Προς το περιεχόμενο

ubuntu 8.04, vlc kai str


Technology fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα guys, έχω συναντήσει ένα προβλημα!Λοιπόν, πρώτα απόλα έχω στον ίδιο φάκελο το avi και το str με το ίδιο όνομα και δεν ενσωματώνει τους υπότιτλους! το κάνω drag n drop και παιζουν μια χαρά (αφού έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις για να δεχτεί ελληνικούς υπότιτλους) και ενω παίζουν κανονικά οταν το παράθυρο είναι μικρό , όταν το μεγιστοποιώ κάνει τους υπότιτλους τεραστιους περίπου 60 γραμματοσειρα και δε βλέπεται!

Περιμένω τη βοήθεια σας!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα η λύση ειναι πολύ απλή τελικά..Θα πας στο "edit menus" (δεξι κλικ στο Menu bar) και στο properties του vlc θα αλλάξεις το U σε F.Ελπίζω να σε βοήθησε τελικά..

Αυτο ειναι για να παιζουν αυτοματα οι υποτιτλοι αν και σε μενα και με full screen με αυτη τη λυση μια χαρα παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αλλαγή μπορώ να πω οτι βελτιώθηκε το πράμα και πλέον οι υπότιτλοι μπαίνουν αυτόματα:-), αλλα το θέμα με τη γραμματοσειρά παρέμεινε το ίδιο:rolleyes:! Είναι τεράστιοι και μάλιστα μεγαλώνουν ανάνολα με το πόσο μεγάλο είναι το παράθυρο του player (Να φανταστείτε είναι τόσο μεγάλοι που όταν έχει δύο γραμμές ο υπότιτλος δε χωράει στο βιντεο:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα η λύση ειναι πολύ απλή τελικά..Θα πας στο "edit menus" (δεξι κλικ στο Menu bar) και στο properties του vlc θα αλλάξεις το U σε F.Ελπίζω να σε βοήθησε τελικά..

Αυτο ειναι για να παιζουν αυτοματα οι υποτιτλοι αν και σε μενα και με full screen με αυτη τη λυση μια χαρα παιζουν

 

Ρε παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το autodetection και δυστυχώς δεν έπιασα την λύση του tea1984.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με το smaller και απλα τους ειχε πιο μικρους, οχι οτι δε μεγαλωναν οταν το κανα full screen και να μπορω να τους διαβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το autodetection και δυστυχώς δεν έπιασα την λύση του tea1984.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Ευχαριστώ πολύ

 

Στον menu editor κάνε δεξί κλικ στο vlc και θα δεις οτι γραφει "vlc %U".'Αλλαξε αυτο το U σε F και στη συνέχεια στις ρυθμίσεις του vlc θα πας στο Input/Codecs->Other codecs->Subtitles και θα αλλάξεις το encoding σε iso-8859-7 η σε cp1253.Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο γιατι το πρώτο μου έβγαζε κάποια πρβλήματα με τα κεφαλαία όταν είχαν τόνους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...