Προς το περιεχόμενο

Amarok 2 Καιρός για δοκιμές :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι γενικό. Όταν βάζω τον amarok σε gnome περιβάλλον, εγκαθιστούνται μαζί του ένα σωρό εφαρμογές για KDE και βρίσκονται στο applications-->other. Αυτά δεν μπορώ να τα αποφύγω? Είναι καμιά 50αριά εφαρμογές που δε χρειάζομαι...

αυτο που λες εχει να κανει με το

1.πακεταρισμα

2.με τις εχαρτησεις

 

μπορεις να κανεις κατι debian ειναι ;)

δωσε hold στις εφαρμογες που παρασερνει μαζι του ο αμαροκ

 

παντως θα το ξαναπω και ας γινω κουρατικος

αφου εχεις gnome τι τον θες τον αμαροκ??

δε σου κανει ο audacious ?

τιποτα δεν ειναι αναντικαταστατο !!!

οταν εχεις κδε ναι καλα κανεις και το βαζεις το αμαροκ !!(οταν ξεκινα δεν απαιτει να σηκωσει ολες τις βιβλιοθηκες μια και πολλες ειναι κοινες με το κδε και ηδη τρεχουν με αποτελεσμα να μην ειναι βαρης η καλλητερα να μην προσθετει μεγαλο βαρος στο συστημα η εναρξη του)

προσωπικα εχω μανια με αυτο

οταν τρεχω κδε βαζω εφαρμογες qt

οταν εχω gnome βαζω gtk

 

εδω απεξαρτηθηκατε απο τα παραθηρα και δεν μπορειται να αποχωριστειτε εφαρμογες??:shock:

 

προταση δες ποιες εφαρμογες σε καλληπτουν περισοτερο οποτε και διαλεξε περιβαλλον (το ξερω οτι παω αναποδα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"In the beginning" - Amarok 2.0 released

 

Κυκλοφόρησε σήμερα η stable έκδοση του amarok 2.

 

http://amarok.kde.org/en/releases/2.0

 

The world of digital music management has changed a great deal since the birth of Amarok four and a half years ago. Amarok 1 established a reputation for innovation, but maintaining development with the old framework became more difficult as Amarok grew, often in directions we never imagined. KDE4 brings many new technologies and design patterns, and we decided to use this opportunity to improve upon Amarok's original design. We thought about how to best design a program that would allow us to stay at the cutting edge of digital music management. We also sought to distinguish Amarok in an increasingly saturated market of music players. To achieve this we took the best ideas from the 1.x series, and brainstormed what else we could do to help our users "rediscover music". And then we started developing.

 

Now, after two years of development, we are proud to announce that Amarok 2 has arrived.

 

Υπάρχουν ήδη διαθέσιμα πακέτα για k-ubuntu. Για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν μπορούν να δουν τις οδηγίες εδώ

 

http://www.kubuntu.org/news/amarok-2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το music brainz δεν υπάρχει πια; το crossfade, ουτε και αυτό ;

τι πονεμενη ιστορια ο αμαροκ 2 , κανω υπομονη υπομονη, αναφερω reports, αλλα τιποτα :(

και δεν ειμαι ο μονος

το αμαροκ φταιει μας ειχε κακομαθει με την τελειοτητα του 1 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι το αντίστοιχο context του 1. Υποτίθεται ότι στο μεσαίο τμήμα σου βγάζει τα context, lyrics κτλ. Εμένα ποτέ εκεί δε μου εμφάνισε ΤΙΠΟΤΑ. Εσάς;

Γενικώς πάντως προτιμώ τον 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζοΕρώτηση :

Στο 7.10 , 8.04 θα δούμε φως ; Δηλαδή υπάρχουν τα αντίστοιχα repositories;

 

Η μήπως αυτά θα βάλουμε :

 

7.10

>
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members/ubuntu gutsy main

 

8.04

>
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members<?????????????>/ubuntu hardy main

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ανέτοιμος ακόμα και του λείπουν αρκετά πράγματα. Νομίζω ότι και εδώ όπως και σε κάθε πρόγραμμα που πέρασε σε kde4 θα κάνουμε κανα χρόνο ακόμα να δούμε αποτελέσματα

Αυτό το kde4 μας έχει διαλύσει τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι το αντίστοιχο context του 1. Υποτίθεται ότι στο μεσαίο τμήμα σου βγάζει τα context, lyrics κτλ. Εμένα ποτέ εκεί δε μου εμφάνισε ΤΙΠΟΤΑ. Εσάς;

Γενικώς πάντως προτιμώ τον 1.

