Προς το περιεχόμενο

κριτήρια επιλογής ψηφιακής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το iso ρυθμιζει την ταχυτητα με την οποια ανοιγικλεινει το κληστρο.οσο ποιο γρηγορα τοσο λιγοτερο φως,οσο ποιο αργα τοσο περισσοτερο.

 

Καμμια σχεση!

 

 

Αλλο πραγμα η ταχυτητα του κλειστρου(που κανει ακριβως αυτο που λες) και αλλο πραγμα το iso.

 

Και τα 2 βεβαια καθοριζουν ποσο φωτεινη θα βγει μια φωτογραφια.

 

Το μεν κλειστρο οταν μενει ωρα ανοιχτο βγαινουν πιο φωτεινες οι φωτογραφιες,αλλα με πιθανοτητα να βγουν κουνημενες. (αν το αφησεις αρκετη ωρα ανοιχτο, πχ απογευμα-βραδυ ή σε εσωτερικο χωρο που δεν εχει πολυ φως)

Το δε iso οταν μεγαλωνει βγαινουν πιο φωτεινες οι φωτογραφιες,αλλα με περισσοτερο θορυβο.

 

 

 

Για να μην αναγκαζεσαι να ανεβαζεις πολυ το iso και να μην βγαινουν ευκολα κουνημενες οι φωτογραφιες, καλο ειναι η φωτογραφικη να εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας (image stabilization - is) και φωτεινο φακο (πχ Aperture Range απο F2.8 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ερωτησεις εχω να κανω.

1)οταν λετε θορυβο ενοειτε το ''τσακ'' που κανει η μηχανη οταν τραβας μια φωτογραφια?

2)πως απενεργοποιεις το ψηφιακο ζοομ οπως αναφερει ο vagpap?

 

1) Καμία σχέση :). Δεν αναφέρεται ο θόρυβος σε κάποιον ήχο, αλλά στην μειωμένη ποιότητα εικόνας. Πχ αν δοκιμάσεις να φωτογραφίσεις σε σχετικά σκοτεινό περιβάλλον είναι πιθανό να δεις στην φωτογραφιά κάποιες πρασινίλες. Αυτό είναι (καρα)θόρυβος. Σε άλλη περίπτωση είναι πιθανόν να πιξελιάζει σε κάποια σημεία η εικόνα.

 

2) Σε κάποιο Menu της μηχανής θα υπάρχει αντίστοιχη επιλογή. Αλλιώς, όταν κάνεις ζουμ, αρχικά ενεργοποιείται το οπτικό, έστω ότι είναι max 3x. Όταν φτάσεις το 3x και συνεχίσεις να ζουμάρεις θα αρχίσει να χρησιμοποιείται το ψηφιακό μέχρι να φτάσει στη μέγιστη τιμή του. Συνεπώς όταν δεις στην LCD της μηχανής ότι φτάνεις το 3x, σταματάς να ζουμάεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοούμε όταν λέμε "λίγο θόρυβο"; Τι είναι ο θόρυβος;

 

οταν λετε θορυβο ενοειτε το ''τσακ'' που κανει η μηχανη οταν τραβας μια φωτογραφια?

 

Κοιτάξτε...εμείς στη σχολή, τώρα, ασχολούμαστε με επεξεργασία εικόνας...Σε κάποια φάση θέλαμε να προσθέσουμε λευκό θόρυβο σε εικόνα.Το αποτέλεσμα?Εκεί που είχαμε μια πεντακάθαρη και ευκρινέστατη εικόνα να πάρουμε ως αποτέλεσμα μία εικόνα που ήταν σαν να της είχαμε προσθέσει μία ημιδιαφανή λευκή μεμβράνη.Δηλ. φαινόταν η αρχική μου εικόνα αλλά όχι τόσο καθαρή όσο ήταν στην αρχή...είχε κάτι σαν άσπρα πιχελ...παντού...κάτι σαν ημιδιάφανη μεμβράνη...

δεν ξέρω αν σας έδοσα να καταλάβετε...

 

 

Σας το είπα με δικά μου λόγια...όπως ακριβώς το καταλαβαίνω εγω συγκρίνοντας τις 2 εικόνες(αρχική και με λευκό θόρυβο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε...εμείς στη σχολή, τώρα, ασχολούμαστε με επεξεργασία εικόνας...Σε κάποια φάση θέλαμε να προσθέσουμε λευκό θόρυβο σε εικόνα.Το αποτέλεσμα?Εκεί που είχαμε μια πεντακάθαρη και ευκρινέστατη εικόνα να πάρουμε ως αποτέλεσμα μία εικόνα που ήταν σαν να της είχαμε προσθέσει μία ημιδιαφανή λευκή μεμβράνη.Δηλ. φαινόταν η αρχική μου εικόνα αλλά όχι τόσο καθαρή όσο ήταν στην αρχή...είχε κάτι σαν άσπρα πιχελ...παντού...κάτι σαν ημιδιάφανη μεμβράνη...

