Προς το περιεχόμενο

vista+linux=???


evansdr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με linux,θα ηθελα να ρωτησω:

1)Τι πλεονεκτηματα προσφερει εναντι των Vista;

2)Γινεται,σε λαπτοπ που εχει Vista Home Premium, να βαλω και linux;Εχει νοημα;

3)Εχει καμια σχεση με τα mac(π.χ. ως προς την εμφανιση);

4)Τι ειναι το (k)ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ειναι δωρεαν, προσφερει περισσοτερη ασφαλεια κτλ. για περισσοτερες πληροφοριες για τα θετικα του λινουξ δες εδω

2) ναι γινεται. θα τα εχεις dual boot. το αν εχει νοημα εξαρταται απο τις αναγκες σου. υπαρχει κατι που κανεις στα βιστα που δεν μπορεις να κανεις σε λινουξ;

3) μπορεις να το ρυθμισεις να μοιαζει με mac (μπορεις να το ρυθμισεις να μοιαζει και με βιστα). και τα 2 λειτουργικα ειναι βασισμενα στο unix

4) ubuntu ειναι μια διανομη λινουξ. διανομη = πυρινας (λινουξ) + διαφορα προγραμματα και utilities. kubuntu ειναι η ιδια διανομη με το ubuntu με την διαφορα οτι το kubuntu εχει το kde για desktop environment αντι το gnome (και στο ubuntu μπορεις να βαλεις kde και να το κανεις kubuntu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις ινσταλλ μια διανομη λινουξ θα μπει και ενα προγραμμα (bootloader) το οποιο θα σου δωσει την δυνατοτητα να επιλεξεις λειτουργικο την ωρα που ξεκιναει ο υπολογιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και αξιζει να εχεις βιστα και λινουξ.

το καλυτερο να ειχες μονο λινουξ γιατι καμια σχεση εχει με τα βιστα. μακραν καλυτερο.

αλλα αν εισαι αρχαριος μπορεις να τα βαλεις και τα 2 σε dual boot δηλαδη οταν ανοιγεις τον υπολογιστη θα σε ρωταει σε ποιο λειτουργικο να μπει και θα επιλεγεις ειτε βιστα ειτε λινουξ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα βάλεις τα vista και μετά linux. Αν τα έχεις ήδη απλά θα περάσεις το linux. Kαι το beryl είναι αρκετά παλιό project τώρα έχουμε compiz-fusion. Δες εδώ

 

http://www.ubuntuvideo.com/ubuntu_8_04_compiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με linux,θα ηθελα να ρωτησω:

1)Τι πλεονεκτηματα προσφερει εναντι των Vista;

2)Γινεται,σε λαπτοπ που εχει Vista Home Premium, να βαλω και linux;Εχει νοημα;

3)Εχει καμια σχεση με τα mac(π.χ. ως προς την εμφανιση);

4)Τι ειναι το (k)ubuntu;

 

Σοβαρη δημοτικότητα εχει το λειτουργικο αυτο τελικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα πως το linux αν δεν ξέρεις ήδη τι είναι και τις δυνατότητες του καλύτερα να βάλεις μονο vista.δεν είναι το linux καλύτερο από τα vista είναι απλά διαφορετικά.τελείως..an θες να δουλεύεις με gui και με προγράμματα η να ψάχνεις προγράμματα των windows για linux θα απογοητευτείς και θα σχηματίσεις και λάθος άποψη

..H μαγεία του linux βρίσκεται στο Bash ,στους αμέτρητους editors/compilers στις δικτυακές εφαρμογές και στα αλλα άπειρα πράγματα που έχει μέσα του και ίσως δύσκολα εκμεταλλεύονται από έναν απλό η λίγο advanced xrhsth.an θέλεις να ασχοληθείς βεβαια πραγματικά με τα έγκατα του linux. τότε έχεις να μάθεις πολλά και καλύτερα να αρχίσεις να αφιερώνεις χρόνο σε μια μια διανομή .το ubuntu όπως παρατήρησες είναι μια πολύ όμορφη διανομή και έχει απήχηση από τον εντελώς αρχάριο μέχρι και τους power users.οποτε ξεκινα με αυτήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτάς διάφορα εκτός του τι είναι το google και το πότε ξεκινάμε καινούργιο topic

 

Vista me linux είναι σαν να αραιώνεις το μουρουνόλαδο για να μη σε αηδιάζει (με τη διαφορά ότι το μουρουνόλαδο κάνει πολύ καλό). Η απόλυτη λύση είναι να τα ξεφορτωθείς πλήρως αλλά λόγω δουλειών που μπορεί να θες απο proprietary προγράμματα (autocad κτλ) ή τις πουστιές με τις εγγυήσεις στα λαπτοπ με vista, αυτό δεν είναι εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ chek2fire, φαινεται να ξερεις αρκετα απο Linux!

 

Ubuntu 8.04 & Compiz

 

Μπορεις να εξηγησεις λιγο τι ειναι Compiz???

 

και

 

εχω κατεβασει το ubuntu-8.04-desktop-i386

 

το εχει μεσα το Compiz???

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να εξηγησεις λιγο τι ειναι Compiz???

 

και

 

εχω κατεβασει το ubuntu-8.04-desktop-i386

 

το εχει μεσα το Compiz???

 

Thanks!

 

Αντε τωρα να εξηγησεις σε καποιον που απλως εντυπωσιάζεται απο καποια εφφε ενος gui την δυναμη του unix....

Οτι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ φιλε μου που δεν γενηθηκαμε Linouxαδες!!!:lol:

 

Κι εσυ που εισαι γνωστης γτ δεν μου απαντας???

 

ο σκοπος αυτου του forum, αυτος ειναι... και πολλοι αλλοι λογοι βεβαια!

 

δηλ γνωμη σου ειναι οτι πρεπει να ειρωνευεσαι τους καινουριους χρηστες του Linux ή να

 

τους ενθαρρυνεις-συμβουλευεις?:rolleyes:

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...