Προς το περιεχόμενο

Amarok 2 Καιρός για δοκιμές :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο site του Amarok, ειδα αυτο το ενδιαφερον coverbling. Επειδη εφτιαξα επιτελους τη συλλογη μου, μηπως ξερει κανεις πως το ενεργοποιουμε;

 

Διανομη Kubuntu 10.04 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του Amarok, ειδα αυτο το ενδιαφερον coverbling. Επειδη εφτιαξα επιτελους τη συλλογη μου, μηπως ξερει κανεις πως το ενεργοποιουμε;

 

Διανομη Kubuntu 10.04 64bit

 

χμ...μιας και το ειπες το εψαξα μια τωρα αλλα δυστυχως επεσα πανω σε αυτο

http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=117&t=87232&start=15

 

Unfortunately, due to legal pressure, we've had to drop CoverBling. We can't chance being sued.

 

Valorie

 

 

μαλακιες της apple μυριζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα. Πατεντες, και κλασσικη αντιμετωπιση απο τις εταιριες. Ελπιζω να βρουν κατι παρομοιο αργοτερα.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Καλα μυριζεσαι. Ειναι πατεντα της Apple

 

http://www.ilounge.com/index.php/news/comments/apple-granted-design-patent-for-cover-flow/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από καιρό απογοήτευσης από την μετάβαση από τον Amarok 2, είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν το mp3 δεν έχει σταθερό bit rate δείχνει ότι νάνε χρόνους διάρκειας του κομματιού.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Επίσεις υπάρχει κάποιος τρόπος για autotag στα κομμάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τον ακανόνιστο χρονο στα mp3 με μεταβλητο bitrate το κανει και σε αλλες εφαρμογες, πχ στον smplayer, οποτε δεν νομιζω να ειναι προβλημα του amarok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Σήμερα πήρα άλλο ένα μάθημα ότι το ελεύθερο λογισμικό θέλει το χρόνο του για να δείξει την δύναμή του και ποτέ να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε ένα λογισμικό ιδίως όταν αποδεδειγμένα βρίσκετε σε alpha στάδιο. Πρίν 6 χρόνια ήμουν ενθουσιασμένος με τον Amarok τότε και τον θεωρούσα έναν από τους καλύτερους player που υπήρχαν ever.. μέχρι που βγήκε ο Amarok 2. Φοβερή απαγοήτευση ένα αγαπημένο σου πρόγραμμα να το ξεθεμελιώνουν και να το ξεκινάνε ξανά από την αρχή. Προβλήματα.. σπασίματα.. πράγματα που δεν δούλευαν και φυσικά το τι τους έχω σούρει δεν λέγετε όχι μόνο εδώ αλλά και επίσημα μέχρι που κουράστικά και δεν ξανασχολήθηκα με το πρόγραμμα.

Σήμερα μετά από δύο χρόνια και αφού ότι player είχα δοκιμάσει μου βγάζανε διάφορα προβλήματα ξαναθυμήθηκα τον Amarok και είπα να δω τι λέει στην κατάσταση που είναι τώρα. Εμείνα έκπληκτος από την βελτίωση του και την λειτουργικότητα του αν και ακόμα του λείπουν αρκετά πράγματα. Και το βασικότερο είναι η ταχύτητατη διαχείριση της μουσικής συλλογής ακόμα και αν έχεις άπερια κομμάτια, η άμεση εμφάνιση διάφορων info και άμεση απόκριση του. Νομίζω ότι ξαναγυρνάω στον Amarok σαν χρήστης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τα «σέρνεις» κανενός. Στο ελεύθερο λογισμικό έχεις την δυνατότητα να έχεις επίδραση ως χρήστης στην εξέλιξή του. Αυτό το έχω συναντήσει στην προσωπική μου εμπειρία πάρα πολλές φορές και με ικανοποιεί όταν πχ μετά από κάποιο σχόλιο στο φόρουμ του KDE ή μια αναφορά bug να βλέπω ότι γίνονται αλλαγές που ο προγραμματιστής αποδέχτηκε ως θετικές για την εφαρμογή του. Και είναι απαραίτητο για την εξέλιξη ενός έργου.

 

Αλλά δεν χρειάζεται να μιλάς άσχημα όταν πρόκειται για αρνητικό σχόλιο. Μπορείς να κάνεις μια αρνητική παρατήρηση με ευγενικό τρόπο.

 

Στην περίπτωση του Amarok2 υπήρχε ήδη ένα κοινό το οποίο χρησιμοποιούσε το Amarok και είχε κάποιες συνήθειες στη χρήση του. Φυσικό είναι οι χρήστες, του Amarok2 πια, όταν δεν βρήκαν τα σημεία αναφοράς τους να αντιδράσουν. Σε κάποιες από τις διαμαρτυρίες που παρακολούθησα, ο/οι προγραμματιστής του Amarok2 «δεν καταλάβαινε» γιατί χρειάζεται το χ απλό και βασικό χαρακτηριστικό κατά την κοινή γνώμη, και επέμενε να μην το ενσωματώνει. Αυτό εξόργισε τους χρήστες και δικαιολογημένα πιστεύω αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν βρίζεις ούτε μιλάς άσχημα (απευθύνομαι γενικά) απλά αλλάζεις πρόγραμμα ή συμβιβάζεσαι/κάνεις υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω την νέα έκδοση του Clementine 0.6

πολύ μπροστά σε σχέση με τον Amarok <_<

 

 

και εγώ έχω παρατήσει καρό τώρα το Amarok και δουλεύω clementine και DeadBeef για πιό light...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω την νέα έκδοση του Clementine 0.6

πολύ μπροστά σε σχέση με τον Amarok <_<

 

Άμα δεις κανα κουλό στην ελληνική μετάφραση στείλε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω κι εγώ το clementine 0.6 αλλά παίρνω το παρακάτω σφάλμα

 

>GStreamer could not create the element: autoaudiosink. Please make sure that you have installed all necessary GStreamer plugins (e.g. OGG and MP3

 

Δεν βρίσκω όμως να μου λείπει κάποιο πακέτο ... καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gokal, βαλε τα gstreamer0.10-ugly-plugins, gstreamer0.10-bad-plugins, gstreamer0.10-good-plugins και ξαναδοκιμασε.

 

(Στο AUR στο clementine0.6-1 τα εχει στα dependencies...δε σου τα περασε αυτοματα οταν εφτιαχνε το πακετο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεις κανα κουλό στην ελληνική μετάφραση στείλε pm.

 

Εσύ έχεις κάνει την μετάφραση; Υποθέτω πως ναι (και είχα κοιτάξει να δω ποιος είναι ο μεταφραστής αλλά δεν τον αναφέρει και κακώς), συγχαρητήρια είναι πάρα πολύ καλή, αν τυχόν δω κάτι θα σου πω.

Φαίνεται και πολύ «δεμένη» με το KDE, αν είναι κάποια λέξη που έχεις αμφιβολία μπορείς να αναζητήσεις στη βάση δεδομένων του KDE http://l10n.kde.org/dictionary/search-translations.php?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...