δεν ξέρω αν σας έδοσα να καταλάβετε...

 

 

Σας το είπα με δικά μου λόγια...όπως ακριβώς το καταλαβαίνω εγω συγκρίνοντας τις 2 εικόνες(αρχική και με λευκό θόρυβο).

 

μηπως μπορεις να τις ανεβασεις στο forum για να δουμε τη διαφορα που αναφερεις,ετσι να εχουμε μια ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορεις να τις ανεβασεις στο forum για να δουμε τη διαφορα που αναφερεις,ετσι να εχουμε μια ιδεα...

 

Δυστυχ'ως δεν έχω κάποιο έτοιμο δείγμα. αλλά έχω να κάνω μία εργασία πάνω σε αυτά. Μόλις την ολοκληρώσω, θα τις ανεβάσω για να δείτε το τελικο αποτέλεσμα. Ελπίζω να μου βγει...Αυτές τις μέρες δηλ....

Αν μπορεί και κάποιος να με βοηθείσει για το πως μπορώ να τις ανεβάσω....κάποιο λινκ...κάτι τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταβαλετε ολα αυτα περι iso , white balance, noise, image stabilization , optical/digital zoom το πρωτο πραγμα που εχετε να κανετε ειναι να σταματησετε να φωτογραφιζετε με τα κινητα σας...και το δευτερο ειναι να ψαξετε πληροφοριες ειτε σε forum φωτογραφιας http://www.dpgr.gr ειτε σε καποιο περιοδικο.... το ram δινει καθε τοσο λιγες πληροφοριες....

 

Τωρα θεωρω ματαιο χωρις φωτογραφιες και μονο με λεξεις να προσπαθουμε να εξηγησουμε σε καποιον που βλεπει φωτογραφιες απο το κινητο του και δεν εχει εντοπισει ποτε το θορυβο να καταλαβει τι ειναι θορυβος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θεωρω ματαιο χωρις φωτογραφιες και μονο με λεξεις να προσπαθουμε να εξηγησουμε σε καποιον που βλεπει φωτογραφιες απο το κινητο του και δεν εχει εντοπισει ποτε το θορυβο να καταλαβει τι ειναι θορυβος....

 

Θες να πεις ότι τα κινητά βγάζουν φωτο χωρίς θόρυβο?? Ενώ οι ψηφιακές με θόρυβο??

 

Για να πω την αλήθεια,από το κινητό μου που τραβάω και τις μεταφέρω στο pc και τις εκτυπώνω είναι πεντεκάθαρες...χωρίς θόρυβο...μυάζουν με καρποστάλ...

Δηλ. από ψηφιακή θα ναι χειρότερες?? Δεν το πιστεύω...

 

Καλύτερο φλασ είναι το xenon ή το carl zeiss(κάπως έτσι...λάθος το λεω το 2ο) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι τα κινητά βγάζουν φωτο χωρίς θόρυβο?? Ενώ οι ψηφιακές με θόρυβο??[...]

Μάλλον ακριβώς το αντίθετο εννοεί.

 

Καλύτερο φλασ είναι το xenon ή το carl zeiss(κάπως έτσι...λάθος το λεω το 2ο) ???

Carl zeiss είναι είδος φακών για φωτογραφικές μηχανές κι όχι τύπος φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια για μενα πρωτα απ ολα ερχεται η ταχυτητα κλειστρου.

ΔΕΝ νοειται ψηφιακη που να μην εχει ρυθμιζομενη ταχυτητα ή εστω προεπιλεγμενα presets ταχυτητας διαφραγματος.

 

Η πρωτη μου ψηφιακη εκανε ο,τι ηθελε...

Οποτε ηθελε ταχυτητα 1:400 οποτε ηθελε 1:1! Ακου κει ανοιχτο το διαγραγμα για 1 δευτερολεπτο! Δηλαδη ο,τι stabilizer και ο,τι τεχνολογια κι αν ειχε νορμαλ φωτογραφια με 1:1 δεν μπορουσε να βγει...

Μιλαω για απιστευτο σπασιμο νευρων.

 

Μετα παει το οπτικο ζουμ και οι τεχνολογιες σταθεροποιησης και μετα ολα τα άλλα.

Και τελευταια τα MP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχ'ως δεν έχω κάποιο έτοιμο δείγμα. αλλά έχω να κάνω μία εργασία πάνω σε αυτά. Μόλις την ολοκληρώσω, θα τις ανεβάσω για να δείτε το τελικο αποτέλεσμα. Ελπίζω να μου βγει...Αυτές τις μέρες δηλ....

Αν μπορεί και κάποιος να με βοηθείσει για το πως μπορώ να τις ανεβάσω....κάποιο λινκ...κάτι τέλος πάντων...

