Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε laptop


sixlibixlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ευχαριστω πολυ αλλα αυτη την εντολη εδωσα και την τελευταια φορα που μου κολλησε αφου πρωτα πατησα ctr alt f1 και αφου εκανε ολη τη διαδικασια στο τελος το pc δεν απενεργοποιηθηκε αυτοματα!!!!και τελικα το εκλεισα κρατωντας πατημενο το κουμπι τροφοδοσιας!!!!Ευχαριστω και παλι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

νηπως εχει προβλημα ασυμβατότητας με το ACPI

αλλα αν σου βγαζει system halted σημαινει οτι εχει κλεισει ο σκληρός και μπορεις αφοβα να τον σβησεις απο το κουμπί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω φιλε μου αν υπαρχει ασυμβατοτητα!!!!Παντως με το ubuntu 7,10 και με τη beta εκδοση του 8.04 δεν ειχα τετοιο προβλημα!!!Δεν ξερω τι τρεχει!!!και μια ερωτηση...Αν δηλαδη καποια στιγμη αναγκαστω να κλεισω το pc μου ενω αυτο δεν εχει κανει τη διαδικασια απενεργοπιησης, π.χ. σε ενα ''παγωμα ή κολλημα'' τοτε υπαρχει περιπτωση να καταστρεψω το hardware???Εχω ρωτησει πολυ κόσμο και εχω λαβει πολλες και διαφορετικές απαντησεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνηθέστερο είναι να καταστραφούν οι δίσκοι(αν όχι τελείως να χάσεις τα δεδομένα σου).Μπορεί όμως και το software να υποστεί ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι λοιπον φιλε μου τι μπορει να κανει καποιος που του παγωνει το συστημα...οπως εμενα λογου χαρη????Πως να απενεργοποιησω το pc μου αφου εχει ''κολλησει''Η μονη διεξοδος ειναι να κρατησω το κουμπι τροφοδοσιας 4-5 sec πατημενο για να απενεργοποιησω το laptop!!!!με κινδυνο λοιπον να καταστρεψω το δισκο μου οπως μου λες!!!!Help!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις restart αν κρατήσεις πατημένα τα κουμπιά ctrl+alt+PrtScn και παράλληλα πατήσεις διαδοχικά τα γράμματα REISUB. Το ξέρω είναί λίγο δύσκολο σαν διαδικασία αλλά θα δεις ότι ο υπολογιστής σου θα κάνει restart και ας έχει κολήσει τελείως. Για μένα πάντως είναι ανεξήγητα τα κολήματα που λές. Tί σύστημα έχεις βάλει 32αρι η 64αρή. Αν είναι το πρώτο δοκίμασε να εγκαταστήσεις μέσω synaptic το πακέτο

 

linux-headers-2.6.24-17-386

linux-image-2.6.24-17-386

linux-restricted-modules-2.6.24-17-386

linux-headers-386

 

Στο παράθυρο που θα ανοίξει κατά την εγκατάσταση μην επιλέξεις να παραμείνουν οι ρυθμίσεις του grub που έχεις αλλά να επιλέξει νομίζω την πρώτη. Μετά την εγκατάσταση κάνε restart και στον grub εκεί που επιλέγεις το λειτουργικό επέλεξε τον kernel 386 και όχι τον generic και δούλεψε με αυτόν και πες μας αν παραμένουν τα προβλήματα με τα κολήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το laptop φιλε μου δεν εχει κουμπακι για reboot!!!!Σε ευχαριστω παντως!!!

 

και μένα το desktop δεν εχει κουμπακι για reboot.

Δεν καταλαβες τι ειπα.

Να ξαναξεκινησεις το laptop να κανεις boot και επειτα να κανεις κανονικο shutdown ωστε να γινει το system halted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια γεια σας και παλι!!!!Εψαξα στο synaptics για:

inux-headers-2.6.24-17-386

linux-image-2.6.24-17-386

linux-restricted-modules-2.6.24-17-386

linux-headers-386

 

...αλλα δεν τα βρισκω!!! Κατα τ αλλα τα προβληματα συνεχιζονται!!!απλα σαν παρατηρηση εχω το εξης: Το pc μου κολλαει σχεδον παντα μετα απο προσπαθεια να αναπαραγω ταινιες με το Totem ή καποιο update για codecs (gstreamer κτλ)!!!Μηπως φταιει κατι με τους codecs????

 

Ευχαριστω και πακι για τη βοηθεια σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το πρόβλημα μπορεί να οφείλετε σε πολλούς παράγοντες. Σου είπα να εγκαταστήσεις τον kernel που ταιριάζει καλήτερα στον επεξεργαστή σου και σίγουρα υπάρχει στο synaptic αλλά σε νεώτερη έκδοση από αυτήν που είχα ανεβάσει τότε.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προκαλεί τα προβλήματα. Πάντως προσπάθησε μέσα από τις ρυθμίσεις του ήχου να αλλάξεις και το pulseaudio σε alsa σε όλες τις επιλογές που υπάρχουν εκεί. Εχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα που οφείλονται στο pulse μέχρι και κρασαρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και παλι!!!λοιπον φιλε μου chek2fire εγκατεστησα οπως μου ειπες τα εξης:

 

inux-headers-2.6.24-16***-386

linux-image-2.6.24-16***-386

linux-restricted-modules-2.6.24-16***-386

linux-headers-386

 

(***Οχι το 17...δεν το βρηκα!!!)

 

Συν τα :

 

linux-image-386

linux-restricted-modules-386

 

...εκανα σωστα???

 

Στο startup λοιπον φορτωσα το kernel 386 και δουλεψα με αυτο!!!Αλλα παλι δυστηχως το pc κολλησε...οταν προσπαθησα να αναπαραγω καποιο βιντεο ως συνηθως!!!ουτε το ctr alt backspace, ουτε το ctrl alt f1 δουλευε!!!Μονο το ctr alt printscreen+REISUB για reboot!!!!Δεν ξερω τι να κανω!!!Help please!!!

 

...και κατι αλλο????υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξω το συστημα αρχειων μου για σφαλματα (οπως ο ελεγχος δισκων των windows???)

 

Ελπιζω να με βοηθησετε!!!!Ευχαριστω παρα πολυ και παλι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε το πρόβλημα δεν είναι θέμα kernel. Aν είναι αφαίρεσε τα πακέτα που έβαλες και δοκίμασε να αλλάξεις τον ήχο από pulseaudio σε alsa και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φιλε μου!Αλλαξα τις ρυθμισεις του ηχου σε alsa!!!θα δω τι θα γινει!!!Ελπιζω να ειναι αυτη η λυση!!!!Για το προγραμματακι που ρωτησα για ελεγχο των δισκων υπαρχει κατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...