Προς το περιεχόμενο

kubuntu και usb κάρτα ήχου


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μώλις έβαλα τα kubuntu 8.04 με το kde4 και όλα είναι πολύ καλά. Είμαι σε ένα laptop και έχω την κανονική κάρτα ήχου και μια εξωτερική usb. Ενώ τους ήχους συστήματος τους παίζει κανονικά από τη usb το vlc και όλα τα προγράμματα γενικά video και ήχου παίζουν μέσω της ενσωματωμένης. Τι μπορώ να κάνω?

Στο system settings -->sound έχω πρώτη επιλογή σε όλα usb card και μετά την ati onboard. Καμιά καλή ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε

asoundconf list

να δούμε τι θα σου βγάλει αν και λίγο δύσκολη προσπάθεια με τις usb κάρτες. Δώσε μας και το αποτέλεσμα του

lsusb

να δούμε το όνομα τις κάρτας και πως την βλέπει το σύστημα. Το kde4 δεν ξέρω αν σε δυσκολέψει καθόλου στην χρήση του μια και ακόμα δεν είναι τόσο έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asoundconf list

Names of available sound cards:

SB

Audio

 

και

 

lsusb

Bus 003 Device 005: ID 04b4:6830 Cypress Semiconductor Corp. USB-2.0 IDE Adapter

Bus 003 Device 002: ID 0402:5602 ALi Corp. Video Camera Controller

Bus 003 Device 001: ID 0000:0000

Bus 002 Device 001: ID 0000:0000

Bus 001 Device 004: ID 05fe:2022 Chic Technology Corp.

Bus 001 Device 003: ID 0c45:1679 Microdia

Bus 001 Device 001: ID 0000:0000

 

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα οι ήχοι συστήματος παίζουν κανονικά από την usb κάρτα, τι γίνεται με τα προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα προγράμματα θα έπρεπε να τα ρυθμίσεις να παίζουν και αυτά από εκεί. Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει ένα νέο σετάρισμα της καρτας ήχου. Πως λέγετε η κάρτα ήχουν που είναι στο usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια equip απλή είναι η οποία δουλεύει σωστά αφού ακούγονται οι ήχοι συστήματος από εκεί.

Τώρα με τον vlc player που έβαλα δεν έχω ήχο από εκεί και γενικά στο youtube και αυτά παίζουν όλα από την onboard. Το vlc πχ το έψαξα δεν έχει επιλογή για κάρτα ήχου αλλά γενικά ψάχνω μια ρύθμιση που να επιλέγει την κάρτα ήχου που θέλω.

Μια σκέψη είναι να καταργήσω τελείως την onboard αλλά αυτό πως θα το κάνω?

Το KDE3 πάντως θυμάμαι είχε βρεί λύση άνετα σε αυτό το πρόβλημα, είχε κανονικά σαν τα windows επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι μάλλον στο KDE4 υπάρχει το πρόβλημα ήθελα να τωτήσω αν γίνεται να εγκαταστήσω και το KDE3 παράλληλα και να επιλέγω γραφικό περιβάλλον όταν κάνω login. Αν γίνεται να βάλω και το xfce ακόμα καλύτερα αλλά με τα προγράμματα τι γίνεται?

Θα έχω τα ίδια προγράμματα ή θέλω άλλη εγκατάσταση για κάθε περιβάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνετε να κάνεις εγκατάσταση το κάθε περιβάλλων ξεχωριστά. Θα βρείς τα πακέτα μέσω synaptic και μετά θα σου βγάζει επιλογή κατά το login με ποιό περιβάλλων θέλεις να συνδεθείς. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα σε βοηθήσει στο πρόβλημα που έχεις. Από την άλλη νομίζω δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να σετάρεις το σύστημα να παίζει από την usb κάρτα η καλύτερα δεν είναι αν δεν δούμε μήπως το έχει κάνει ήδη κάποιος άλλος στο ubuntu forum.

Για πες μου το όνομα της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτούλα είναι αυτή εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569658

Θα δοκιμάσω να βάλω και άλλο γραφικό περιβάλλον. Μπορώ δηλαδή να έχω και KDE3 και KDE4 και να έχω τις ίδιες εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς. Για δώσε

alsamixer

και πες μου τι σου λεει πάνω στo card και στο chip.

Τέλος για δώσε σε κονσόλα

sudo asoundconf set-default-card Audio

 

κάνε ένα restart και πες μου αν έχεις καθόλου ήχο :P . Aν δεν έχεις τότε δώσε ξανά

 

sudo asoundconf set-default-card SB

 

και ξανά restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα το δοκιμάσω αύριο που θα είμαι σπίτι και θα επανέλθω!!

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο λύθηκε και αυτό την βλέπει σαν 2.1 βέβαια και δεν έχω από τα πίσω ηχεία ήχο αλλά ας μην τα θέλω και όλα δικά μου!!!

Ευχαριστώ check2fire!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο topic ακούω ραδιόφωνο από firefox από live24.gr υπάρχει κανένα plugin που να δουλέψει? Έχω τον firefox 3 beta 5 και flash player και όλα μέσα αλλά ότι βρήκα με ράδιο θέλουν media player υπάρχει κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε αυτό εδώ στον amarok με την διαδικασία που λέει εκεί και θα έχεις όλους τους ελληνικούς σταθμούς

 

http://www.kde-apps.org/content/show.php/Greek+Radio+streams+for+amarok?content=66461

 

το κακό είναι ότι ακούγονται άθλια λόγο του χαμηλού τους bitrate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ενώ πέτυχε η διαδικασία σε περιβάλλον gnome που έβαλα δεν παίζει η usb κάρτα ήχου και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με πριν. Μπορώ να τροποποιήσω κάπως ττην εντολή που δούλεψε στο kde να δουλέψει και σε gnome?

Μέσα από το γραφικό περιβάλλον δεν πέτυχα κάτι, τις βρήκα τις επιλογές για επιλογή συσκευής ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...