Προς το περιεχόμενο

Αποκλειστικό : Το insomnia στην συνέντευξη του R.Stallman !


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολούθησα την ομιλία του R.Stallman στο école Polytechnique Nice Sophia-Antipolis

 

Επεσε πολύ γέλιο , ο Στάλμαν είναι χιουμορίστας, πχ λέει σε κάποια φάση : «έγραψα το gnu γιατι ήμουν ο μόνος που ήταν σε θέση να το κάνει και οι συγκιρίες μου το επέβαλαν. Για παράδειγμα σαν να είμαι ο μόνος που ξέρω κολύμπι και να βλέπω τον Μπους να πνίγεται! αναγκαστικά θα τον σώσω, άσχετα αν το θέω ή οχι! χαχαχαχαχαχα τα γέλια και το χειροκρότημα. Και αμεσως λέει «ή ο Σαρκοζυ!» χαχαχαα πάλι γέλια και χειροκροτήματα αλλά λίγο πιο κρύα χεχε.

 

 

Εδωσε σημασία στα

 

1- Πρεπει το λογισμικό να παραμείνει ελεύθερο ωστε να μπορούν και οι προγραμματιστές να γίνουν καλύτεροι και να έχουμε καλύτερα προγράμματα. Ωστε να μπορεί ο καθένας να είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με τον υπολογιστή του και στη δουλειά του.

 

2- Τα προϊόντα microsoft έχουν κώδικα στο λογισμικό τους που παρακολουθεί τον χρηστη. Και λέει δεν ειναι η microsoft , πρωτεργάτης στην παρακολούθηση αλλα το real player, αλλά λέει δεν με ξαφνιάζει αυτό γιατί η microsoft φημίζεται για τις μιμήσεις και όχι για της ανακαλύψεις (γέλια και παλαμάκια) :-D

 

3- Έφαγε 2 από τις 3 ώρες να μας λέει ότι δεν ειναι το linux αλλα το gnu/linux και δεν μπορεί να πάνε χαμενα 24 χρονια δουλειάς επειδή βγήκε το linux. Μάλιστα στις ερωτησεις των φοιτητών ένας είπε linux και του λέει : «δεν καταλαβα ;» και πέσανε όλοι να τον φάνε : « GNUUUU/LINUX!!! :lol: »

 

Τέλευταία ερωτηση την έθεσα εγω :P και μου λέει δεν εχω χρονο άλλο για ερωτήσεις.

Του λέω δεν είναι ερωτηση αλλα συμπερασμα. «Εκτος απο το να λέμε απο τα πλεονεκτήματα του GNU/Linux (ευτυχως που δεν μου ξεφυγε να πω σκετω linux!) οτι ειναι opensource , δεν θα πρέπει να πούμε ότι είναι και τεχνολογικά ανώτερο των windows; Και μου λέει : « Δεν εχει σημασία να ειναι ανωτερο αλλα να εχει ηθική και να σέβεται την ελευθερία του χρήστη» .Εκει πέσανε τα τελευταία παλαμάκια και τον έσωσα γιατι θα εκλεινε η conference χωρις το τελευταίο παλαμάκι . αντε B)

 

Στο τέλος του λέω κ. Stallman θα ήθελα ένα αυτόγραφο για το insomnia.gr. Μου λέει τι ειναι αυτο; Του λέω το μεγαλυτερο ελληνικό forum γιατο G N U /linux. Μου λέει τι γράφει στον τίτλο linux ή G N U /linux :mrgreen: ; Του λέω *NIX και ολα τα unixοειδή. Και μου λέει α! ενταξει τοτε αλλα δεν μπορω να το υπογράψω γιατι δεν ξερω ποιο ειναι αυτο το site. Του λεω καλα χαρηκα για την γνωριμία και συνεχισε να πουλαει τα μπρελοκακια και τις κονκαρδες. έβγαλε και ένα βιβλίο στον πλειστηριασμό απο 20� το πηρε ένας 55� !!

 

 

Ηταν καταπληκτική εμπειρία,

αν δεν ηταν αυτος το opensource και το gnu/linux δεν θα ηταν εκει που είναι τωρα αλλα θα ήθελα να εκτιμάει περισσότερο τον linux kernel και τον Linus Torvalds που δεν άκουσα να πει ούτε ένα μπράβο. Θα ήθελα το gnu/linux να παραμεινει ενωμένι και να μην υπάρχει διχόνοια ανάμεσα στον Stallman και στον Torvalds.

 

Ποσταρω ενα αναμνηστικό video , ειχε πλάκα γιατι σε κάποια στιγμη φορεσε μια κελεμπία και ένα φωτοστεφανο και λέει ειμαι στην εκλησία του emacs και ειμαι ο αγιος Ignusios και η εκκλησία μας δεν έχει θεο αλλα μονο αγίους. Οποιος θέλει να ασπαστει την θρησκεία θα πρεπει να πει οτι το λειτουργικο ειναι το gnu με τον πυρηνα linux και να μην χρησημοποιει προγραμματα κλειστου κώδικα.

post-21985-129062966417_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο πολυ καλο ενα μερος του κλιματος σιγουρα μας το μετεφερες θεωρω τον Stallman κιεγω μια απο τις μεγαλυτερες μορφες στον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Δημήτρη! Δεν το ρώτησες όμως τι διανομή τρέχει?

 

:-D όχι αλλά παρότρυνε την χρήση 100% opensource διανομές (χωρις καμία κλειστου κωδικα εφαρμογή)και ανέφερε την gNewSense !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον κυριο τον γνωρισα στο ντοκυμανταιρ που εχει βγει για το gnu/linux.

τουλαχιστον εκει,μου φανηκε ενας ζεστος ανθρωπος,με χιουμορ,ανθρωπια,οξυ πνευμα και ...ναι,παλαβιαρης

 

για το επιστημονικο δε μιλαω καν :)

 

ευχαριστουμε συνονοματε για την εμπειρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κατι πολυ ενδιαφερον που είπε γι αυτους που μαθαίνουν προγραμματισμό. για να μάθεις καλό προγραμματισμο είπε δεν λέει τίποτα να φτιαχνεις μικρά προγραμματακια αλλα μικρα κομματάκια απο κώδικα, και να τα προσθέτεις σε μεγάλες εφαρμογες, και να βλεπεις πως και αν δουλευει ο κωδικας που εγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλευταία ερωτηση την έθεσα εγω :P και μου λέει δεν εχω χρονο άλλο για ερωτήσεις.

Του λέω δεν είναι ερωτηση αλλα συμπερασμα. «Εκτος απο το να λέμε απο τα πλεονεκτήματα του GNU/Linux (ευτυχως που δεν μου ξεφυγε να πω σκετω linux!) οτι ειναι opensource , δεν θα πρέπει να πούμε ότι είναι και τεχνολογικά ανώτερο των windows; Και μου λέει : « Δεν εχει σημασία να ειναι ανωτερο αλλα να εχει ηθική και να σέβεται την ελευθερία του χρήστη» .Εκει πέσανε τα τελευταία παλαμάκια και τον έσωσα γιατι θα εκλεινε η conference χωρις το τελευταίο παλαμάκι . αντε B)

 

Οποιος είναι γαλλόφωνος μπορει να δει το video εδώ

http://stream.unice.fr/polytech/rms20080505/audiovideo-20080505140816-8743.ogg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...