 

αφου εχεις προσθεση την μικροεφαρμογη στοιχων μετα εμφανιζει αυτοματα τους στοιχους

αν δεν ειναι ικανοποιητικό τότε διοκιμασε και το yahoo-lyrics απο το kde-aps.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εγκατεστησα το amarok 2.0

καμια διαφορα με το 1.98 που ειχα πριν δεν εχει, ή δεν ειδα ακόμα.

 

Λειπουν βασικα χαρακτηριστικά που ειχε ο αμαροκ 1 όπως :

 

1- Οταν παραω διπλο κλικ σε ενα τραγουδι απο την συλλογη δεν το βαζει κατευθειαν να παιξει αλλα το προσθετει στη συλλογη

2- Δεν μπορω να σβησω ενα τραγουδι απο την συλλογη (να σβησω το αρχείο) πραγμα που κανει την διαχειριση της συλλογης αδυνατη. Ειναι και ενας απο τους λογους που χρησιμοποιω ολο και περισσοτερο το JuK.

3- Λειπει το crossfade. Οταν γνωρισα τον αμαροκ εντυπωσιαστηκα απο το crossfade στο κλεισιμο και στην αλλαγη τραγουδιου

4- Δεν μπορω να ανακτησω της πληροφοριες του τραγουδιου όπως εκανα με το 1 απο το music brainz

5- Στο 1 χρησιμοποιούσα τις εξυπνες λίστες αναπαραγωγης εδω δεν καταλαβα πως τα εμπλεξε , δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα πιά

6- Στο 1 μπορουσα σρα γρηγορα να βρω μια ετικετα αλμπουμ στο ιντερνετ και να βαλω την διεθυνση στην τοποθεσια, τωρα πρεπει να εχω την εικονα αποθηκευμενη στο σκληρο μου

7- στο 1 οταν επελεγα ενα τραγουδι και υπηρχε ηδη στη λίστα μου το ελεγε , τωρα απλα το προσθετει. Ισως να μην ειναι ενοχλητικό με την παροδο του χρόνου αλλα ειναι ενοχλητικο να μην παιζει το τραγουδι που επιλεγεις αλλα απλα να προστειθετε στην λίστα

8- Λεπτομερεια αλλα ενοχλητικό, πολύ ενοχλητικό: Ο κερσορας δεν ακολουθει το τραγουδι που παιζει, και οταν θελω να δω που ειναι στην λιστα πρεπει να πατησω το κουμπί 'Εμφανιση ενεργου κομματιού'. Το ιδιο σπαστικό πραγμα εχει και ο JuK.

 

 

Ακόμα δεν εχω βρει τον Player μου. Ευχομαι να ειναι ο amarok αλλα αν δεν διορθωσει πολλα χαρακτηριστικό του πολυ λυπαμαι οτι δεν θα ειναι πια ο music player μου. Στο juk εχω βρει καπως μια εναλλακτικη λυση αλλα θα ηθελα κατι όπως το amarok 1

 

 

-----Προστέθηκε 13/12/2008 στις 09 : 22 : 09-----

 

 

να πω επισης οτι μερικα απο τα χαρακτηριστικά αυτα τα εχω πει στο bugs.kde.org και αλλα υπάρχουν ηδη αφου ο περισσότερος κοσμος δηλωνει ανοιχτα πλεον την δυσαρεσκεια του απο τον μεχρι τωρα αμαροκ 2

 

Λετε να κατεβούμε για καμιά πορεία; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέτοιμος δυστηχώς ακόμα o amarok 2 και μάλλον θα ξαναγυρίσω σε 1. Aυτό το καιρό χρησιμοποιώ και songbird αλλά δεν μου κάνει και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα wishes που εχω κανει αναφορά :

1- Bug 170999: Add ability to delete files in amarok2 Add ability to delete files in amarok2

150 ψήφους

 

2- Bug 178183: custom cd cover from internet custom cd cover from internet

στον amarok 1 μπορουσα να βαλω προσαρμοσμενο εξωφυλλο απο απομακρυσμενη τοποθεσια. στον αμαροκ 2 πρέπει η εικόνα να είναι στον τοπικό δίσκο

 

3- Bug 178184: add crossfade between songs

Αυτη η μιξη είναι όλα τα λεφτα στον αμαροκ 1

τους λέω οτι ειναι ωραιο για τα παρτυ :lol: για να δουμε θα ακουστει η κοινη γνωμη ή θα βγουμε για καμια διαδηλωση :P (να τους πω οτιο ειμαι ελληνας; )

