Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετά από upgrade του Ubuntu.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αναβάθμιση στο Ubuntu μου, και όλα πήγαινανα καλά μέχρι σχεδόν το τέλος της εγκατάστασης των νέων πακέτων.

 

Όταν ήρθε η ώρα να εγκαταστήσει το νέο VirtualBox (OSE ενώτο παλιό ήταν η άλλη έκδοση) μου άνοιξε ένα παράθυρο διαλόγου. Εκεί μπορούσα να κάνω τικ μια πειλογή που έλεγε αν θυμάμαι καλά "proceed ... ακόμα κι αν ..."

 

Εγώ δεν το τίκαρα και έτσι στο τέλος μου είπε πως απέτυχε. Παραδόξως, ενώ όλα τα άλλα τα είχε εγκαταστήσει πλήρως μου έγραψε πως το upgrade απέτυχε και πως το σύστημα μπορεί να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Επίσης πωςθα επιχειρήσει dpkg --configure -a.

 

Πάτησα ΟΚ και το παράθυρο διαλόγου της αναβάθμισης έκλεισε. Παρέλειψε δηλαδή τα στάδια

 

* Εκκαθάριση συστήματος και

* Επανεκκίνηση

 

Το σύστημα λειτουργεί κανονικά.

 

Έκανα με το χέρι το update στο VirtualBox OSE και επανεκκίνηση και πλεόν δουλεύουν όλα ρολόι.

Η εκκαθάριση που σταμάτησε βίαια όμως δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Αυτό είναι σημαντικό? Επιρρεάζει κάτι δηλαδή? Τι περιλαμβάνει αυτό το στάδιο?

 

Αν επιρρεάζει κάτι, μπορώ να κάνω την εκκαθάριση χειροκίνητα? Π.χ. αν η εκκαθάριση είναι ένα απλό καθάρισμα του /var/cache/apt/archives από τα πακέτα που κατέβηκαν μπορώ να το κάνω με apt-get clean.

 

Τι μου προτείνετε? Να λειτουργήσω ως έχει ή να κάνω καμια νέα εγκατάσταση (που θα με κουράσει όπως και να 'χει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...