Προς το περιεχόμενο

Multithread x264 decoding


sret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο mplayer με την παράμετρο "-lavdopts threads=[1-8]" πρέπει να δουλέψει (θα πρέπει και η libx264 έχει γίνει compile με --enable-pthread, που λογικά θα ισχύει στις περισσότερες διανομές).

 

Αν είσαι τυχερός, θα αρκεί να δώσεις σε μια κονσόλα:

>$ mplayer -lavdopts threads=Χ video.mkv

και να παρακολουθήσεις την έξοδο στην κονσόλα για να δεις αν δουλεύει.

 

Παλαιότερα o χ264 δεν υποστήριζε multithreaded decoding σε περιεχόμενο που δεν είχε γίνει encode με slices, δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμη αυτός ο περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Κατεβασα το mplayer για windows και σε p4 3ghz/1 core ειναι ταχυτερο κατα 30% σε συγκριση με media player classic και coreavc.

Θελω να εγκαταστησω το geexbox, http://www.geexbox.org , σε htpc dual core και δυστυχως δεν υποστηριζει

multithread decoding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ξέρω το geexbox, δες και το mythtv.

 

[EDIT:] Είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει ο mplayer με το threads option στο geexbox;

The GeeXboX uses MPlayer. As this player is one of the most powerful media players, it can be started in several different ways. In the GeeXboX, two files are used to control MPlayer's options :

 

* ./packages/MPlayer/menu_lang.conf

* ./packages/MPlayer/mplayer.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου το geexbox ειναι κορυφαιο για αναπαραγωγη video files.

Ειναι μολις 15mb,bootαρει απο cd,usb stick (broken στην τελευταια development release)

και γινεται και εγκατασταση στο σκληρο,επισης υποστηριζει και τηλεκοντρολ.

http://www.geexbox.org/forum/viewtopic.php?t=9621 δες το αν θες κατεβαζωντας το

iso generator με το οποιο θα το παραμετροποιησεις οπως θελεις.

Το μονο κακο ειναι οτι δεν υποστηριζει multithread,οπως μου απαντησαν οι

developers σε ερωτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για ποιο λόγο και σε τι επίπεδο δεν υποστηρίζει Multithreading, εφόσον δε χρειάζεται να κάνει κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι υπόθεση των underlying εφαρμογών στις οποίες βασίζεται (π.χ. linux kernel, glibc, mplayer, x264 codec). Βέβαια, εφόσον είναι στην ουσία απλά μια διανομή Linux, μπορείς να αντικαταστήσεις οποιοδήποτε υποσύστημά του δεν έχει γίνει compile με τα αντίστοιχα options, αλλά είναι πιθανό να είναι τόσο "embedded" και customized ώστε να μην είναι πρακτικό να το κάνεις (ένα τίμημα των πολύ αυτοματοποιημένων διανομών) και να σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις μια πιο customizable διανομή, που ναι μεν θα χρειαστεί περισσότερη παραμετροποίηση για να κάνει αυτά που κάνει μόνο του το geexbox, αλλά θα μπορείς πιο εύκολα να τη φέρεις στα μέτρα σου και να αξιοποιήσεις όλα τα features που υποστηρίζουν οι επί μέρους εφαρμογές.

 

Πάντως όλα ανεξαιρέτως τα features του geexbox μπορούν να παρασχεθούν σε οποιαδήποτε διανομή Linux (έστω και αν δεν είναι 15MB και δε boot-άρει από usb stick ή cd χωρίς κάποιο κόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο LinuxMCE. έχω ακούσει ότι είναι ίσως ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

 

Το μόνο "κακό" είναι ότι βασίζεται στο kubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...