Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση του Ubuntu 8.04


citakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια προσπάθεια εγκατάστασης της διανομής και ενώ όλα λειτούργησαν κανονικά μετά την επανεκκίνηση είχε χαθει το ΜBR και το grub εμφάνιζε σφάλμα. Έκανα επαναφορά του MBR από το CD των windows αλλά υποπτεύομαι ότι το λάθος έγινε από λάθος επιλογή στην εγκατάσταση. Στο PC έχω 2 δίσκους, ένα 40Gb master με windowsXP και έναν slave 160GB σε partition του οποίου θέλω να βάλω το Linux.

Aν χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες ή διευκρινήσεις παρακαλώ πείτε μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νομίζω ότι κάτι δεεν έκανες σωστά στην εγκατάσταση του grub,ακολούθησες κάποιον οδηγό αν είσαι αρχάριος?

Αν έχει εγκατασταθεί το ubuntu σωστά μπες με ένα live cd και διόρθωσε το /boot/grub/menu.lst ή μέσω κάποιου control panel ή κάποιο βοηθό του ubuntu.

μετά κάνε reboot και λογικά θα δουλέψει.

 

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε manual την εγκατάσταση και τον grub θα πρέπει να τον βάλεις στον master δίσκο.

΄

Κάνω manual εγκατάσταση και τοποθετώ το grub στο δίσκο των windows (hd0) αλλά μετά το restart εμφανίζει "grub error 2".

Από οδηγίες στο δίκτυο είδα ότι αυτό σημαίνει ότι δεν βλέπει το δίσκο του με την κατάτμηση του Linux τον οποίο έβλεπε κανονικά κατα την διαδικασία της εγκαταστασης.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποια λύση ας βοηθήσει γιατί έχω κάνει την διαδικασία 4 φορές και λύση δεν έχω βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...