Προς το περιεχόμενο

Διανομή iloog...


mandriv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Είπα να δοκιμάσω μια καινούρια διανομή και έπεσα (εκτός των άλλων) και στην iloog...

Την έχει κανείς?

Τέτοια ταχύτητα δεν έχω συναντήσει...

Δοκιμάστε την , αξίζει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να τονιστεί ότι η διανομή αυτή είναι μια δουλειά της τοπικής κοινότητας φίλων Linux των Ιωαννίνων (ILUG). Τα παιδιά έχουν κάνει μια καταπληκτική δουλειά και έχουν καταφέρει να χωρέσουν μέσα σε ένα απλό CD εκατοντάδες χρήσιμα εργαλεία και εφαρμογές, έχοντας κατά νου κυρίως ακαδημαϊκά περιβάλλοντα. Μπορεί να έχει κάποιες παραχωρήσεις στον τομέα του desktop (fluxbox + ROX-filer, προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο), όμως αποζημειώνει με το παραπάνω η πληρότητα σε χρηστικά εργαλεία.

 

Προσωπικά την κατατάσσω ανάμεσα στις καλύτερες live διανομές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αν γίνεται να την εγκαταστήσω στον σκληρό τη συγκεκριμένη διανομή? Με αναβαθμίσεις και τα λοιπά τι γίνεται? Ή αν θελήσω να εγκαταστήσω κάποιο επιπλέον πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο (συν)δημιουργός και πατέρας* του iloog, kargig

έχει δώσει μιά σχετική απάντηση

ψάξε στο forum του iloog

http://ilug.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=27&topic=73.75

 

νομίζω οτι στην έκδοση 8.02 "άλλαξε" η "στάση" στο θέμα

Έχουν γίνει φυσικά και τα συνηθισμένα updates των προγραμμάτων του livecd στις νεότερες stable εκδόσεις τους αλλά και έχουν προστεθεί πάνω από 50 νέα πακέτα. Επίσης στο wiki του iloog υπάρχει πλέον ένας μικρός οδηγός εγκατάστασης σε σκληρό δίσκο. Η διαδικασία _ΔΕΝ_ είναι αυτόματη και απαιτούνται κάποιες γνώσεις σε γραμμή εντολών για να εκτελεστεί σωστά η διαδικασία. Διαβάστε περισσότερα στο wiki: Install iloog

http://ilug.gr/iloog/wiki/index.php?n=Iloog.Install

 

*ελπίζω να μην δημιουργώ λάθος εντυπώσεις και "προβλήματα" στην αξιόλογη αυτή προσπάθεια, που συμπαθώ πάρα πολύ !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

δεν χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο

δουλεύεις άνετα με live cd και κάποιο χώρο για αποθήκευση της δουλειάς σου

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...