevel είναι το 5. Για το περιβάλλον σε κατάσταση κειμένου (π.χ. σε server δίχως το γραφικό), το runlevel είναι το 3.

Όταν καθορίζεις "multiuser", αυτό εννοεί runlevel 5 και ίσως μερικά άλλα. Όταν βάζεις εκεί default, τότε νομίζω ότι το βάζει σε όλα τα runlevels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...