Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή partition εγκατάστασης Ubuntu


ialysos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Linuxάδες, καλησπέρα. Είμαι καινούριος σε θέματα Linux αν κι έχω κάποιες βασικές γνώσεις σε Unix. Έχω ένα σύστημα με 3 σκληρούς δίσκους. Το Ubuntu έγινε εγκατάσταση δοκιμαστικά σε 1 από αυτούς (secondary slave,15GB,5400rpm) χρησιμοποιώντας ολόκληρο το σκληρό. Υπάρχει περίπτωση να απεγκατασταθεί και να εγκατασταθεί σε partition άλλου σκληρού που είναι πιο γρήγορος και μεγάλος(primary master,40GB,7200rpm)? Το ρωτάω αυτό γιατί ήδη έκανα 2 αποτυχημένες προσπάθειες να αλλάξω partition αλλά μετά από fatal error που αφορά τον grub, έχω μείνει χωρίς λειτουργικό. Ξέρει κανείς αν διαγράφεται ή τροποποείται ο grub για να μπορέσω να προχωρήσω την εγκατάσταση?:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνετε εύκολα μετά θα πρέπει όμως να διορθώσεις τον grub μόνο σου η να κάνεις repair με κάποοι εργαλείο όπως αυτό εδώ

 

http://supergrub.forjamari.linex.org/?section=home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx φίλε chek2fire για την απάντηση είχες δίκιο για επιδιόρθωση του grub. Έκανα boot με δισκέτα των Windows 98SE κι έτρεξα το πολύτιμο fdisk /MBR που έσωσε την κατάσταση. Τώρα, αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά: το σύστημα μου έχει 3 σκληρούς δίσκους. Το δίσκο με ένα partition του Ubuntu και ένα NTFS τον βλέπει κανονικότατα, έναν άλλο πάλι σε NTFS καθόλου, και τον τρίτο στον οποίο τον έβλεπε σαν free space κατά την εγκατάσταση του Ubuntu τώρα δεν το κάνει mount καθόλου. Κάπου διάβασα ότι το Ubuntu κανονικά δεν έχει τέτοια προβλήματα με partitions Windows, όποτε δε θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...