 

 

-----Προστέθηκε 20/12/2008 στις 09 : 42 : 49-----

 

 

2- Bug 178183: custom cd cover from internet custom cd cover from internet

στον amarok 1 μπορουσα να βαλω προσαρμοσμενο εξωφυλλο απο απομακρυσμενη τοποθεσια. στον αμαροκ 2 πρέπει η εικόνα να είναι στον τοπικό δίσκο

Τελικα απαντησαν και το bug αυτο έχει ξαναναφερθει :

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=176899

3- Bug 178184: add crossfade between songs

Αυτη η μιξη είναι όλα τα λεφτα στον αμαροκ 1

τους λέω οτι ειναι ωραιο για τα παρτυ :lol: για να δουμε θα ακουστει η κοινη γνωμη ή θα βγουμε για καμια διαδηλωση :P (να τους πω οτιο ειμαι ελληνας; )

 

Και εδω απαντησαν οτι το εβγαλαν το crossfade για τεχνικους λογους, κατι με το phonon. Και οτι θα το ξανακοιταξουν

http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=178184

θελουν σμπρωξιμο οι τυποι , δεν θα τουε αφησω σε ησυχια , να μου ξανακανουν το amarok οπως ηταν πριν :devil:

:lol:

Επεξ/σία από DIMITRISG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimitrisg, άμα τους πεις ότι είσαι έλληνας το βράδυ θα το έχουν βάλει :D

 

Και εγώ έβαλα χτες τον νέο Amarok αλλά θα ξαναγυρίσω στο songbird και εγώ.

Αν διορθώσουν αυτά που έχει ζητήσει ο κόσμος θα του δώσω άλλη μία ευκαιρία.

 

chek2fire btw και σόρρυ για το offtopic, έχεις βρει για το songbird να κάνει minimize στο tray? Έχω φάει τον κόσμο αλλά τπτ. (είμαι σε gnome, ubuntu 8.10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
chek2fire btw και σόρρυ για το offtopic, έχεις βρει για το songbird να κάνει minimize στο tray? Έχω φάει τον κόσμο αλλά τπτ. (είμαι σε gnome, ubuntu 8.10)

 

Αν όχι, υπάρχει το generic alltray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε η 2.0.1.1 έκδοση του amarok. Σημαντικές οι αλλαγές με σημαντικότερη κατά την γνώμη μου την καλύτερη διαχείριση της μνήμης του προγράμματος και την καλύτερη απόκριση του. Δείτε εδώ

 

http://amarok.kde.org/en/releases/2.0.1.1

 

Οι αλλαγές σε αυτή την έκδοση

 

Changes

 

* MTP devices can now delete multiple tracks at once.

* Status bar notification on copying or deleting tracks on Ipod.

* Don't fold the Collection Browser after editing or updating the collection. (BR 166841)

* Replace the systray icon with a more modern logo.

* "Cool-Streams" radio service script is now enabled by default.

* Show more verbose output when copying tracks to the local collection.

* Custom Sorting in the Collection Browser has returned.

* Memory use optimizations.

 

και οι νέες προσθήκες

 

Features

 

* Add advanced, configurable, searching and filtering to the playlist.

* Add "Stop after track" option to the playlist menu.

* Queue track functionality has returned. (BR 171939)

* Growl support on OS X.

* Add automatic recovery option to MySQL embedded server.

* Greatly improved Librivox.org service script. It now works for all books, and dynamically fetches a summary of each book that is shown in the service info applet. The script now also has a propper icon in the service browser and its own emblem and default "album" cover for books.

* Sorting collection by Composer is now possible. (BR 177271)

* Service scripts can now dynamically fetch context info when items are selected (info can still be applied statically to each item as well).

* Album items from a service script can now have custom covers.

* Items from a service script can now have a custom emblem.

* Service scripts can now set custom icons for the service browser.

* Add simple filtering to the service browser.

* Podcast channels are automatically refreshed once per hour if autoscan is enabled.

 

Ενώ ήδη υπάρχουν διαθέσιμα πακέτα για το kubuntu. Για όποιον θέλει να τα εγκαταστήσει μπορεί να δει εδώ

 

http://www.kubuntu.org/news/amarok-2.0.1.1

 

Κατά την γνώμη μου ο amarok θέλει επειγόντως αλλαγή της εμφάνισης του. Αυτό το μονότονο γκρί είναι τελείως απαράδεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...