Προς το περιεχόμενο

Amarok 2 Καιρός για δοκιμές :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι αλλος που τα χει παιξει :

--- Comment #23 from Sebastian Vahl <fedora deadbabylon de> 2010-01-16 00:44:34 ---

(In reply to comment #20)

 

> so the use case is this:

>

> 1) navigate to files in the file browser (left had side of amarok...)

> 2) drag to playlist

> 3) play

> 4) select files to delete in file browser

> 5) delete

>

> that's not so hard, is it.

 

It is if the tags of the file (displayed in the playlist) doesn't match the

file name of the file.

Let me explain this with an example that I've used to use with amarok 1.4 a lot

(means about 30-60mins and about 10-30 files a day):

I very often listen to news podcast provided by a german radio station. These

podcasts are named like this:

 

"dlf_20100108_1840_293d361d.mp3"

 

The corresponding tag would be:

 

"Birnbaum, Christoph - Deutschlandfunk" "Ende des Geldsegens - Zuviel Geld

schadet der Wirtschaft"

 

After I listened to one file I normally deleted it (from disk) directly in

amarok1. I did this mostly because I normally don't listen to a file twice and

to don't be confused if I've already listened to this file (if I've listened to

it in the morning and can't recall the right name in the evening).

 

This use case isn't possible with amarok2 anymore and so I've had to stop using

amarok2 for this.

 

Ειναι δυνατόν ποτέ να ειναι κάποιος developper που σημαίνει οτι εχει μεγαλύτερη ικανότητα αντίληψης και να μην καταλαβαίνει ενα απλό πράγμα; :shock:

Είναι για γέλια, όλοι λένε οτι πρέπει να μπορείς να διαγράφεις το αρχειο απο την playlist και μόνο ο προγραμματιστής επιμένει πως όχι, δεν ειναι καλό !

αν ειχε μπει αυτο το χαρακτηριστικό θα ειχαμε γλιτώσει πολλά κιλά διαδικτυακής μελάνης !!! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι αλλος που τα χει παιξει :

 

 

Ειναι δυνατόν ποτέ να ειναι κάποιος developper που σημαίνει οτι εχει μεγαλύτερη ικανότητα αντίληψης και να μην καταλαβαίνει ενα απλό πράγμα; :shock:

Είναι για γέλια, όλοι λένε οτι πρέπει να μπορείς να διαγράφεις το αρχειο απο την playlist και μόνο ο προγραμματιστής επιμένει πως όχι, δεν ειναι καλό !

αν ειχε μπει αυτο το χαρακτηριστικό θα ειχαμε γλιτώσει πολλά κιλά διαδικτυακής μελάνης !!! :mrgreen:

 

Κάνει πως δεν καταλαβαίνει. Το ίδιο κάνουν και άλλοι developers του KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το amarok είναι η πιο αποτυχημένη αναβάθμιση σε λογισμικό ever. Μιλάμε πείρανε ένα από τα καλύτερα προγράμματα για linux και όχι μόνο και το μετατρέψανε σε ένα από τα χειρότερα και χωρίς να υπάρχει κάποια προοπτική για βελτίωση και πιστεύω κιόλας ότι είναι πλέον αργά καθώς όλο και περισσότεροι του γυρίζουν την πλάτη.

Τα αρνητικά του προγράμματος για μένα:

 

-Αθλία ασπρή και γκρί εμφάνιση και χωρίς δυνατότητα παραμετροποίησης.

-interface για κλάματα. Φοβερά δύσχρηστο και χωρίς καμία λειτουργικότητα με τα addon να είναι στην μέση και με ένα zoom in out σε καρτέλες.

-Ξέχασαν ότι στο linux και στο open source η δύναμη των προγραμμάτων είναι η επεκτασιμότητα. Κανένα plugin ούτε καν η δυνατότητα να δημιουργηθεί κοινόητα γύρω από το πρόγραμμα όπως γίνετε στο songbird.

 

Νομίζω ότι οι developer του amarok έχουν χάσει πλέον κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Δεν ξέρω αν μπορεί να δημιουργηθεί κάποια κίνηση να περάσει ο παλιός κώδικας και το παλιό amarok σε qt4 και να ησυχάσουμε μια για πάντα από αυτούς και το πρόγραμμα να περάσει ξανά στην κοινότητα.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να ξεκινήσουμε και εμείς μια τέτοια προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο καθώς είμαι και άσχετος από προγραμματισμό αλλά νομίζω είναι η μόνη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (ελπίζω να μην είναι feature) με το Amarok (Version 2.2.2)

 

Όποτε το ανοίγω όλες οι συλλογές μου είναι expanded όπως βλέπετε και στην εικόνα. Κάτι το οποίο είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό.

 

Για την ώρα που δεν έχω περάσει και πολλά στο Amarok, παλεύετε η κατάσταση, αλλά όταν περάσω όλα τα τραγούδια, το scrolling θα είναι απίστευτο για να βρω αυτό που θέλω...

post-149106-129063066703_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα βοηθησει αλλα οσοι εχετε 9.10(ισως και ποιο παλια εκδοση (k)ubuntu)

βαλτε αυτο το ppa...

ppa:kubuntu-ppa/backports

ετσι θα σας ερθει(εκτος τον αλλων) και η τελευταια εκδοση του amarok...

(εμενα με την τελευταια εκδοση μου διορθωθηκε 1 bug που οταν εκανα pause 1 τραγουδι μετα επαιζε σπαστα και διαφορα αλλα...)

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (ελπίζω να μην είναι feature) με το Amarok (Version 2.2.2)

 

Όποτε το ανοίγω όλες οι συλλογές μου είναι expanded όπως βλέπετε και στην εικόνα. Κάτι το οποίο είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό.

 

Για την ώρα που δεν έχω περάσει και πολλά στο Amarok, παλεύετε η κατάσταση, αλλά όταν περάσω όλα τα τραγούδια, το scrolling θα είναι απίστευτο για να βρω αυτό που θέλω...

 

 

οχι κατι αλλο θα γινεται... εμενα ειναι κανονικα μαζεμενες και το μονο που φαινεται ειναι το ονομα του καλλιτεχνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...