 

ειναι απλο το πως θα τις ανεβασεις,εκει που γραφεις το κειμενο σου θα πατησεις το εικονιδιο του συνδετηρα (συννημενο αρχειο δηλαδη)και μετα ειναι πολυ απλο θα το βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι τα κινητά βγάζουν φωτο χωρίς θόρυβο?? Ενώ οι ψηφιακές με θόρυβο??

 

Για να πω την αλήθεια,από το κινητό μου που τραβάω και τις μεταφέρω στο pc και τις εκτυπώνω είναι πεντεκάθαρες...χωρίς θόρυβο...μυάζουν με καρποστάλ...

Δηλ. από ψηφιακή θα ναι χειρότερες?? Δεν το πιστεύω...

 

Καλύτερο φλασ είναι το xenon ή το carl zeiss(κάπως έτσι...λάθος το λεω το 2ο) ???

 

 

Οπως ειπε και ο προλαλησαντας που με καλυψε....εννοω οτι πως θα σξηγησω σε σενα και στο καθε εναν εδω μεσα που ειναι ικανοποιημενος με τις αψογες φωτογραφιες του κινητου του τι ειναι ο θορυβος..οταν τα κινητα τηλεφωνα εχουν τις χειροτερες φωτογραφικες μηχανες και ειναι ολες οι φωτογταφιες τους τιγκα στον θορυβο.... και συ οπως και οι υπολοιποι δεν ον βλεπετε....

 

Απο την αλλη δεν τον βλεπετε γιατι τραβατε με νταλα ηλιο ...τραβηξτε καμμια μερα ηλιοβασιλεμα με το φλας κλειστο ενα τοπιο...και βαλτε να το τυπωσετε σε Α4 που μπορει θεωρητικα να τυπωθει μια εικονα 2 mp και τοτε θα δειτε τι ειναι ολα αυτα που λεμε.... γιατι αν τυπωνετε σε 10χ15 δεν βλεπετε τπτ...και θορυβος να υπαρχει μειωνεται σαφως....εφοσον οι διαστασεις 10χ15 αντιστοιχυν σε αναλυση 1mp φωτογραφιας....ή αλλιως 1280χ960 περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια,από το κινητό μου που τραβάω και τις μεταφέρω στο pc και τις εκτυπώνω είναι πεντεκάθαρες...χωρίς θόρυβο...μυάζουν με καρποστάλ...

Δηλ. από ψηφιακή θα ναι χειρότερες?? Δεν το πιστεύω...

 

 

Φυσικα και η φωτογραφικη θα βγαζει πολυ καλυτερες φωτο απο το κινητο σου.

 

Μεταξυ μας, του κινητου σου οι φωτογραφιες ειναι τιγκα στον θορυβο,ειδικα αυτες τραβηγμενες το βραδυ...

 

 

Ολες οι ψηφιακες -ειδικα οι compact και λιγοτερο οι dslr- εμφανιζουν θορυβο σε υψηλο iso.Αλλες λιγοτερο,αλλες περισσοτερο ..

 

 

Παραδειγμα φωτογραφιων με θορυβο:

 

Απο το review της olympus stylus 1000 .

 

Eδω με iso 64 και ανυπαρκτο θορυβο:

http://www.steves-digicams.com/2007_reviews/stylus1000/samples/p3050169.jpg

 

Eδω με iso 400 και ο θορυβος ειναι εμφανης:

http://www.steves-digicams.com/2007_reviews/stylus1000/samples/p3050172.jpg

 

Eδω με iso 1600 και ο θορυβος εχει χαλασει την φωτογραφια:

http://www.steves-digicams.com/2007_reviews/stylus1000/samples/p3050174.jpg

 

 

Υ.Γ.: Ολες οι απο παραπανω φωτογραφιες ειναι 10 megapixel ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καμιά καλή πρόταση για αγορά....

 

Εγώ έχω την Panasonic lumix με φακό leica και οπτικό zoom 28-280 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

(έχει πολύ καλό ευρυγώνιο φακό αρκετά φωτεινό και πολύ ποιοτικό)

 

Για τιμές εδώ

http://www.skroutz.gr/c/434/digital_camera.html?keyphrase=tz3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την Panasonic lumix με φακό leica και οπτικό zoom 28-280 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

(έχει πολύ καλό ευρυγώνιο φακό αρκετά φωτεινό και πολύ ποιοτικό)

 

Για τιμές εδώ

http://www.skroutz.gr/c/434/digital_camera.html?keyphrase=tz3

 

Καλή και παρεξηγημένη φωτογραφική μηχανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

εχω μια γενικευμένη ερώτηση, σε μια φωτογραφική μηχανή ποιο σε ποιο χαρακτηριστικό της πρέπει να αποδοθεί μεγαλύτερη προσοχή, στα megapixels ή στο οπτικό ζουμ? (συγκριτικά ανάμεσα σε αυτα τα δύο μονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...